Bilişim Dünyası 07 EKİM 2013 / 08:15

Yeniden yapılandı, niş projelere odaklandı

“MCD Teknoloji Yatırımları”  olarak yeniden yapılanan MCD Telekom,  yeni yapısıyla niş projelere yöneliyor. Şirketin önümüzdeki günlerde tanıtımı yapılacak olan ön ödemeli debit kart projesi bu alanda farklı bir örnek olmaya aday.

2001 yılında kontör kartların temini ile faaliyetine başlayan mobil pazarlama altyapı sağlayıcı olarak hizmet veren MCD Telekom, Türkiye Deloitte Teknoloji Fast50 2011’in de ‘Big Stars’ kategorisindeki ilk üç şirket arasında yer almıştı. 2011 yılı başı itibariyle yeniden yapılanma sürecine giren ve yapının değiştiği şirket, bir teknoloji yatırım şirketi olarak faaliyetlerine devam ediyor. Bu değişimi ve yeni projelerini BThaber’e anlatan MCD Teknoloji Yatırımları CEO’su Burak Özyiğit, oluşturdukları yeni yapının başkalarının girişimlerine yatırım yapan bir girişim sermayesi modeli değil, kendi geliştirdikleri projeler ve girişimlere yatırım yapan bir yapı olduğunu belirtti. Projelerini stratejik ortaklarla gerçekleştirdiklerini ifade eden Özyiğit, “Farklı başlıklarda bu işi en iyi kiminle yapabiliriz diye düşünüyoruz ve işi geliştirerek, stratejik ortaklarımızla yürüyoruz. Markaport ve Vudubu da iş ortaklarımızla birlikte gerçekleştirdiğimiz bu önemli niş projeler arasında” diye konuştu.

Ön ödemeli kartlara yeni bir bakış açısı
Bu süreçte geliştirdikleri en önemli projenin ön ödemeli debit kart projesi olan “Vudubu” olduğunu belirten Özyiğit, yenilikçi bakış açısıyla var olan örneklerden farklı bir yapı oluşturduklarını dile getirdi. Özyiğit, projenin bankada hesabı olmayan Türkiye’deki yaklaşık 29-30 milyon kişiyi hedeflediğini belirterek projenin oluşum süreci ve getirilerini de şöyle özetledi: “2005 yılından beri çağrı merkezimizde (Chase Call) bankalar adına kredi kartı pazarlama aktiviteleri yapıyoruz. Milyonlarca kart sattık. Bu bize ciddi bir bilgi birikimi sağladı. Bu ürünleri nasıl geliştirdiklerini özümsedik ve bir yandan da bu kartlara farklı özellikler kazandırmak için kendimiz fikir üretmeye başladık ve bankalarlarla da paylaştık. 2010 yılında da Denizbank’la bir işbirliğine girdik. Birlikte ön ödemeli bir kart tasarladık. Bu özellikleri itibariyle dünyada ve Türkiye’de ilk olacak bir karttı. 2010 yılında servisi geliştirmek üzere çalışmalarımıza başladık. Başladıktan üç yıl sonra da geldiğimiz noktada projeyi bitirdik. İntertec ve Denizbank ile çok ciddi bir mesai harcadık. Ortaya VISA altyapısı kullanılan, Denizbank’ın altyapısında bizim yapmış olduğumuz servislerle çalışan farklı bir ön ödemeli kart ürünü çıktı. Bu kartlar isimsiz kartlar ve BDDK’nın kuralları gereği yılda 5 bin liradan fazla para tutulamıyor. Geliştirdiğimiz kartın en önemli özelliği ise sadece para ödeme sistemi olmasının ötesine geçen bir yapı kurulmuş olması oldu.”

Üç özellik öne çıkıyor
Bu kartta normal debit kartlardan farklı olarak üç tane özellik bulunduğunu belirten Özyiğit, geliştirdikleri ön ödemeli kartın özeliklerini de şöyle özetledi:
“Bunlardan bir tanesi hediye paylaşım özelliği. Bu aslında ABD’de yıllardan beri olan Türkiye’de de genelde son zamanlarda oluşan hediye listesi mantığı. Biz bu mantığı çok basit ve kullanılabilir hale getirdik. Tüm browserlarda (web tarayıcılar) çalışan bir yazılım geliştirdik. Hiçbir şey indirilmeden, dünyadaki herhangi bir “.com” sitesinde gördüğünüz, beğendiğiniz bir ürünü sadece tek bir tuşa basarak hediye listenize atabiliyorsunuz. Amazon.com’a girdiniz bir telefon beğendiniz. İki hafta sonraki doğum gününüze bir hediye listesi oluşturuyorsunuz, Beğendiğiniz telefonu bir tuşa basarak Vudubu kartınızdaki hediyem listenize ekliyorsunuz. Bu listeyi de arkadaşlarınızla facebook, twitter, hotmail, yahoo, gmail gibi her iletişim kanalından paylaşabiliyorsunuz.Arkadaşlarınız sizden gelen listeye bakıyor ve hediye için ne kadar bütçeleri var ise hediyeyi seçip seçip size gönderebileceği parayı ister kredi kartı, ister mobil ödeme ister EFT ister havale ile gönderebiliyor. Bu para sizin kartınıza geliyor. Siz topladığınız paralarla alabileceğiniz hediyelerden hangisini istiyorsanız o hediyeyi de, çevrimiçi veya çevrimdışı olarak satın alıyorsunuz. Kartın diğer özelliği de üzerine konulan loyality (sadakat) programı özelliği. 100’ün üzerinde marka ile anlaşmamız oluştu ve sayı artıyor. İnternette vudubu.com’a giriliyor. Üye olup adresinizi girdikten sonra 12 yaşından büyük ve Türk vatandaşı iseniz isimsiz olan bu kart evinize geliyor. Kampanyalara bakıyorsunuz yaptığınız kampanyalı alışverişten elde ettiğiniz para puan da hemen kartınıza yükleniyor. Mobil dakika, mobil SMS tarafında da kartla yapılan alışverişlerde benzer uygulama söz konusu. Bütün bunların yanında bu kartla ATM’den de fatura da ödeyebiliyorsunuz.”

“Markaport ile avantaj sunuyoruz”
Yeni projelerinden bir başkasının da Markaport olduğunu belirten Özyiğit, bu projenin oluşum süreci ve geldiği nokta konusunda şu bilgileri verdi:
“Biz 2010 yılı ortalarında özel alışveriş siteleri sektörüne nasıl bir giriş yapabiliriz diye düşündük. Herkesin yapmadığı niş bir alan bulmaya çalıştık. Türkiye bir tekstil cenneti olmasını kullanmak isteyerek yola çıktık. Bu alanda ürün tedariki konusunda son zamanlarda yaşanan zorlukları görerek işin tedarik zinciri tarafında olmayı tercih ettik. Markaport’u da, tamemen özel alışveriş sitesi altyapısına sahip bütün şirketlere ürün tedariği yapan bir şirket olarak konumlandırdık. Kendi lokasyonlarımızda da bir lojsitik tesisi kurduk. Bugün Türkiye dahil dünyadaki özel alışveriş sitelerine tedarik yapabiliyoruz. Türkiye’de özellikle Laleli ve Osmanbey pazarında satışı olan, mağazalaşmamış tekstil markalarının internet temsil haklarını alarak bütün dünyaya pazarlamaya başladık. Lojistik Türkiye’den yapılıyor. Uluslararası taşımacılık konusunda. Fedex ile bir işbirliğimiz var. Toplam 40 ülkeye ertesi gün yükleme yapabiliyoruz. Bu çok önemli. Bütün dünyadaki özel alışveriş siteleri ile anlaşarak onlarla çalışmaya başladık. Bir yandan da kendi internet sitemizi de hayata geçirdik. Bununla da Markaport’un stoğunda bulunan kampanyaya sokmadığı ürünleri de satar duruma geldik. Çok iyi işbirliklerimiz var. Tekstil tarafında Laleli ve Osmanbey pazarının en köklü toptancısı olan FİMKA bu konudaki iş ortağımız. Şu anda aylık 100 bin işlem yapar durumdayız Markaport’ta. Önümüzdeki yıl aylık 250 bin adet işleme çıkmayı hedefliyoruz. 2014 projeksiyonumuz da yıllık 3 milyon -3,5 milyon arasındaki ürün satışı yapmak.”

“Uluslararası pazarda da yaygınlaştırmayı planlıyoruz”

Üç yıl süren geliştirme sürecinde projeye 2 milyon dolara yakın yatırım yaptıklarını da belirten MCD Teknoloji Yatırımları CEO’su Burak Özyiğit, Vudubu kartlarının üç farklı segmente yönelik olarak tasarlandığını ve bu segmentlere uygun olarak farklı olanaklar sunulduğunu da dile getirdi. Vudubu kartlarının sadece ödeme fonksiyonu sunmadığının da altını çizen Özyiğit, yaşamın her alanından avantaj sunan olanakları da beraberinde kullanıma sunduğunu vurguladı. Henüz Vudubu sitesi ve kartlarının beta aşamasında kullanımının sürdüğünü belirten Özyiğit, yılbaşından önce yapılacak olan tanıtım sonrasında aktif olarak Vudubu servislerinin devreye gireceğini belirtti. Denizbank’ın mobil bankacılık ürünü ile Vudubu servislerinin de birleştirildiğini de ifade eden Özyiğit, “Dünyada ön ödemeli kartlar çok hızlı yayılıyor. Bizim hedefimiz de; 5 yıllık projeksiyonda internetten alışveriş yapamayan 4-5 milyon kişiyi kartlandırmak. Diğer taraftan Türkiye bu projenin ilk ayağı, biz bunu Rusya pazarında da yaygınlaştırmayı planlıyoruz” diye konuştu.
ETİKETLER : Sayı:941

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics