Bilişim Dünyası 24 TEMMUZ 2013 / 10:31

Yeni çözümler için işbirliği

Kurumlarda iş süreçlerini iyileştirmek ve şirketlerin risk düzeyini azaltmak için işbirliğine giden HP ve SAP AG, birlikte geliştirdikleri Kraken Projesi kapsamındaki son ilerlemeleri kamuoyuna duyurdu. Proje kapsamında HP’nin sunucu teknolojisindeki uzun yıllara dayalı inovasyonlarını temel alan ve SAP® Business Suite için bellek içi SAP HANA® veritabanı ile optimize edilen yeni bir test sistemi Orlando, Florida’da düzenlenen SAPPHIRE® NOW etkinliğinde tanıtıldı.

Duyurusu 2013 Ocak ayında yapılan ve SAP HANA çerçevesinde HP ile SAP’nin ortak inovasyonlarıyla geliştirilen Kraken Projesi, kurumların tek bir sunucu üzerinde büyük çaplı veriyi hızla işlemesini, analiz etmesini ve kullanmasını sağlayarak iş süreçlerinde zaman kazandırıyor.

Kraken Projesi ile kurumların büyük çaplı çevrimiçi işlemlere yönelik uygulamalarında ölçeklenebilirlik için ek seçeneklere sahip olması ve veriyi gerçek zamanlı olarak analiz ederek faydalı bilgilere dönüştürmesi amaçlanıyor. Bu da perakende, finans, hizmet ve kamu sektöründeki kuruluşların verileri birbiriyle hızla ilişkilendirerek büyük hacimleri anında analiz etmesini ve operasyonlarını hızla tamamlamasını sağlıyor.

Intel Xeon E7 ailesinden 16 işlemci (kod adı Ivy Bridge-EX) ve 12 terabayt bellek için optimize edilen prototip sistem, özellikle yoğun veri yükü ile kompleks işlemler için tasarlandı. Bu süreçler arasında tedarik zinciri, müşteri ilişkileri yönetimi (CRM), kurumsal kaynak planlaması (ERP) ve veri analizi yer alıyor. HP ve SAP, Kraken Projesinde, kurumların sistem performansını artırmasını sağlayan son teknoloji ürünü çözümler kullanılan Intel işlemcileri tercih etti.

Yeni çözüm, HP’nin birkaç dakikalık hizmet aksamasının bile milyonlarca dolar kayba yol açtığı bir ortamda maksimum performans ve iş sürekliliğine ihtiyacı olan işletmeler için kurumsal sunucu geliştirmekteki uzun yıllara dayalı mühendislik ve tasarım deneyiminden yararlanıyor.

Kurumlar bu çözümle birden fazla online hareket işleme (OLTP) ve online analiz işleme (OLAP) veritabanını tek bir dikey ölçeklenebilir sunucuda konsolide ederek performansı artırabiliyor. Bu da SAP HANA’nın kapasitesini artırarak işlem verilerinde gerçek zamanlı analize izin veriyor ve veriyi farklı ortamlar arasında taşımak için zaman ve kaynak harcama ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

 
ETİKETLER : HP SAP