Bilişim Dünyası 07 MART 2010 / 18:00

Yeni mağazalarla işsizlik sorununa çözüm

Electro World, 2010’da mağaza sayısıyla birlikte gelirler anlamında da büyümeyi hedefliyor. Şirket, bu hedeflerine İzmir gibi şehirlerde mağaza açma ve son zamanlarda ülkemizde de popüler hale gelen navigasyon cihazlarını daha fazla satarak ulaşmayı planlıyor. 2010 yılında Türkiye navigasyon pazarında yapılması öngörülen 90 bin adetlik satışın 20 bin adedini gerçekleştirmeyi hedeflediklerini belirten Electro World Genel Müdürü Bahadır Özbek, “Türkiye’deki navigasyon bilincini ve pazar payını artırmada en büyük desteklerden biri olacağız” dedi
Geçtiğimiz hafta Bursa’daki mağazalarını tanıtmak ve yeni hedeflerini anlatmak için gazetecilerle bir araya gelen Garmin ve Electro World yetkilileri Türkiye navigasyon pazarının en büyük iş ortaklarından birini de açıkladı. Navigasyonun Türkiye’de çok önemli bir ürün grubu olduğuna dikkat çeken Electro World Genel Müdürü Bahadır Özbek, “Bu ürünler 3 yıl önce Avrupa ve dünyada pek çok ülkede kullanıldığı halde tüketiciyle çok tanışmayan bir üründü. Türkiye’de ise neredeyse hiç yoktu. Ancak biz 2007 yılında Türkiye’ye getirdiğimiz büyük boyutlu elektronik perakendeciliği sayesinde navigasyon teknolojisini de diğer birçok yeni ürün grubu gibi Türk kullanıcısıyla geniş bir platformda buluşturduk” dedi. Özbek ayrıca, “2009 yılında dünyada 40 milyon adet üzerinde kişisel navigasyon cihazı satıldı. 2012 yılında ise pazarın yıllık 60 milyon adete ulaşacağını tahmin ediyoruz. Cep telefonları ile birlikte düşünecek olursak bu sayı 200 milyon adedi geçecektir. Türkiye’de de gözle görülür bir büyüme yaşanacak. 2008’den 2009’a yüzde 214 büyüme göstermiş olan bu pazarın 2010’da 90 bin adetlik bir satış hacmine sahip olacağını düşünüyoruz. Bu satış hacminden 20 bin adet ürünü satmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.
“2009 Şubat’a göre yüzde 45 büyüme yakaladık”
Electro World Genel Müdürü Bahadır Özbek, krizi markaları için çok hissetmediklerini aksine sektörün son çeyrekte yaşadığı yükselişle yılı sadece yüzde 2,5 seviyesinde bir gerileme ile kapatırken Electro World’ün pazar payının 2009’da yüzde 86 oranında artış gösterdiğini belirtti. 2010 yılı için sektörün yüzde 10 büyüme göstermesini beklediklerini belirten Özbek sözlerine şöyle devam etti: “2010 Şubat itibari ile geçtiğimiz yılın Şubat ayına göre aynı mağazalarımızda ortalama yüzde 45 büyüme var. Bu da tahmin ettiğimiz yüzde 10 büyümeyi doğrulayan bir gelişme. 7 mağaza daha açarak mağaza sayımızı 18’e ulaştırmayı hedefliyoruz.”

Yeni2Yolda kaybolma derdi bitiyor

Electro World navigasyon cihazlarını 3 kategoride (Araç içi, Motosiklet, Outdoor) 8 markanın 24 modelini tüketiciyle buluşturuyor. Yaya ya da sürücü herkesin bir gün navigasyon aleti ile evden çıkacağını söyleyen Bahadır Özbek, ürün gamının 199 TL ile 1500 TL arasında fiyatlara sahip olduğunu belirtti. Tüm cihazları aktif halde teşhir ederek tüketici ile yakın temasta bulundurduklarını hatta almadan önce demo modda test edebildiklerini söyleyen Özbek, mağaza açılışlarında yapılan GPS kampanyaları ile GPS penetrasyonunu artırdıklarını belirtti. Özbek, özellikle yüksek performanslı ürünleri uygun fiyatlarla sunma alanında öncü kimliklerini koruduklarını ifade etti ve buna örnek olarak piyasa değeri 399 TL dolayında olan Garmin Nuvi 200W ürününün Mart ayında sadece Electro World’de 299 TL den satışa sunulacağını açıkladı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics