Bilişim Dünyası 03 AĞUSTOS 2015 / 08:46

Yeni nesil beklentileri tükenmedi

İş dünyası ve markalar için büyük önem taşıyan ve 2020 yılı itibariyle harcama gücünün büyük bölümüne sahip olacak Y kuşağının davranış kalıplarını ve beklentilerini Emarsys Ülke Müdürü Murat Erdör paylaştı. Erdör, Y neslinin davranışlarını, özelliklerini ve beklentilerini anlayamayan şirketlerin, teknolojinin içine doğan Z kuşağına dokunamayacaklarını da vurguladı. Y kuşağının, markaları, kendilerinin bir yansıması olarak gördüğünü belirten Erdör, Y kuşağı tüketicilerinin yaklaşımlarını şu şekilde sıraladı:

1. Çabuk sıkılan ve kararları hızlı değişkenlik gösteren Y kuşağı için alışveriş, ihtiyaçların temin edilmesinden ziyade, sosyal bir aktivite. Yani markaların eğlenceli alışveriş imkanı sunması önemli.

2. Sosyal medya, web siteleri, arama motorları, arkadaşların önerileri, aile ve ürün inceleme web siteleri, Y kuşağının satın alma davranışlarını etkiliyor. Müşteri memnuniyeti sağlamayı öncelik olarak gören firmaların da WoMM (ağızdan ağıza pazarlama) etkisinden faydalanmayı sürdürecekleri ortada.

3. Y kuşağı üyeleri,  çevresindekilerin önerilerine kulak verirken aynı zamanda çevresinde bulunan diğer bireylerin de satın alma davranışlarını etkiliyor.

4. Güvenilirliğe ve şeffaflığa önem veren Y kuşağı tüketicileri, teknoloji ve bilgiye oldukça hâkim olmaları dolayısıyla sürekli sorguluyor ve araştırıyor.

5. Y kuşağının yüzde 95’i düzenli olarak akıllı telefon kullanıyor ve internette diğer kuşaklardan çok daha fazla zaman harcıyor. Bu da mobil web sayfası ve uygulamalara sahip şirketlerin ve markaların rekabette öne çıkacağını gösteriyor.

6. Y kuşağı, deneyimledikleri ürün ya da hizmetler hakkında yorum yaparak şikayet ya da memnuniyetlerini belirtmeyi seviyor.

7. Y kuşağı, e-posta ve SMS ile iletişim kurmayı yüz yüze görüşmeye tercih ediyor. Yani kişiye özel iletiler gönderen markalar, müşteri bağlılığı da yaratacak.

8. Fikirlerine değer verildiğini görmek Y kuşağını kazanmada önem taşıyor.

9. Y kuşağı, bir markanın online satış özelliğinin bulunmamasını büyük eksiklik olarak görüyor.

10. Özgür ve dahil edildiğini hissettiren, çok yönlü, basit, net, kolay anlaşılır, dürüst, şeffaf, samimi ve faydacı yaklaşımlar, Y kuşağına dokunan noktalar.
ETİKETLER : 1032

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics