Bilişim Dünyası 04 MART 2012 / 17:34

Yazılımda ihracat zamanı

2004 yılında yazılım odaklı kurdukları şirketi 2009 yılında büyütme kararı aldıklarını söyleyen dFlora Genel Müdürü Sedat Ekşi, veri temizliği ve veri yönetimine odaklandıklarını belirtti. dFlora, 2011 yılında Microsoft’tan gelen talep ışığında Microsoft CRM çözümlerine giriş yaptı. “Hedefimiz; 5 dikey sektörde ilerlemekti” diyen Ekşi, bunlardan ilkinin gayrimenkul odaklı GMofisim.com olduğunu belirtti. Emlakçılar için hazırlanmış KOBİ yazılım sistemi olan GMofisim’i bulut ortamında vermeye başladıklarını belirten Ekşi, “Çalışmaya 2011 Mayıs’ında başladık. Avea bunu kullanıcılarına ücretsiz vermeye başladı” dedi. Ekşi, bu uygulamanın tanıtımlarına yeni başladıklarını ve ilk etapta 5 bin kullanıcıya ulaşmak istediklerini belirtti.
Ekşi, “Emlakçı kendi müşterilerini, gayrimenkullerini, ofis çalışanlarını sisteme giriyor ve çalışanlarının izninden, bir evin satılmasına kadarki tüm süreçleri sistemde yönetiyor. Kullanıcı başına 50-30 lira arasında değişen maliyeti var. Cep telefonunda da çalışabilen ve tüm Türkiye’yi kapsayan uygulamaya her yerden ulaşılabiliyor. Uygulamayı yurtdışına da pazarlamak için çalışmalara başlıyoruz ve İngilizce sürümünü hazırladık. İkinci çeyrekte yurtiçi ve dışında reklam çalışmalarımız başlayacak” diye belirtti.
KOBİ’lere destek
Yurtdışında emlak CRM uygulamasında ilk hedef, ABD olacak. Emlak sektörüne yönelik ilk kurumsal veri bankasının, küresel bir ‘ilk’ olarak Türkiye’den çıkacağının altını çizen Ekşi, şöyle devam etti: “Emlakçı tüm portföyünü bu sisteme girdikten sonra, internet sitesi için hizmeti bu yapıdan alabiliyor. Yazılım geliştirmedeki tecrübemizi yurtdışında kullanmak, yazılım ihracatı yapmak istiyoruz. Bazı projeler için teklifler verdik. Bu yıl Dubai ofisimizi de açmak istiyoruz. Ayrıca, özel yazılım geliştirme projeleri için Irak’a gideceğiz.” Pigeon ile geliştirilen GMofisim’e, bir süre sonra KOBİ’lere yönelik geliştirilen ve ‘Bulut CRM’ olarak adlandırılan CRM izleyecek. dFlora, veri temizliği ve veri sadeleştirme teknolojisi konusunda Trillium çözümlerini kullanıyor. 2005 yılından beri şirketin Türkiye dağıtıcılığını üstlendiklerini söyleyen Ekşi, devam etti:
“Adresleme ve düzeltme operasyonlarına başladığımızda, bunu dünya standardına çıkartma hedefiyle yol aldık. Dünyada veri temizliği ve veri sadeleştirmede lider şirketin Trillium olduğunu gördük ve işbirliğimizi başlattık. Adresi Pigeon’da düzelttikten sonra, bunları Trilium’a koyarak, isim ve imla düzeltmesini yapıyoruz. Böylece temiz ve tekil veriyi elde ediyoruz. Türkiye’nin tüm adres bilgisine sahibiz ve Trillium için Türkiye verisini sağlar hale geldik. Trillium’la 2012 projelerimizden biri; veri temizliği yaparak, kredi riskini, Basel 2 gibi düzenlemelere uyumla ilgili süreçleri kontrol edip müşterilerimize sunabilir hale gelmek. Sonuçta regülasyon kurallarını Trillium içine gömdüğünüzde, problemli veriler ortaya çıkıyor, veri temizliği başlığında problemli verileri görmek mümkün oluyor.”
dFlora, adres temizlerken kullanıcıya harita desteğini Google ile sağlıyor. Örneğin GMofisim’de bir emlakçı, adresini Google haritasından konumlandırıp kendi sitesine koyabiliyor. Ekşi, Migros ile yaptıkları farklı bir çalışmayı da örnek göstererek, “Bu ürün doğrudan Migros’ta çalışıyor, yeni şube aday lokasyonlarını, bunun gruptaki hangi market olacağını bu yazılım üzerinden belirliyorlar” dedi. Ekşi, bu yazılımla 2012’de öne çıkmak istediklerini vurguladı.

Emlak sektörünün ardından hukuk

Tüm çözümleri ile, şirketin kendi gerçek değerini görebilir hale geldiğini söyleyen Sedat Ekşi, operasyonel hamlelerin de daha doğru kurgulandığını vurguladı.
Ekşi, şöyle devam etti: “GMofisim, bir emlakçının yapması gereken tüm teknolojik yatırımları barındırıyor ve bilgileri kolay bir biçimde bu yapıya işlenebiliyor. Şimdi internet sayfaları için hazırladığımız şablonları daha renkli ve kişiselleştirilebilir hale getireceğiz. CRM kanadında gayrimenkul gibi birkaç sektörü daha kapsama almak istiyoruz. Bunlardan ilki hukuk sektörü olacak. Diğer sektörlere de süreç içinde karar vereceğiz.”
ETİKETLER : Sayı:861

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics