Bilişim Dünyası 07 MAYIS 2011 / 02:55

Yeni nesil iş zekâsı

Teknoloji geliştikçe artan iş süreçlerini yönetme ihtiyacı yerini yeni nesil iş zekâsı çözümlerine bırakıyor.

DSS’in bir uzantısı olarak iş zekâsı alanında çalışmalarını başlatan BI Technology, 2009 yılını operasyon yılı olarak geçirdikten sonra da yeni nesil iş zekâsı konusuna ağırlık vermeye başladı. QlikView ile ilk çalışmaya başladıklarında şirketin Gartner raporlarında liderler arasında olmadığını belirten BI Technology Yönetici Ortağı Muzaffer Yöntem, “Gartner, QlikView’ı niş üreticiler arasında gösteriyordu. Ancak yıllar içinde gelinen nokta ve 2010 yılında gerçekleştirilen yüzde 150’lik büyüme oranıyla bu listeye dâhil oldu” dedi. Zaman içinde iş süreçlerinden uzaklaştıklarını fark ettiklerini kaydeden Yöntem, bunu da yeni nesil iş zekâsı çözümleriyle aştıklarını ifade etti.
Son dönemde altmışın üzerinde projeyi başarıyla bitirdiklerini kaydeden Yöntem, bu konuda şunları söyledi:
“Bana göre bir şey kullanılıyorsa başarılıdır. Mobil dünyada da görüyoruz. Tablet ya da cep telefonu markalarının başarı ve beğenilerek kullanım oranları oldukça paralel. QlikWiew’un üst yönetimi de şirketi işte mobil dünyadaki en başarılı iki şirkete benzetiyor. Bence bunun sebebi de ürünümüzün kullanıcı dostu yani basit olması ve başarılı bir arama seçeneği sunması. QlikView mobil uygulamalar ile dizüstü bilgisayardan cep telefonlarına, cep telefonlarından tablet bilgisayarlara kadar herhangi bir mobil cihaz üzerinde sınırlar olmadan kullanıcıların ihtiyaç duydukları sorunun cevabına hızlı, analitik ve kolayca ulaşmaları için de olanak sağlıyor.”

NASDAQ girişi tamamlandı
QlikView’un 2010 yılının Temmuz ayında NASDAQ’a açıldığını da ifade eden Muzaffer Yöntem, “Pazara baktığımızda 2007 yılındaki konsolidasyonun tsunamilerinin yeni yeni hissedildiğini görüyoruz. Şirketler bu alanda yazılımdan değil başka alanlardan gelir sağlamaya çalışıyor. Bizim kişisel kullanılan ürünümüz ücretsiz. Ancak kurumsal moda geçildiğinde lisanslama ücreti başlatıyoruz. Bu modelle de sadece yazılımdan para kazanmanın mümkün olduğunu gördük. Bunun dışında uygulamalarımızın verimlilik ve karlılığa da etkisi üst düzeyde. Örnek vermem gerekirse ülkemizde yabancı bir bankayla yaptığımız proje İtalya’da da hayata geçiriliyor” şeklinde görüş belirtti.

Miami’de Türk rüzgârı

QlikTech tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve dünyadaki tüm QlikView iş ortaklarının davet edildiği “Global Partner Summit- Qonnections 2011” 03-06 Nisan tarihleri arasında Miami’de gerçekleştirildi. Bu yıl altıncısı düzenlenen etkinlikte QlikTech’in Türkiye dağıtıcısı BI Technology’nin de yer aldığı toplam 800’den fazla QlikView iş ortağı bir araya geldi. BI Technology, QlikTech tarafından EMEA bölgesi ve dünyada çapındaki tüm QlikTech iş ortakları kategorisinde üç ayrı alanda ödüle layık görüldü. Belçika, Doğu Avrupa, Türkiye ve İsrail’in içerisinde bulunduğu EMEA Bölgesinde “2010 Yılının En İyi ‘Master Reseller’ İşortağı ” ve “Mevcut Kullanıcıdaki En Büyük Proje ” ödüllerini alırken küresel alanda “2010 Yılı En İyi Partner Başarı Öyküsü” ödülüne layık görüldü.  Ayrıca QlikTech tarafından bölgenin 2010 yılında en hızlı büyüyen ülkesi olarak Türkiye gösterildi.
ETİKETLER : Sayı:820

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics