Bilişim Dünyası 27 NİSAN 2015 / 10:36

Yeni eğilimler yanıt buluyor

Belli başlı sektörlerde bulut, analitik ve mobilite odaklı bir yapı olan z13, anabilgisayar kavramının bu gibi yeni eğilimler ışığında güncellenmesi demek.

Mobil cihazların yarattığı yeni ekonomi devrindeyiz. Kullanıcı tarafında günde trilyonlarca mobil işlem yapılıyor. Böylece hız, güvenlik gibi kavramlar giderek daha önemli hale geliyor. Mobil ekonomide giderek artan ve sürekliliği olan bu verilerin gerçek zamanlı şifrelenebilmesi, ölçülebilmesi çok önemli. Bu önemin karşısındaki tereddüt unsuru ise maliyet baskısı. Yani mobil ekonomi üzerinde geçen bunca verinin gerçek zamanlı şifrelenebilmesi, analitikle ölçeklendirilmesinin önemi kadar, bunları maliyet avantajı sağlayan teknolojilerle yapmak da önemli. 5 yıllık Ar-Ge çalışmasının sonucu olan z13’ü ise ‘bu işlemleri karşılayabilecek bir anabilgisayar’ olarak tanımlayan IBM Sunucu Çözümleri Başkan Yardımcısı Alex Gogh’un verdiği bilgiye göre, özellikle mobil ekonomi için tasarlanmış ve günde 2,5 milyar işlem yapabilen bir anabilgisayar söz konusu. Gogh sorularımızı yanıtladı:

Mobil veri toplama ve bunun analitiğinde ne gibi farklı BT yatırımları yapmak gerek?

İçinde bulunduğumuz ortamda, artık insanların sistemlerin devre dışı kalması olasılığını düşünmemesi gerekiyor. Mobil üzerindeki işlem hacimlerini çok yüksek seviyelere çıkaran, daha önce benzeri görülmemiş iş yüklerimiz var. Her zaman kişiselleştirilmiş olmasını sağlamalıyız. Milyarlarca aygıttan oluşan bir mobil ortam ile çalışırken, bu kişiyi tek kişilik bir pazar segmenti olarak kabul ettiğimizden emin olmamız gerek. Ayrıca bu kişileri işleyebilmeliyiz. Bu; altyapının güvenli bir biçimde gerçek zamanlı analitik gerçekleştirebilmesi demek. Çünkü insanlar, kişiselleştirilmiş bir ortam için bilgilerini vermek istiyor, ancak bu bağlamda güvenilir bir ortam sunmak için yalnızca tek şansınız var. Yani aslında bu, altyapıyla ilgili. Altyapı da bu güvenli, yüksek düzeyde kullanılabilir, daha önce benzeri görülmemiş çok yüksek hacimli iş yüklerini işleyen ve bunu desteklemek için ölçeklenebilecek ve sürekli devrede olacak bir altyapı olmalı.

z13 bu gereklilik ortamında ne gibi avantajları şirketlere sunuyor?

z13'ü bu ortama odaklı, mobil dünyayı işlemesi için ürettik. Karakteristik özellikler açısından belirttiğim her şey z13'te var. Gerçek zamanlı analitik, 10 terabayta kadar ulaşan daha büyük ana belleğe sahip büyük veri ortamları tarafından işlenen mobil yetenekleri, önbellek başına daha fazla iş parçacığı, vektörel işlemler için SIMD teknolojisi gibi. Aynı zamanda, işlem bütünlüğünü güvence altına alacak altyapı oluşturduk. Bu bağlamda şifreleme yeteneklerimizi iki katına çıkardık. Sonuçta z13 anabilgisayarı, gerçek anlamda mobil, gerçek zamanlı analitik ortamı için güvenilir bir bulut yeteneğinin ekonomisine sahip olacak şekilde üretildi.

Ana kurumsal veri yapısında z13 nasıl konumlandırılabiliyor?

Burada iki bakış açısı var. Birincisi, önceden beri anabilgisayarlara sahip olan bankacılık, kamu sektörü, perakende, ulaşım gibi tüm sektörlerdeki müşterilerimizin sistemlerini geliştirmeye devam etmesi. Burada aslında, gelişmelerine ve yatırımlarından bugün tam anlamıyla avantaj elde etmelerine veya müşterilerin hem bugün hem de gelecek için talep ettikleri şeyler için hazırlanmalarına olanak sağlayacak yeni nesil teknolojiyi sunuyoruz. Yeni müşteriler de bu yapıyı kullanmaya başlayabilir. Çünkü önemli analitik yetenekleri ekledik ve bu bağlamda gecikme süresi yeteneklerini iyileştirdik. Günümüzde anabilgisayar, Linux üretim ortamlarının yüzde 30'undan fazlasını oluşturuyor ve biz de iş yüklerinin x86 Linux'tan anabilgisayara taşınacağı alanlarla ilgileniyoruz.

Sektörel ilgi nasıl bir gelişim sergiliyor? 

Dünyanın ilk 100 bankasının yüzde 96'sında varız. Turizm sektöründe, dünyanın ilk 25 havayolu şirketinin 23'ünde varız, havayolları için tüm işlemlerin yüzde 80'ini gerçekleştiriyoruz. Ulaşımda proaktif analitikle yapabileceğiniz şeylere baktığınızda, bakım kayıtlarınızı iyileştirebilir, ekipman yatırımlarınızın getirisini artırabilir, hatta dağıtım stratejilerinizi geliştirebilirsiniz. Perakendecilikte, tüm kanalları kapsayan pazarlama kavramıyla birlikte perakendecilik de kişiselleştirmeyle bağlantılı hale geldi. Dünyanın ilk 25 perakendecisinin yüzde 92'sinde varız. Orada yaptığımız şey tamamen gerçek zamanlı analitik yetenekleri sağlamakla ilgili. Perakendecilikte, bir ürün satın almak için sırada bekleyen insanların mağazada yapılacak ve hemen geçerli bir indirimle ya da bir rakip firmanın teklifiyle ilgili olarak mobil aygıtlarıyla bir e-posta almaları alışılmadık bir durum değil. Bu da bu yeteneklerin doğru zamanda kişiselleştirme sağlamakla ilgili olduğunu gösteriyor. Ayrıca kamu sektörü gibi diğer alanlarda de varız.

 
ETİKETLER : 1019

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics