Bilişim Dünyası 08 ŞUBAT 2010 / 11:33

Yeni yapılanma büyümeyi de beraberinde getirdi

Dell, Türkiye pazarına odaklanmak için gerçekleştidiği yapılanmanın ardından, ürün gruplarını zenginleştiriyor.

Son yıllarda Türkiye’deki etkinliğini artırmak üzere adımlarını hızlandıran Dell, ürün gamının yanı sıra organizasyon ve servis yapılanmasıyla bu çalışmaları pekiştiriyor. Şirketin Türkiye  pazarına bakışını değerlendiren Dell Orta Doğu, Türkiye ve Afrika Bölge Direktörü Amer Husaini, ayrıca Dell’in yakın zamanda kullanıcıyla buluşacak yeni dizüstü modeli Adamo XPS hakkında bilgi verdi.
Dell, pazara doğru ürünleri doğru kanalla pazara sunmak vizyonuyla hareket ediyor. Türkiye pazarına daha fazla odaklanmak adına yapılan çalışmalara değinen Husaini, şunları aktardı: “Son bir yıllık süreçte pazarda işi yeniden yapılandırma ve pazarda yaygınlaşma adına önemli adımlar attık. Pazarda marka bilinirliğimizi artırmak ve ürünlerimizin devamlılığını göstermek adına durmamız gereken yeri inşa etmek için çaba gösterdik. Aynı zamanda daha önce Türkiye pazarında olmayan çözümleri artık kullanıcılara sunmaya başladık. Geldiğimiz noktada ekibimiz var. Pazarla iletişim halindeyiz. Şu anda dizüstü bilgisayar pazarında mütevazı bir pazar payımız olmasına karşın, her çeyrek dönemde ilerleme gösteriyoruz. Bu yatırımların karşılığında pazar payımızı yükseltiyoruz. Yerel pazarda bu büyüme bizim için oldukça büyük. Ancak diğer pazarlarla karşılaştırıldığında oldukça küçük. Rekabetçi ürünlerle pazarda çok daha güçlü paya sahip olmayı hedefliyoruz. Daha gidecek uzun bir yolumuz var.”

Yerinde destek hizmetleri
Bu çalışmaları satış sonrası destekle pekiştirdiklerini belirten Dell Türkiye Son Kullanıcı Ürünler Grup Lideri Gülfem Çakmakçı ise “Ürün, ekip ve dağıtım konusunda çalışmalarımızı başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Servisi de bir yıl önce kurduk. Şu anda bizi farklılaştıran yerinde destek hizmetini sunuyoruz” dedi.
Yerel pazarda ürün çeşitliliğini artıran Dell’in, son kullanıcı tarafında farklı ürün grupları piyasayada yer buluyor.  Marka ayrıca KOBİ’lere özel çözümler de sunuyor.

amer_huseiniYeni Adamo geliyor

Dell yakın zamanda Adamo XPS’i Türkiye pazarına sunmaya hazırlanıyor. Adamo Serisi’nin ilk modelinin piyasaya sürüldüğü dönemde ince oluşuyla öne çıktığını belirten Husaini, serinin yeni modeli olan XPS’in daha ince tasarıma sahip olduğunu vurguladı. Adamo XPS ile bir adım ileriye gidebilmeyi hedeflediklerini belirten Husaini, “İkinci nesilde kendimizi daha iyisini yapabilmek için zorladık” dedi. 10 milimetre kalınlığında.Adamo XPS incelik anlamında ilk nesil Adamo’nun önüne geçiyor. Bunun yanı sıra daha geniş işlevselliğe ve gelişmiş özelliklere sahip. Ürünün klavyesi de bir önceki seriye göre farklı şekilde yerleştirilmiş durumda. Bir prestij ürünü olarak nitelendirilen Adamo XPS, limitli sayıda piyasaya sürülecek.
Teknolojilerin ve ürünlerin evrimine değinen Husaini, son dönemde kişiselleştirmenin öne çıktığına işaret etti. Kullanıcılar standart ürünler yerine kendilerini yansıtan cihazları tercih ettiğinin altını çizen Husaini; “Kimi kullanıcılar gücü kimi ise tasarımı önemser; kimiyse her ikisini de ister. Bazı kullanıcılar ise oyunu önemser. Bizim son yıllarda ürünlerimizde gerçekleşen evrime baktığımız zaman; önce ürünlerde farklı renklerin kullanımıyla başladığımız görülüyor. Ardından ürün tasarımlarını farklılaştırmaya başladık. Sonra ürün portföyünü farklılaştırdık. Burada başlıca zorluk; ürünün kalitesinden ödün vermeden, herkesin almak isteyeceği, onları yansıtan ürünler ortaya koymak” dedi.
ETİKETLER : Sayı:757

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics