Bilişim Dünyası 27 ARALIK 2015 / 13:20

Yeni sürümle hedef küresel pazar

Ticimax, 2016’nın ilk yarısında lansmanını yapmayı planladığı ve e-ticarette uçtan uca çözüm sunan paketinin 10’uncu sürümü ile dünyaya açılmayı hedefliyor.
 
E-ticaret yazılımları ve altyapıları sunan Ticimax, 2005 yılından bugüne 2 binin üzerinde firmaya hizmet veriyor. Bir uygulamayı alıp Türkçeleştirmek yerine, kendileri bir uygulama geliştirdiklerini vurgulayan Ticimax Genel Müdürü Cenk Çiğdemli, kod kendilerinde olduğu için istenen her değişikliği ve geliştirmeyi yapabildiklerini ifade etti. Çiğdemli’ye göre, bunun birçok avantajı var. “Geliştirme yapmak için tüm kaynaklar elimizde. Olası sorunları çözme hızımız çok yüksek” diyen Çiğdemli, tüm yapıyı kendilerinin geliştirdiğini belirtirken, eklemeden geçmedi: “Yakında bu yazılımı dünyaya açmayı planlıyoruz.” Yani yurtdışında da e-ticaret altyapısı olarak Ticimax kullanılabilecek. Kod yapısı farklı dillere çevrilmeye uygun olan bu yapıda amaç, yurtdışında Ticimax kullanımını sağlamak. Yurtdışı planları ve 2016 öncelikleri ile ilgili olarak Cenk Çiğdemli sorularımızı yanıtladı:  
 
Hedeflediğiniz öncelikli pazarlar hangileri? 
İlk etapta ABD ile başlayacağız. Bunu Avrupa ülkeleri ve Türki Cumhuriyetleri izleyecek. Tüm geliştirmeyi yine buradaki ekibimizle, GOSB Teknopark’taki Ar-Ge merkezimizde yapmayı planlıyoruz. Hedefimiz bütün ekibi burada tutup, orada da destek ve satış ile ilgili merkez ofisler kurmak. Bu çalışmalar 2016 önceliğimiz olacak.
 
Ar-Ge merkezinde odaklandığınız temel başlıklar neler?
Çözümlerimiz geliştiriliyor, buna yeni modüller ekleniyor. Müşterilerimizden gelen talepler ve beklentiler de bize yol gösteriyor. Bu taleplerin birçoğunu gerçekleştirmeye çalışıyor, altyapımızı genişlettiği için birçoğunu karşılamak istiyoruz. Bizde tüm kaynak ve bütün yapı tek bir kod mimarisinin üzerine kurulu. Bir müşterimize bir eklenti yapıp, bunu yayınladığımızda, bunu tüm müşterilerimiz kullanabiliyor. Sadece belli başlı modülleri ücretli olarak açıyoruz. Gerekli temel başlıkları buluşturduğumuz 5 paketimiz var, ama o paketlerin dışında da unsurlar var. Örneğin iWatch uygulamamız ve satış artırmaya yönelik dönüşüm artırıcı bir sistemimiz de var.
 
Bu sistem, e-ticarette nasıl bir fayda sağlıyor?
Sitede yaptığınız hareketlere göre size sitede küçük ekranlar çıkartıyor, size uyarılarda bulunuyor, böylece kişiye özel bir pazarlama kampanyası hayat bulabiliyor. Bu özel ve kişiselleştirilmiş bir sistem. Arka planda, sürekli işleyen, ayrı bir iş analitiği sistemi kullanıyoruz. Siteye girdiniz, 15 dakika gezindiniz ve bir şey almadan çıkacaksınız diyelim. Sitenin belirlediği kural çerçevesinde size bir hediye çeki tanımlatmak gibi kişiselleştirilmiş öneriler yapılabiliyor. Tüm tasarım yapımızı ‘responsive’ olarak tanımladık. Trafiğin yüzde 50’si mobilden geliyor, ama bunun sadece yüzde 20’si satışa dönüyor. Bu nedenle tüm yapıyı ‘responsive’ yaptık. Bununla beraber, entegre bir uygulama da geliştirdik ve bu, bizim tercih edilme oranımızı etkiliyor.
 
Mobil uygulamanın avantajı nedir?
İnsanlar uygulamayı cep telefonlarına indiriyor ve müşterilerimiz de bu uygulama indiren kişilere anlık bildirimler yollayabiliyor, kişiselleştirilmiş teklifler sunabiliyor. Bu da mobilde kalıcı müşteriye sahip olmak için önem kazanıyor. Bu yönüyle mobil, doğru yöntemlerle kişisel iletişim için çok önemli. Sonuçta mobil ticaret hızla gelişiyor. Çünkü evde ve ofiste her türlü mobil cihaz kullanımı artıyor. İnsanlar mobilde ödeme yapmaya da alıştılar ve birçok unsur sayesinde bu yapıya güvenleri artıyor.  
 
Ticimax V8 neleri içeriyor?
Önceki sürüme göre bütün altyapıyı tekrar kurguladık ve farklı bir programlama diline geçtik. Sunucu altyapımızı yeniledik ve bu konuda önemli yatırımlar yaptık. Genelde müşterilerimiz Türkiye’de satış yaptıkları için lokasyonu da burada tutmak istiyor, bütün altyapıyı burada kurup geliştirip devam ettiriyoruz. Tamamen kendi özel bulutumuzu oluşturduk ve yedekli. Tüm siteleri kendi sunucularımızda barındırıyor ve yedekliyoruz. Bu bize kontrol ve hız avantajı sağlıyor. V8 ile mobil uygulamaları geliştirdik. Tüm yapıyı ‘responsive’e çevirdik. Özel kampanya modülleri hazırladık ve ilgili tüm araçları perakende şirketlerine sunduk. Yani mobil için de, masaüstü için de kampanya yapabileceği araçları verdik. Satışlarda dönüşümlerini artırabilmeleri için kampanya modülleri hazırladık. Kurabiyeleri daha profesyonelce kullanıyoruz. V8'de entegrasyon altyapısını güçlendirdik. Muhasebe ve ERP programlarıyla entegre olduk. e-Dönüşüm desteği adına bu önemli. Bu ERP programlarını kullanmayan küçük ölçekli müşterilerimiz de sistemimiz üzerinden e-fatura, e-arşiv gibi uygulamaları kullanabiliyor. Yani sadece platform ve ürün sunmakla kalmıyor, uçtan uca hizmet sunuyoruz. Müşteriye sunduğumuz e-ticaret platformunu sürekli geliştirmek ve katma değer sağlamak önceliğimiz. Bu amaçla onlara e-ticaret ve SEO gibi başlıklarda ücretsiz eğitimler sunuyoruz.  
 
EticaretSEM organizasyonları ile 2015 yılında Türkiye’de farklı illerde sunumlar yaptınız. Bu çalışma ve 2016 planları hakkında bilgi verir misiniz?
EticaretSEM ve TEB işbirliğinde organize edilen konferanslar zinciri Turkcell ana sponsorluğunda düzenleniyor. 2015 yılında EticaretSEM organizasyonuyla Türkiye'de 14 ilde toplamda 17 e-ticaret konferansı verip, e-ticaret altyapıları hakkında hem e-ticaret yapmak isteyen kişi ve kurumlara, hem de e-ticaret yapan birçok kuruma eğitimler verdik, e-ticarette ‘altyapıyı’ anlattık. Şahsi amacım da e-ticarette yola çıkmak ve altyapıyı kurmak isteyenler için rehber olmak. 2016 turumuz da EticaretSEM ile olacak ve yine il il dolaşacağız. İlerleyen süreçte Ticimax olarak da etkinliklere imza atmak istiyoruz. Anadolu’da bu çalışmalara yönelik büyük talep var. Her ilde ziyaretçi sayısı binleri aşıyor. Herkes ‘öğrenmek’ için bu etkinliği takip ediyor. Katılımcı tüm şirketlerden öğrenilecek birçok başlık var. EticaretSEM ile ilerleyerek ve Türkiye’yi dolaşarak bireyleri bilgilendirmekten vazgeçmeyeceğiz.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics