Bilişim Dünyası 09 KASIM 2015 / 03:00

Yazılımcı açığına Sivas desteği

Türkiye’de bilişim sektörünün ihtiyacı olan istihdamı sağlamak amacıyla Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ve Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) işbirliği yapacak. İşbirliği, Cumhuriyet Üniversitesi’nde yazılım ve bilişim teknolojileri dersleri verilmesini ve buradan mezun olan öğrencilerin bilişim sektöründe istihdam edilmesini kapsıyor.
 
Türkiye’de senede 70 bin bilişim personeline ihtiyaç olduğu ancak üniversitelerden senede sadece 15 bin bilişim elemanının mezun olduğu belirtiliyor.
 
TBMM Başkanı İsmet Yılmaz’ın öncülüğünde imzalanan işbirliği protokol törenine, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık, YASAD Başkanı Doğan Ufuk Güneş, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu eski Başkanı Dr. Tayfun Acarer ve Teknoloji Bilgilendirme Platformu Başkanı Serhat Özeren ile bilişim sektörü temsilcileri ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı.
 
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ve YASAD, Türkiye yazılım pazarını büyütmek, yazılım ihracatını ve yazılım sektöründeki istihdamı artırmak amacıyla işbirliği yapıyor. Bilişim sektörünün beklentilerine uygun nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesinin hedeflendiği işbirliği, yazılım firmalarını güçlendirmek ve ihracat potansiyelini artırmayı hedefliyor. ALONET Bilgi Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Murat Dursun’un da katkılarıyla şekillenen işbirliği, yazılım sektörüne istihdam katkısı sağlamayı hedefliyor.
TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, işbirliğine ilişkin şunları ifade etti: “Sürdürülebilir bir üniversite-sanayi işbirliği modeli oluşturmayı hedefliyoruz. Bu ortak hedefi kurumsal seviyede gerçekleştirebilmek amacıyla Cumhuriyet Üniversitesi ve YASAD arasında, bir işbirliği niyet protokolü imzalandı. Tarafların ortak hedefe ulaşmak için azami gayret göstermesini istiyorum. Üniversite-bilişim sektörü işbirliği kapsamında çalışmaların, sanayinin bilgi ve iletişim sektörünün ihtiyaçları doğrultusunda öğrenci yetiştirilmesi, öğrencilerin istihdamının sağlanması amacı taşıyor. Bilişim sektörünün hızına erişmek, dünyada bilgi toplumu sektöründe doğru zamanda yer almak için bu işbirliğini son derece önemsiyorum.”
 
Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık, Türkiye’nin bilişim personeli ihtiyacı için Anadolu’da Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ile işbirliği yapılmasından çok mutlu olduğunu belirtti. Prof. Dr. Kocacık, Türkiye’nin bilişim personeli ihtiyacı için çalışmalara başlanacağını da sözlerine ekledi.
 
YASAD Başkanı Doğan Ufuk Güneş, bilişim sektörünün nitelikli insan kaynağı konusunda ciddi sıkıntı yaşadığını belirterek, “Bu protokolle, üniversitelerimiz bilgi ve iletişim sektörünün talep ettiği müfredat programı çerçevesinde öğrencilerini bir programdan geçirecekler. Üniversiteden mezun olur olmaz bu öğrencilerimiz Yazılım Sanayicileri Derneği tarafından işlerine yerleştirilecekler. Yani istihdam garantili sistemi yürürlüğe koyuyoruz. Sektörün her yıl 50 bin civarında yeni personel ihtiyacı bulunuyor. Bugün yaptığımız protokolle bu hedefe bir adım daha yaklaşmış olacağız. Türkiye'nin petrolü önümüzdeki yıllarda yazılım olacaktır" diye konuştu.
 
ETİKETLER : 1045

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics