Bilişim Dünyası 09 HAZİRAN 2014 / 08:06

Yeni uydular yerlerini aldı

Eutelsat 3B; Avrupa, Türkiye ve Afrika’daki veri, telekom ve video pazarları için genişleme kapasitesi ve yörünge içi güvenliği sağlamak amacıyla gönderilen Eutelsat 3D’nin yerine geçecek.
Eutelsat için Airbus Defence and Space’nin kendi E3000 platformunu kullanarak oluşturduğu altı tonluk Eutelsat 3B uydusu fırlatıldı. 1 saatlik bir yolculuğun ardından Zenit-3SL roketi, Eutelsat 3B’yi yere eşzamanlı transfer yörüngesine serbest bıraktı. Uzay aracının ayrılmasından iki saat sonra, uydunun güneş enerjisi panellerinin kısmi kurulumu başarılı bir şekilde tamamlandı.
Eutelsat CEO’su Michel de Rosen konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Eutelsat 3B’nin 3 derece Doğu yönüne doğru yola çıktığını gördüğümüz için çok heyecanlıyız ve ayrıca Sea Launch ve Energia’ya bu mükemmel fırlatma başarılarından ötürü teşekkür ediyoruz. Eutelsat 3B, 3° Doğu’daki yörünge konumumuzun gelişimi için güçlü bir platform olacaktır. Farklı alanlardaki beklentilere yönelik olağanüstü kapasitesi, Brezilya’dan Orta Asya’ya kadar büyük bir alanda geniş bant, veri, telekom ve video hizmetlerini kullanan müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamamıza olanak tanımaktadır.”
Uydu alanında bir yenilik de “SES”’in son olarak uzaya gönderdiği uydusu Astra 5B faaliyete geçmesi oldu. Orta ve Doğu Avrupa, Türkiye, Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu için 31.5 derece Doğu’dan son teknoloji kapasite sunan Astra 5B uydusu, hedef pazarlarda DTH (Doğrudan Eve Yayın), doğrudan kablo ve dijital televizyon ağlarına katkı yayınlarında ileri teknoloji kapasitesini büyük oranda artıracak. SES CFO’su Martin Halliwell yaptığı açıklamada; “ Astra 5B SES’in Orta ve Doğu Avrupa, Türkiye, Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu bölgesindeki kapasitesini büyük oranda arttırdı. Astra 5B’nin operasyonel olarak devreye girmesiyle, SES global uydu filosu üzerinde 55’i aktif uydu, 37’si de yörünge dilimi olmak üzere 1.536 adet aktif uydu aktarıcısına sahip oldu. Airbus Savunma ve Uzay Sistemleri’ndeki ve Arianespace’teki Avrupalı ortaklarımıza bu çok başarılı Astra 5B çalışması için teşekkürlerimizi sunarız” dedi.
ETİKETLER : Sayı:975

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics