Bilişim Dünyası 30 MAYIS 2010 / 18:00

Yeni dönem, başarılarla devam ediyor

Alcatel-Lucent Teletaş’ta yaklaşık son bir buçuk yılda görev yapan yönetim, başarılı projelere imza atmaya devam ediyor.

YeniAlcatel-Lucent, yaklaşık on sekiz ay önce göreve gelen Ali Kançal liderliğinde önemli projelere imza atıyor. Türkiye’de 2009 yılında başarılı projelere imza atarak gelirlerini hem artırdıklarını hem de çeşitlendirdiklerinin altını çizen Alcatel-Lucent Türkiye-Azerbaycan Ülke Direktörü Ali Kançal, “Özellikle IP işimizi yüzde 70 büyüterek çok ciddi pazar payı kazandık. Hizmetler tarafında yüzde 30 artış gösterdik. 2010’da hizmetler tarafında yüzde 80 civarında büyüme hedefimiz var. BT pazarında donanım tarafında yaşanan ciddi düşüşü maalesef biz de hissettik. Bu yüzden de hizmet ağırlıklı projelere bir yönelim var” dedi.

Ar-Ge çok önemli
Şirket kültürü olarak Ar-Ge’yi benimsediklerini ifade eden Kançal, “Geçen yıl taşındığımız binamızın altyapısı için 3 milyon avroluk bir Ar-Ge yatırımı yaptık. Ar-Ge merkezimizi Sanayi Bakanlığı’ndan tescil ettirdik. Ar-Ge merkezimiz ayrıca Bell Laboratuvarları’nın bir uzantısı olarak çalışıyor. Özellikle uygulama tarafında, femto cell gibi yeni yakınsama projelerini ve bizim ev aygıtları dediğimiz alanda faaliyet gösteriyorlar. Bunun sonucu olarak da geçen sene 51 milyon TL yani yaklaşık 23,5 avroluk hizmet ihracatı gerçekleştirdik. Bunu da İngiltere, Fransa ve Belçika gibi ülkeler üzerinden yaptık. Son olarak 2009 yılında Alcatel Üniversitesi’ni de hayata geçirdik” şeklinde görüş belirtti.
Türkiye’de 3G geçişinin devam ettiğini belirten Kançal, “LTE çözümlerinde Türkiye’de 2011 sonu gibi hazırlıklara başlanacağını, 2012’de de hayata geçme aşamasına gelineceğini düşünüyorum. Tabii bunun için öncelikle operatör şebekelerinin uçtan uca IP uyumlu hale gelmesi gerekiyor” dedi.
Kançal, Orange tarafındaki proje hakkında ise şunları söyledi: “Bu başarılı sonuçlar, Avrupa’da, özellikle Fransa’da, LTE teknolojisinin benimsenmesinde önemli bir adım ve Alcatel-Lucent’ın 4G’nin gelişimindeki öncülüğünü gösteriyor.”

Cüzdanlar da mobil oluyor

Alcatel-Lucent’ın mobil cüzdan çözümü, mobil operatörleri, müşterilerinin ana ödeme sağlayıcıları haline getiriyor. Operatörler, çekirdek müşteri hesabını ve ilgili kullanıcı araçlarını sağlayarak müşterileri elinde tutuyor, müşteri ilişkilerini güçlendiriyor ve operatörlerin karşılaştıkları en büyük sorun olan müşteri kaybını azaltıyor.
Ali Kançal, konu hakkında şunları söylüyor: “Tüketici tercihleri ve teknoloji göz açıp kapayıncaya kadar değişiyor. Yaklaşımımız, operatörlere, tüketiciler için zamanında ve ilgili mobil cüzdan servisleri sunma, tüketici talebine göre ölçeklendirme yapma ve portföylerine yeni uygulamalar ekleme olanağı veriyor.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics