Bilişim Dünyası 23 TEMMUZ 2015 / 13:01

Yeni nesil İK için yeni sistem

Kurumsal İK çözümleri alanında hizmet veren Detaysoft, SAP’nin insan kaynakları yazılımı SuccessFactors’u, Y kuşağına özel olarak projelendirdi. Detaysoft’un Türkiye’de şirketlere kurduğu SuccessFactors, bilgisayar oyunları ile büyüyen Y kuşağının, işe uyumuna farklı bir yaklaşım getiriyor. Buna göre, işe başlayan çalışan, bir bilgisayar oyunu oynar gibi oryantasyon süreçlerini tamamlıyor. En karmaşık İK uygulamalarını kullanımı kolay bir hale getiren sistem, şirket içi sosyal medya platformu gibi de çalışıyor. Detaysoft Genel Müdürü Alkin Aksoy, “SuccessFactors bulut tabanlı bir sistem. Bu da birçok şirket ve endüstrinin sahip olduğu bilgi birikimini kullanılabilir hale getiriyor. Sistem çok güçlü ve kullanıcı dostu arayüzleri ile her yerden ulaşılabiliyor” dedi.

Sistem bulut tabanlı bir çözüm ve bu yönüyle donanım ve altyapı yatırımına gerek bırakmıyor. Aksoy’un belirttiği gibi, tıpkı sosyal medya platformlarında olduğu gibi herhangi bir kullanıcı, bilgisayarın başına geçip 10 dakikada sistemi kullanmayı içgüdüsel olarak öğreniyor. Bu da çalışanların şirkete ve kurumsal stratejilere uyumunu kolaylaştırıyor. Kullanıcılar, kendilerine tanımlanan kullanıcı adı ve şifreleriyle sisteme mobilden de giriş yapabiliyor.

SAP SuccessFactors, şirket çalışanlarını da aynı ekranda buluşturarak bir şirket içi sosyal paylaşım sitesi gibi işlev görüyor. İnsan kaynakları yöneticileri de aynı ekranda tüm çalışanların verilerini görebiliyor. Yöneticiler, gerek performans, gerekse terfi ve açık pozisyonları bu sistem üzerinde değerlendirerek, bulundukları her yerden değerlendirebiliyor. Çalışanlar da sistemi kullanarak sürece dâhil oldukları için İK üzerindeki iş yükü azalıyor. Sistem, her şirket için kendi yapıları, istekleri doğrultusunda kendilerine özgü olarak uyarlanabiliyor.

 
ETİKETLER : 1031