Bilişim Dünyası 14 MART 2011 / 22:11

Yeni yapı, hızlı büyüme getirecek

Bilgi birikimi, yeni olanakları tek bir elde toplayan Elkotek, bu yıl yüzde 50 büyüme hedefliyor.


Bilişim sektörüne geçtiğimiz günlerde düşen satın alma haberlerinden biri de Elkotek’in Siemens Enterprise Communications’ın Türkiye’deki kurumsal iletişim çözümleri tedarikçi şirketi SEN EC’yi satın aldığı haberi oldu. Uzun bir süredir SEN EC’nin orta ölçekli kurumsal iletişim çözümlerinin Türkiye’deki dağıtıcılığını yapmakta olan Elkotek’in adımı küçük balığın büyük balığı yuttuğu alışılmışın dışında bir satın alma olarak da değerlendirildi. Operasyon, Siemens Enterprise Communications’ın iş yaptığı tüm pazarlarda yeni iş ortaklıkları kurmak amacıyla başlattığı küresel ölçekli yeniden yapılanma programı olan “Go Forward Partner Programı”nın bir parçası ve Elkotek ile yıllardır süren ilişkilerinin bir devamı olarak açıklanırken biz de Elkotek Genel Müdürü Hakan Tahiroğlu ile bu satınalmayı konuştuk. Tahiroğlu’na göre bu satınalma ile tüm teknik bilgi birikimi tek elde toplanırken, Siemens’in tüm ürüm grupları da daha rekabetçi avantajlarla pazara sunulabilecek bu gelişme de Siemens ürünlerinin pazar etkinliğini artıracak. Kurumsal iletişim pazarında rekabetin de boyut değiştirdiğini belirten Tahiroğlu, “2008 yılının ortalarında Siemens Enterprice Networks grubunun yüzde 51 hissesini Amerikalılar aldı. Amerikalı Gores Grup Gores Grup da işte bu yeni değişen düzene Siemens’in bu bölümünü uydurmak üzere harekete geçti. 22 ülkede Siemens’in ofisleri vardı. Türkiye’de de bu ofislerden biri idi” dedi.
Doğrudan satış yapmaktan vazgeçtikleri için yavaş yavaş bu ülkeleri özelleştirmeye başladılar. Büyük santraller konusunda Avaya, Cisco, Alcatel Lucent, Aastra gibi şirketlerden oluşan rekabette biz geri kaldığımızı hissetmeye başladık. İki başlı satış söz konusuydu. Şimdi bu iki ekip birleşince rekabetçi maliyetlere ulaşma şansımız olacak, çok verimli bir iş ortaklığı sağlanmış olacak” diye konuştu. Elkotek’in sektörde 30’uncu yılını kutlamaya hazırlanan bir şirket olarak tecrübelerini bu satınalma ile Siemens Enterrprise desteği ile birleştireceğini vurgulayan Tahiroğlu, “Böylelikle müşterilerimize ihtiyaçlarına uygun, ödüllü iletişim çözümlerini, çok daha uygun şartlarla temin edebileceğiz” dedi.

“Premier partnerlik”lıkla tüm ürün gruplarını sunacağız
Satınalma ile Siemens Enterprise Communications’un portföyündeki tüm ürün ve çözümlerin Türkiye’deki dağıtıcılığını “Premier Partner” olarak sürdüreceklerini de belirten Tahiroğlu, “Dolayısıyla Elkotek olarak dünyadaki en yüksek seviyede iş ortağı olmuş olduk. Bu doğrultuda bize yansıyacak desteği de tamamen son kullanıcıya yansıtacağız” dedi.

2011’de yüzde 50 büyüme bekliyoruz
Elkotek olarak 2010 yılını da 30 milyar dolar civarında ciro ile kapattıklarını da belirten Tahiroğlu, 2011 yılı hedeflerinin ise 45 milyon dolar civarına ulaşmak ve yüzde 50 büyüme olduğunu dile getirdi. Siemens’in Türkiye’ye yapmış olduğu satışları yüzde yüz büyütmeyi düşündüklerinin altını çizen Tahiroğlu, “Siemens’in Open Skype, Open Woıce gibi ürünleri pazara bu yıl çok rekabetçi olarak çıkacaklar. Kurumsal müşterilerimiz fiyat avantajı ve hizmette farklılaşma görecekler. Bu güne kadar SEN EC iki tarafı birden mutlu etmek için çalışıyordu. Şimdi ise biz yeni SEN EC olarak Almanya’nın müşterisiyiz. Siemens EC’yi Türkiye’nin fiyat ve kaliteye hassas Pazar yapısına uygun hale getireceğiz” diye konuştu
ETİKETLER : Sayı:812

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics