Bilişim Dünyası 27 ARALIK 2013 / 11:34

Yeni Ulaştırma Bakanı göreve başladı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 26 Aralık’ta bakanlıkta düzenlenen törenle görevini Lütfi Elvan’a devretti.Binali Yıldırım, 11 yıldır yürüttüğü bakanlık görevini Lütfi Elvan'a devrettiğini söyleyerek Bakanlığının bu süre içerisinde unutulmaz eserler gerçekleştirdiğini dile getirdi. Yıldırım, Türkiye'nin dört bir tarafını birbiriyle birleştirdiklerini belirterek "Havayolunu halkın yolu yaptık ve 26 havalimanından 52 havalimanına, 8 milyon hava yolu yolcu sayısından toplamda 152 milyona ulaşan bir havayolu büyüklüğü elde ettik. İletişimde devrimin, bilgi toplumuna dönüşümün gerçekleştiği bir dönem oldu" ifadesini kullandı.

Yeni Bakanımızı tanıyalım

Lütfi Elvan, 12 Mart 1962'de Karaman Ermenek'te doğdu. Maden Yüksek Mühendisi, Ekonomist ve Planlamacı; İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesini bitirdi. İngiltere'de Leeds Üniversitesinde maden ve yöneylem araştırması alanında, ABD'de Delaware Üniversitesinde ekonomi dalında yüksek lisanslarını yaptı. Etibank'ta yüksek mühendis olarak göreve başladı. DPT'de planlama uzman yardımcısı, uzmanı, Kalkınmada Öncelikli Yöreler Daire Başkanlığı ve Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Ayrıca, OECD Kırsal Kalkınma Grubu Başkan Yardımcılığı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı ve AB Müzakere İzleme ve Yönlendirme Komitesi Üyesi olarak görev yaptı. 23. Dönemde Karaman Milletvekili seçildi. 23. Dönemde Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanlığı, Türkiye Macaristan Dostluk Grubu Başkanlığı ve Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Türkiye Temsilciliği görevlerinde bulundu. 24. Dönemde Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı oldu. Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Elvan, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Bakanlıkta devir teslim töreni

Zor bir görevi aldığının bilincinde olduğunu aktaran Lütfi Elvan da, Yıldırım'ın bıraktığı yerden geceli gündüzlü çalışarak, projeleri sürdüreceklerini kaydetti. Yıldırım, 27 Aralık’ta Sakarya’da, Ankara-İstanbul yüksek hızlı treninin deneme sürüşünü yapacaklarını vurgulayarak Konya-Karaman hızlı tren çalışmalarının da başladığını haber verdi. Bakanlıkta görev yaptığı süre boyunca hiç ‘ben’ demediğini, ekip ruhuyla çalıştıklarını söyleyen Bakan Yıldırım, “Başarıların ardında 100 bin kişilik ulaştırma ordusu var. Sakarya'da, Ankara-İstanbul Hızlı Treni’nin deneme sürüşü yapılıyor. Halkımızın yüzünü ağartacak hizmetleri beraber başardık. Cumhuriyet tarihinin en uzun süreli aynı görevde kalan bakanı oldum" dedi.


22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics