Bilişim Dünyası 08 OCAK 2017 / 14:34

Yazılımda hedef, potansiyeli giderek büyüyen İran pazarı

Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (Turkish Electro Technology-TET), yazılım ve bilişim sektöründe yatırım görüşmeleri yapmak, kalkan ambargo ile küresel ekonomide etkinliğini ve hacmini artıran İran’a ihracat yapmak için yazılım ve bilişim alanında faaliyet gösteren TET üyesi 12 firmayla Tahran’ı ziyaret etti. Aralık ayında Pardis Teknopark’ta düzenlenen iş forumuna katılan heyet, kamu ve özel sektörden İranlı yetkililerin katılımıyla ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi. Ayrıca İran bilişim sektörü temsilcileri ve müşteri firmalar ile B2B görüşmeleri gerçekleştirildi. 
Orta vadede İstanbul’un bilişim sektöründe ticaret ve inovasyon merkezi olacağı beklentisini dile getiren TET Yönetim Kurulu Üyesi, Bilişim–Yazılım İhracat Komisyonu Başkanı Selahattin Esim, yazılım ve bilişim sektöründe 2023 ihracat hedeflerine ulaşabilmek için İran’ın öneminin büyük olduğunu vurguladı. İran ziyaretinde öncelikli amaçlarının; hafifleyen ambargo şartları sonrası hızla büyüyen İran ekonomisinde bilişim sektörüne yönelik oluşan talebin Türk yazılım ve bilişim şirketleri tarafından karşılanması olduğunu ifade eden Esim, beklentilerini şöyle dile getirdi:
“Bu ziyaretimizde uzun soluklu işbirlikleri gerçekleştirebileceğimizi gördük. Tüm dünyanın olduğu bir pazar yerinde Türk bilişim sektörünün de olması gerektiğini düşünerek bu heyeti gerçekleştirdik. Birçok firmamız ısrarla bu heyete katılmaları gerektiğini vurgulamamıza rağmen, olumlu geri dönüş yapmadılar. İran’da Türklere karşı inanılmaz bir sevgi ve saygı var. Firmalarımız görüşme rekoru kırarak, bu ülkeye gelmekle ne kadar doğru bir adım attığımızı teyit etti. Orta vadede öngördüğümüz bilişim sektöründe İstanbul’un inovasyon merkezi olmasını ve İran’ın son yıllarda hızla büyüyen ekonomisini ve bilişim sektöründe pazar potansiyeline sahip olmasını aynı paydada birleştirerek, İran’da kamu ve özel sektördeki BT ihtiyaçlarına çözüm ortağı olacağız. Yapılan iş bağlantılarının firmalarımıza ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics