Bilişim Dünyası 13 TEMMUZ 2015 / 16:37

Yedeklemede ezberi bozan yapı

NAKIVO’nun uzmanlığı sanallaştırma ve bulut yedekleme. Bu konuda özellikle VMware uzmanlığı öne çıkıyor ve Türkiye pazarı, BTburada başta olmak üzere diğer iş ortakları ile büyük bir gelecek vaat ediyor.

NAKIVO Backup & Replication çözümü, VMware üzerinde bulunan sanal makineleri belli zamanlarda ya da istenen anda hem yerel hem de ağ dışında bulunan bir kaynağa yedeklemeyi mümkün kılıyor. Bu konuda öncelik VMware. Çünkü NAKIVO CEO'su Bruce Talley’e göre, bu başlıkta pazar lideri o. Ancak, sanallaştırma konusunda farklı şirketlerin farklı çalışmalarının olması, NAKIVO’nun da bu yönde çözümleri gündeminde tutmasını sağlıyor.

NAKIVO’nun Türkiye pazarına çözüm sunumu aslında 2013 yılına dayanıyor. “Ekibimizde Türkiye’den bir arkadaşımız vardı ve farklı satış noktalarıyla bağlantılar kuruyordu. Hatta Antalya’daki bir satış noktamız, bölgedeki otellere bu yapıyı sattı. Zamanla müşterilerimiz arttı ve Türkiye’nin bu konuda çok iyi bir pazar olduğunu bize kanıtladı” dedi.

Net değer yaratıyoruz

Bazı şirketlerin bulutta yedekleme konusunda tedirginliği olabiliyor. Bunun temelinde ise güvenlik endişeleri ön planda. Ama bu endişeye rağmen, kurum içinde veya kendi özel cihazlarında her bilginin bulutta depolandığı sosyal ağları, arama motorlarını da kullanabiliyorlar. Müşterilere bulutta yedekleme yapma ısrarında bulunmadıkların, kendi veri merkezlerini veya barındırma hizmeti kullananlara da NAKIVO çözümlerini sunduklarını hatırlatan Bruce Talley, eklemeden geçmedi: “Yerelde yedekleme yapmak, birçok ülkede birçok sektörde zorunluluk. Biz de yedeklemede buna uygun bir yapı sunuyoruz.

NAKIVO’nun önceliği, marka farkındalığı yaratmak, NAKIVO çözümlerini anlatmak, VMware yedekleme söz konusu olduğunda NAKIVO’nun sektörde öne çıktığını vurgulamak. “Hatta bu stratejimiz rekabette bizi öne çıkartıyor” diyen Talley, “Fiyat/değer oranında yarattığımız farkı gözlemleme ve ölçme imkanına sahibiz” bilgisini verdi.

Yedeklemede maliyet avantajı, etkinlikle buluştu

VMware’in Elite Partner statüsündeki iş ortağı olan NAKIVO, küresel bazda üç temel alanda ön planda. İlk sırada gelen barındırma pazarını, üniversiteleri de içeren eğitim sektörü ve son olarak da kamu izliyor. Özellikle kamuda değer ve maliyet avantajı, karar verme ve seçim yapma noktasında doğal olarak önem taşıyor. Bir tarafta da, en büyük büyük veri kamuda ve bu veriye hakim olmak, onu gereken zamanlarda kullanabilmek kolay değil. “Tüm parayı sadece yedeklemeye harcamaya da doğal olarak sıcak bakmıyorlar” açıklamasını yapan Talley, bunun da NAKIVO çözümlerini öne çıkarttığı kanısında.

İş ortağında deneyim ve yetkinlik öncelik

NAKIVO’nun Türkiye pazarında 10’un üzerinde iş ortağı var. Strateji her zaman bu sayıyı artırmak olsa da, iş ortaklarını seçerken belli kriterlere de muhakkak bağlı kalınıyor. En hassas unsur ise iş ortağının VMware deneyimi ve bir VMware ortamına sahip olması, kısacası halihazırda bir VMware satış noktası olması. Bu uzmanlığı NAKIVO yazılımı ile doğru bütünleştirip fayda yaratabileceğini gösterenler de doğal olarak tercih sebebi. “İş ortağı sayımızı artıracağız, ama bu konuda aceleci de olmayacağız. Deneyim ve yetkinlik bizim önceliğimiz” diyen Talley, Ankara ve Antalya distribütörlerine ek olarak, İstanbul’da da Gold Partner’ın BTburada olduğuna işaret etti. Doğru satış noktalarını seçmenin asıl önemli unsur olduğuna, bunlardan biri olan BTburada’nın NAKIVO’yu tanıtmak için inanılmaz bir çalışma yaptığına, bu yapının büyümesi için kapsamlı bilgilendirme çalışmaları yürüttüğüne dikkat çeken Talley, Türkiye pazarı stratejileri hakkında bilgiler verdi. Buna göre, özel sektörü ve kamuyu sanallaştırma konusunda bilinçlendirme çalışmaları aralıksız sürüyor. Bir basın bülteni veya başarı hikayesinin vakit geçirmeden Türkçe’ye çevrilmesi de büyük önem taşıyor. Bunu yapmanın, insanların ilgisini çektiğine dikkat çeken Talley’e göre, bundan sonra yazılımı inceleme isteği de güçleniyor. Yani en güncel bilgilerin, ilgili dile çevirisi de büyük iş görüyor.

Türkiye, istikrarlı büyüyor

Türkiye pazarı ve potansiyelini bir kenara bıraktığımızda, NAKIVO’nun çalışmalarında en büyük pazar Avrupa. Ama son dönemde Kuzey Amerika da Avrupa’yı yakalama yolunda ilerliyor, ABD pazarındaki talep gittikçe güçleniyor. Gelir akışında ise Türkiye öne çıkarken, Almanya, Fransa, İngiltere gibi büyük pazarlarda da gelişim hiç bitmiyor. NAKIVO halen ABD, Avrupa ve Asya’da toplam 102 ülkede, 800’ü aşkın kanal iş ortağı ile yer alıyor. Yeni bir pazar girişinden ziyade, varolan pazarlarda daha da büyümek ise öncelikli hedef. Konu, kapsamı bu şekilde genişletmek olunca da Talley’in tabiriyle Türkiye fazlasıyla öne çıkıyor. Çünkü Türkiye, istikrarlı büyümesi ile ihtiyaçların da ekonomik gelişime paralel sürekli geliştiği bir nokta.

Ekran görüntüsünden doğrulama ve daha fazlası

Sadece bulut değil, kurum veri vermezi veya ortak veri merkezinde de yedekleme imkanlarını sunan, çözümleriyle pratik ve hızlı kurulum imkanı veren NAKIVO, Mayıs ayı itibariyle v5.6’yı kullanıma sundu. Yeni versiyonun barındırdığı yeni özelliklerle rekabette fark yaratmayı amaçlayan NAKIVO, böylece çözümlerinin görünürlüğünün de artması anlamını taşıyor.  Yeni versiyonda öne çıkan yeniliklerden biri ‘Screenshot Verification’. NAKIVO Backup & Replication v5.6; her bir sanal makine yedeklemesinin otomatik olarak doğrulanmasını sağlıyor ve güvenli yapının bir kanıtı olarak ilgili verinin ekran görüntülerini e-posta ve rapor olarak gönderiyor. Bu yapıya sahip olmak için de kurum, ölçek ve ihtiyaca göre kapsamlı fiyatlandırma seçenekleri sunuluyor: Bütünsel bir veri koruma setini içeren Enterprise Edition, ilk paketle aynı özelliklere sahih olup kurum başına 6 lisansla sınırlı olan Enterprise Essentials Edition, özellikle KOBİ'lere yönelik olarak onların veri koruma adına bir taban oluşturmasını hedefleyen Pro Edition, bununla aynı özelliklere sahip olup kurum başına 6 lisans sınırı ile gelen Pro Essentials Edition ve son olarak da, Enterprise Edition ile aynı özellikleri içeren Cloud Provider Edition.

 
ETİKETLER : 1030

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics