Bilişim Dünyası 15 ARALIK 2014 / 12:28

Yeni trendler inşaat sektörünü de etkiliyor

İnşaat sektörü de gelişen teknolojiyle birlikte hem çeşitli zorluklar hem de yeni fırsatlarla karşı karşıya kalıyor. Yeni eğilimeler, inşaat hizmetlerindeki iş modellerini etkilerken piyasadaki katılımcılar için yeni kapılar açıyor.

Bilgi teknolojileri yıllardır inşaat sektörünün de şekillendirilmesinde önemli roller oynuyor. Son senelerde özellikle yeni atılımların ve yeniliklerin yapılmasıyla sektörüde dev adımlar atılmaya başlanmış oldu. Büyük veri, veri odaklı yatırımlar, kitle kaynaklı çalışmalar gibi yeni sesler inşaat ve imalat sektöründeki kişilerin dilinden düşmüyor. Sektör, bilgi teknolojilerini entegre etmeye ve kullanmaya büyük önem veriyor. Ancak şirketlerin küçük bir yüzdesi başkalarından önce yeni teknolojileri benimsemeye istekli olduklarını vurguluyor.

Bir takım teknoloji trendleri, inşaat sektöründeki şirketler arasına rekabet yaratmaya başladı bile. Bunlardan bir tanesi mobil bilgi işlem faaliyetleri. Mobil cihazlar inşaat sektöründe bir süredir trend olma yönünde ilerliyor. Sage İnşaat Sanayi Teknoloji Eğilimleri araştırmasına göre inşaat sektöründeki profesyonellerin yüzde 70’i mobil teknolojileri zaten oldukça önemli görüyor. Ayrıca, müşteri ve iş verileri, çizimler, programlar, fotoğraflar gibi bilgileri paylaşmak için kullanmayı planlıyor.

Bulut gelecekte de ön planda olacak

Ancak mobil bilgisayar dünyasında yeni bir trendle karşı karşıyayız. O da bulut bilgi işlem. Mobil araçlar, uzun zamandır akıllı telefonlar, tablet ve laptoplar aracılığıyla kağıdın yerini almıştı. Bulut, basit bilgi alışverişini daha da ileriye götürüyor. Bulutun gücüyle, cebinizde sınırsız işlem yapabileceğiniz  bir masaüstü uygulaması yazılımına sahip olabiliyorsunuz. Ayrıca, inşaat sektöründe hem işçilerin sürekli hareket halinde olması hem de inşaat alanlarının farklı yerlerde kurulması, alanda çalışırken şirketle ilgili verilere ulaşma sorununun da çözülmesine fayda sağlamasından dolayı sektörüde büyük bir çekiciliğe sahip oldu. İnşaat şirketleri herhangi bir yerden herhangi bir bilgiye istediği zaman ve kolayca erişim sağlama imkanı buluyor. Gelecekte de bu trendin etkilerinin ve verimliliğinin artacağı düşünülüyor.

Akıllı telefonlar ve tabletler kağıda son verdi

Akıllı telefonlar ve tabletlerle birlikte sektörde, dakikada çok boyutlu çizimler yapabilen lazerlerin, birkaç saat içinde bir yapı inşa edebilen 3D yazıcıların, hiç kağıt kullanmaya gerek kalmadan çizimlerin, siparişlerin, her türlü evrağın bulunduğu uygulamaların kullanımı da artmaya başladı. Ayrıca, sektördeki çalışanların mobil cihazlar sayesinde iletişim kurması da kolay hale geldi. Mobil cihazların yönetilmesiyle birlikte inşaat sektörü bir ağ üzerinde verilerini ve yapılandırma ayarlarını saklayarak iş güvenliği risklerini ve maaliyetlerini de düşürme şansı elde ediyor.

Teknolojinin sektöre kattığı faydalardan biri de veri odaklı tasarım.  2013 yılında piyasaya yeni çıkarılmasıyla büyük veri altyapısının nasıl kullanılacağını dünya öğrenmiş oldu. Gelecek yıllarda, bu öğrenilenler veriyi analiz etme ve kullanmada uygulanacak. Özellikle bu yıl her sektörde büyük veri ile ne yapılacağı tartışmaları söz konusuydu. İnşaat sektörünün buna cevabı ise veri odaklı tasarım oldu. llinois Üniversitesi'nde mimarlık profesörü olan Randy Deutsch, AEC (mimarlık, mühendislik ve inşaat) endüstrisinde verinin kullanımının yeni bir şey olmadığını ve inşaat alanının uzun zamandır bir bilgi kaynağı olduğunu söylüyor. Buradaki yeniliği, kullanılabilecek verinin miktarı, bu veriyi yakalayabilme, ölçme ve işleyebilme yeteneği ve inşaat sektörünün buna olan ihtiyacı olarak tanımlıyor.

İnşaat sektöründe büyük veri trendinin kullanımı,  şirketlerin yaptıkları tasarımı ve inşayı tamamen değiştirecek bir olanak sağlıyor. Ancak bu noktada ortaya veri güvenilirliği, gizliliği ve güvenliği gibi bazı riskler çıkıyor. Yine de gelecekte yapılacak bir çok yeniliğe önayak olacağı ve gelişeceği düşünülüyor.

Bir projeye birçok girdi sağlayacak yüzlerce hatta binlerce fikirlerden bahsediyoruz. Kitleler artık çevrelerindeki inşa ortamının nasıl yapılacağı üzerinde etkiye sahip. Örneğin, mobil uygulamaları, sosyal medyayı ve güvenlik kamerası görüntülerini kullanarak mimarlar, insanların bir alanda nasıl hareket ettiğini öğrenerek daha sonra varsayımsal durumlar oluşturabiliyor ve sosyal medya ve büyük ölçekli anketler sayesinde tasarımlar hakkında geri bildirimler de alabiliyor. Beğenilir mi beğenilmez mi tartışılır ama yapı tasarımlarındaki kütlesel katılımlar artmaya devam ediyor.  Kitle kaynaklı yer oluşturma lafı da inşaat sektöründe son dönemde moda olan trendlerden biri.

Enerji performansı modelleme en can alıcı süreçlerden biri

Enerji modellemesi yıllardır yapılıyor fakat süreç hem oldukça zaman alıyor hem de masraflı. Hava akımı ve gün ışığı gibi tek amaçlı modelleri üretmek bile günler, haftalar alabiliyor. Geliştirilen yeni yazılım araçları ile artık gerekli analizler konsept tasarımı sırasında yapılabiliyor.

Uygulamalar, tasarımcıların yaptıkları ilk konseptlerde gerçek zamanlı enerji performansı modellemesine olanak sağlıyor. Böylece yapılan analiz işlemi süresi günlerden saatlere düşüyor ve tasarım ekiplerinin ellerindeki veriyle yaptıkları tasarımı geliştirmeleri daha pratik bir şekilde yapılabiliyor.

Gerçek zamanlı bina performans verileri ile konsept tasarımlarında devrimsel yenilikler yapan çeşitli dijital araçlar da çoğalıyor. Yapılan yeni yazılımlar, ilk tasarımlarda yapı oluşturma, termal performans gibi konularda anında enerji performansı geri bildirimi almayı sağlayan enerji simülasyon özellikleri barındırıyor.

Geleneksel süreçler tamamen son bulmasa da bu yeni trendlerin varlığı inşaat sektörünü gittikçe dijital birçağa doğru götürecek. Bilgi teknolojisi birçok sektörde verimliliği arttırmış durumda ve arttırmaya da devam edecek. Mevcut ve gelecekteki teknolojik etkiler, inşaat şirketlerinin BT planlaması ve yatırım yapma konusunda stratejik davranmalarını gerektirecek gibi görünüyor.

 
ETİKETLER : 1000

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics