Bilişim Dünyası 02 NİSAN 2011 / 02:14

Yeni yapı, yeni kavram, yeni marka

Bilişim sektörünün katma değerli dağıtıcı olarak tanıdığı ve HayatNET’le bulut servis sağlayıcısı olarak hizmet veren Hayat Bilgi’de organizasyonel değişikliklerle yapı farklılaşırken, şirket bu yıl öncülük edeceği yeni bir kavramla kendi markasıyla yoluna devam edecek. 2010 yılını 20 milyonu aşan ciroyla kapatan şirket, kurulan Hayat Bilişim Holding ile beş şirketi tek çatı altında topladı. Hayat Bilgi Teknolojileri, HayatNET, TR.NET, Virtual Solutions, MNK Danışmanlık ve Kazakistan’daki Hayat KZ’yi altında toplayan şirketin 2011 ajandasında ise holdingin yapısı altındaki konsolidasyon, büyümenin sindirilmesi, TR.NET’in HayatNET’le birleşmesi gereken servisleri var. Hayat Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Mustafa Kayer’in verdiği bilgiye göre tüm organizasyonun ana iş hattı ise değer katan dağıtıcılık ve servis sağlayıcılığı. Hayat Bilgi Teknolojileri’nin yeni nesil teknolojilerin dağıtıcılığını yaptığını belirten Kayer, Hayat Bilgi penceresinden gelişmeleri şöyle özetledi: “Hayat Bilgi’nin de ajandası tamamiyle bulut üzerinde. VMware tarafında gelişmeler var. VMware’ın artık ürün kataloğunda yer alan 50’ye yakın ürünü var. Üç yeni iş hattından söz edebiliriz. Biri bulut bilişim, diğeri kullanıcıya yönelik bilgi işlem teknolojileri bir diğeri de Spring Platformu. Spring Platformu, açık kaynaktan gelen farklı bir uygulama platformu alternatifi. Altyapı ve erişimin dışında uygulama platformlarının önem kazandığı bulut bilişim açısından da önemli.”

Yeni iş ortaklıkları ve yeni
ürünler var
Hayat Bilgi için dağıtıcılığını aldıkları şirketlerden birinin de Virtual Sharp olduğunu belirten Kayer, sunacakları çözümün de gerçek zamanlı iş sürekliliği altyapısının kontrolü bakımından açılım sağlayacağını vurguladı. Yeni dağıtıcısı oldukları bir başka ürünün de Incognito olduğunu belirten Kayer:“2011 Mayıs ayında dünyada IP 4 adresler bitiyor. IP sürüm 6’ya geçtiğimiz zaman yeni nesil IP servisleri son derece kritik olacak.Merkezi olarak yönetilmesi ve güvenlik altyapısı önem kazanacak. Incognito da, bu konuda çözüm sunuyor” dedi.

TR.NET’te kültürel bilgi birikimi yeni bir kavram ile birleşecek
TR.NET’i Türkiye’nin internet mirası olarak gördüklerini de dile getiren Kayer:“Biz TR.NET’i Türk halkı için sosyal bir projenin kapısı olarak görüyoruz. “Nitelikli bilgi, nitelikli insan”sloganıyla bilginin kaynağının doğrulandığı uzman kurumlar tarafından akredite edildiği bir yapı oluşturmayı planlıyoruz. Bu uzun süreçli bir proje tabi.”

Bulut nesli için yeni bir marka: Hayat MSS

TR.NET’in şirket adının Ortadoğu Yazılım Hizmetleri A.Ş olduğunu ifade eden Kayer, bu şirketi de bir yazılım ve Ar-Ge şirketine dönüştürmeyi planladıklarını ve yola yeni bir marka ile devam edeceğini belirtti. Bulut bilişimle uygulama geliştirme,çalıştırma,işletme ve bakımı denilen tüm süreçlerin de buluta göre yeniden şekillendiğine dikkat çeken Kayer, “Hayat MSS markasımızla bulut jenerasyonu uygulama, araştırma ve geliştiricisi olarak konumlanacağız” dedi.
ETİKETLER : Sayı:815

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics