Bilişim Dünyası 18 EYLÜL 2011 / 16:08

Yeniden yapılanma tamam hedef yaygınlaşma

Geçen yıl sonunda Yıldız Bilişim Grubu’ndan ayrılan ve yeniden yapılanma sürecini tamamlayan Datateknik, farklı sektörlere yaygınlaşma stratejisi ile yürüyecek.

Geçen yıl  Ar-Ge şirketi Bilsoft’un çoğunluk hisselerini aldığı Datateknik, satın alma sonrasında  yeniden yapılanma sürecini tamamlayarak yeni pazara yaygınlaşma stratejilerini
hayata geçirmeye hazırlanıyor. Yeniden yapılanma kapsamındaki ilk adım olarak operasyonel süreçleri seçen şirket,organizasyon yapılanmasını da bu doğrultuda yeniden şekillendirmiş durumda. Satın alma sonrasında durum tespiti ve analiz süreci yaşandığını belirten Datateknik Genel Müdürü Erkan Oğur, buna göre mevcut uygulamaların ve işleyişin stratejik planlarla uyumlu olmadığını saptayarak hızlı bir değişim ve yeniden yapılanma süreci başlattıklarını belirtti. Bu süreçte önceliği de operasyonel sürece verdiklerini belirten Oğur, “Önce altyapılarımızı ve destek mekanizmalarımızı  daha kaliteli ve hızlı hizmet vermek üzere yeniden yapılandırmayı tercih ettik.
Yeni organizasyonu iş süreçlerine bağlı olarak yeniden tanımladık. İş süreçlerini  şirketin yeni vizyon ve misyon tanımına uygun olarak yeniden tanımladık” diye konuştu.

İstihdam arttı, yeni bölüm ve müdürlükler organizasyona katıldı
Yaptıkları organizasyonel çalışmalar sonucunda kurulan yeni bölümler, birimler  ve farklı müdürlüklerin bir istihdam sürecini de beraberinde getirdiğini belirten Oğur, “180 kişilik bir personel kadrosu ile sürece başlamıştık. Şu anda  ise 250 kişilik bir personel kadromuz oluştu” diye konuştu. Operasyon tarafını iş kalitesini artırmak açısından büyütmeyi düşündüklerini belirten Oğur, organizasyonel yapıda da bu maksatla hizmet kalitesini artıracak yeni bölümler ve grup müdürlükleri oluşturduklarını  belirterek şöyle konuştu: “Servis departmanımızı yeniden yapılandırdık. Bağımsız  operasyonun içinde bir birimken; müstakil bir birim haline getirdik. Yeni olarak bağımsız grup müdürlüğü  olarak çalışan proje uygulama bölümü oluşturduk.  IT Kalite Süreç Yönetimi  bölümümüz de yeni oluşan bölümlerimizden. En son oluşturduğumuz ve bir grup müdürlüğü olarak konumlandırdığımız Yazılım ve İş Çözümleri bölümümüz de Ar-Ge fonksiyonları açısından rol alan yapımız oldu. Burada bizim önemsediğimiz konu müşteri ihtiyaçlarına uygun ürün geliştiren etkileşimli bir yapıyı oluşturabilmek oldu.  Geldiğimiz son noktada satış tarafındaki kadrolarımızı şu anda geliştiriyoruz. İşlere bağlı olarak gelişmeye açık dinamik bir organizasyon oluşturduk.”

“Bu sene hedef sektörlere giriş yılımız”
Organizasyonel yapılarındaki yeniden yapılanmadan sonra nokta bazlı müşterilerde büyük çaplı işler gerçekleştirmiş bir şirket olarak bütün müşterilerde olma ekseninde sektörel bazlı olarak yaygın bir müşteri kitlesine ulaşma yolunda bir yaklaşım sergileyeceklerini belirten Oğur, “Şu anda daha yaygın müşterilere ulaşmaya çalışıyoruz. Bu sene hedef sektörlere giriş yılımız. Organizasyonumuzu en kaliteli hizmet için yapılandırdık sırada sektörel yaygınlaşma stratejimiz var” diye konuştu. “Bilişim konsept mimarları” kavramı ile yeni kadrolar da oluşturduklarını belirten Oğur, bu grup ile müşteri ihtiyaçlarına uygun farklı kaynakların biraraya getirileceği makro projeler üretmeyi planladıklarını da dile getirdi.

Hedefte bölgeye hitap etmek var
Datateknik olarak hedeflerinden birinin de bölgeye hitap eden bir şirket haline gelmek olduğunu da belirten Oğur, şöyle konuştu:
“Bununla ilgili aktivitelere de başlamış durumdayız. Bu noktada şirket içinde eğitim süreçleri devam ediyor. Biz şirketin sertifikasyonlarını artırmaya yönelik bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Teknik anlamda iş yapmaya yönelik yetkinliklerimizi artırmaya yönelik olarak da doğrudan birimlerimize talimat veriyoruz.”
ETİKETLER : Sayı:838

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics