Bilişim Dünyası 06 OCAK 2018 / 16:07

Yeniden, daha da güçlü bir başlangıç!

Avaya, yeni teknolojileri ve uygulamaları sunmak adına iş ortaklığı ekosistemini genişletiyor.
2017 Ocak’ında iflas erteleme için mahkemeye başvuran Avaya, iflas erteleme sonrası yeni rotasını çizdi. Extreme Networks'ün ‘network’ kısmını alması sonrası, odak noktası ise çağrı merkezi yazılım ve hizmetleri oldu. Geçen 1 yıl içinde süreçlerde ve ürün gamında önemli değişim ve yeniliklerin hayata geçtiğini vurgulayan Avaya Türkiye Genel Müdürü Ayşe Kılıçaslan ile geçen yılı değerlendirirken, 2018 yılı hedeflerini de ele aldık:  
 
Yaklaşık 1 yıl önce alınan iflas erteleme kararı ile gelinen nokta hakkında bilgi verir misiniz? 
Finansal durumumuzun yeniden yapılandırılmasını hedefleyen “Chapter 11” sürecinden resmi olarak çıkarak yeni bir sayfa açtık. Dünya genelinde 130 binden fazla müşteriye, 220 bin lokasyona ve Fortune 500 şirketlerinin yüzde 90’nına hizmet verdiğimiz düşünüldüğünde; geride bıraktığımız sürecin elbette kolay bir süreç olduğunu söylemek çok zor. Ancak bu süreç bize ne kadar sadık bir müşteri kitlemiz olduğunu gösterdi. Dünya genelinde ve Türkiye’de bu süreç boyunca hem yerel hem küresel birçok şirket ile önemli işlere imza attık. Müşterilerimizin markamıza olan bağlılığının, bugünkü ve gelecekteki başarımızın temelini oluşturduğuna inanıyorum.
 
Ocak 2017'de alınan kararlar, geçen 1 yıl içinde Avaya'ya ne gibi etkiler yaptı?
Birçok pozitif etkisi olduğunu söyleyebilirim. Öncelikle iç süreçlerimiz çok olumlu değişimlere uğradı. Tamamen müşteri merkezli yeni bir şirket profilini benimseyerek, hem süreçlerimizde hem de ürün gamımızda çok ciddi değişimler ve yenilikler meydana geldi.  Bulut bilişim, nesnelerin interneti, yapay zeka ve blockchain gibi öne çıkan teknolojileri geliştirerek, sektörü dönüştürmek adına gerekli olan yeniliklere daha fazla yatırım yapma kararları aldık. Geçen yıl yaptığımız yatırımlar, teknolojiyi ve uygulanabilirliğini basitleştirirken, değişen müşteri ihtiyaçlarına hızlı çözüm sunabilme yeteneğimizi de bambaşka bir noktaya taşıdı. Değişen müşteri ihtiyaçlarına hızlı çözüm üretebilmek, gelişen teknolojileri daha hızlı ve daha kolay şekilde entegre edebilmek adına tüm platformlarımızı tekrar tasarladık.
 
Extreme Networks'ün network kısmını alması sonrası, Avaya'da hangi çalışma ve ürün başlıkları kaldı?
Şirketimizin ana faaliyet alanı olan çağrı merkezi ve tümleşik iletişime odaklanmış durumdayız. Bu kapsamda yaptığımız yeniliklerin birkaçından bahsedecek olursak; yeni işlevleri ve yeni trendleri entegre etmeyi daha hızlı ve daha basit hale getirerek çekirdek platformlarımızı yeniden tasarladık. Tüm yazılım portföyümüzü açık geliştirme setleriyle sanallaştırdık ve yazılımcıların, geliştiricilerin Avaya platformunda yeni ürünler ve çözümler oluşturmalarını, yeni özelliklerin ve uygulamaların kullanıma sunulmasını hızlandırmalarını sağlamak için API'lerimizi sunduk. Bugün 29 bin şirket, bizim API’lerimizi ve açık platformlarımızı kullanıyor. Ürünlerimizi; SFDC, Siebel, SAP, Skype gibi kurumsal uygulamalar ile entegre ettik. Yapay zeka yeteneklerini, çağrı merkezleri ve tümleşik iletişim ile entegre edebilen üreticileri ve seçenekleri bir araya getiren ‘AI Connect’ adında yeni bir girişim başlatıyoruz. Genişletilmiş güvenlik uygulamamız ile tüm iletişim ortamlarının, gerçek zamanlı saldırı ve dolandırıcılıktan korunmasını sağlıyoruz.
 
Türkiye'de faaliyetleriniz bu süreçten nasıl etkilendi?
Bizler ekip olarak, dinamik ve değişken ortamlarda üretmeye alışkın olduğumuz için, günlük çalışmalarımız bu süreçten etkilenmedi diyebilirim. Emek verilen her şey de karşılığını göreceğimizi bilerek müşterilerimizin ihtiyaçlarına odaklandık ve bu kapsamda iş ortaklarımız ile beraber, piyasaya sunduğumuz yeni nesil teknolojileri tanıtmaya yoğunlaştık ve çok güzel projelere imza attık. Bölgemizde “Best Innovative Government” ödülüyle Yeni Nesil 112 Projesi bunlardan bir tanesi. Ancak tüm bunların yanı sıra, bizleri en çok etkileyen şey; sektörün ve müşterilerimizin, çözümlerimizi tercih ettiklerine ve şirket olarak bizlere güvendiğine tanıklık etmemiz.
 
İş ortaklarınız ile ilişkileriniz nasıl ilerliyor?
Hem iç süreçlerimiz hem iş ortaklarımız ile olan süreçlerimiz çok olumlu değişikliklere uğradı. Operasyonumuzu ve pazar yaklaşımımızı basitleştirerek, Avaya’yı ‘birlikte çalışması kolay bir şirket’ haline getiriyoruz. Bu kapsamda iş ortaklarımızı, takımımızın birer parçası olarak görmekteyiz. Teknolojiye yaptığımız yatırım ve iş yapış şeklimizdeki dönüşüm, iş ortaklarımızın Avaya ile kazanmalarına ve çok daha hızlı büyümelerine yardımcı olacak. Müşterilere, yeni teknolojileri ve uygulamaları sağlayabilmek için iş ortaklığı ekosistemini genişletiyoruz. Yapay zeka, nesnelerin interneti, analiz, siber güvenlik ve blockchain gibi trendler üzerinden çalışan çözümler sağlamaya odaklanan bir iş ortağı ekosistemi kuruyoruz.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics