Bilişim Dünyası 10 MART 2014 / 08:13

Yeni fikirler yeni işler yolda

Teknoloji tabanlı girişimcilik yarışması olan Yeni Fikirler Yeni İşler 2005’ten beri girişimcileri destekliyor. 18 Nisan’da sona erecek başvuruların ardından 16 Mayıs’ta ön eleme sonuçları, 6 Haziran’da 1. aşamaya giren 30 girişimci açıklanacak. Verilecek eğitimlerin ardından genç girişimciler kamuoyuna açık sunumlarını 23 Haziran-11 Temmuz arasında yapacak. Sunumların ardından 2. aşamaya giren adaylar belli olduktan sonra kazanan girişimciler 14 Temmuz’da kuluçka dönemine girecek ve 18 Ekim final gününe hazırlanacak.
Yarışmaya öğrenci ya da mezuniyetinin üzerinden en fazla 5 yıl geçmiş olanlar katılabiliyor. Yarışmacıların bir yıldan eski teknoloji tabanlı bir şirketle ortaklığı olmamalı.
Genel, savunma ve bilişim kategorilerinde düzenlenen yarışmaya katılacak projeler için modelleme, uydu ve uzay, sensörler, sinyaller, insansız platformlar, otonom idare, mikro elektro-mekanik sistemler ve nanoteknoloji gibi çalışma alanları öneriliyor. Genel kategori kazananına 150 bin lira, savunma 135 bin, bilişim kazananı ise 100 bin TL ile ödüllendiriliyor.
Birinci olan takımlara KOSGEB Ar-Ge İnovasyon Desteği sağlanıyor. Girişimci sermayesi olarak dereceye giren girişimcilere Elginkan Vakfı Büyük Ödülü, OSTİM Amerikan Kampı Özel Ödülü, TEB Amerika Özel Ödülü, SSM Büyük Ödülü, Aselsan Amerika Kampı Özel Ödülü, Microsoft Amerika Kampı Özel Ödülleri veriliyor. İkinci kategoriye geçen tüm girişimciler kuluçka desteği alıyor. Ayrıca yarışma girişimcilere; mentorluk, eğitimler, fikri mülkiyet hakları, danışmanlık, motivasyon ödülü ve METUTECH-BAN yatırımcı desteği gibi avantajlar sağlıyor.
Yarışmanın sonucunda önceki yıllarda kurulan teknoloji tabanlı şirketler arasında Aselkon, Viavis, Ensate, Playture, DSPro, Gradient,Karsis, Ankafar, Jeonesil ve Rotasoft gibi şirketler bulunuyor.
ETİKETLER : Sayı:962

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics