Bilişim Dünyası 18 EYLÜL 2015 / 14:09

Yerli teknolojiler destekleniyor

Ankara Kalkınma Ajansı, ‘2014-2023 Bölge Planı’ kapsamında, ‘Yerli Tedarik ve İş birliği Buluşmaları’ projesini başlattı.

Ankara Kalkınma Ajansı, 2014-2023 Bölge Planı kapsamında; Ankara için çizdiği 10 yıllık stratejik yol haritasındaki öncelikler doğrultusunda katma değeri yüksek, yenilikçi ürünlerin ticarileşmesinin kolaylaştırılması, yerli üreticinin üretim ve tedarik kapasitesini arttırarak ithal ürünlerin yerli ürünlerle ikame edilmesinin sağlanması amacıyla ‘Yerli Tedarik ve İşbirliği Buluşmaları’ projesini hayata geçirdi. Ankara’nın büyük sanayi kuruluşlarıyla bilim, teknoloji ve inovasyon temelli ürünler geliştiren küçük teknoloji firmalarının buluşturulduğu bu etkinlikle, yerli teknolojilerin tercih edilmesi ve desteklenmesine yönelik önemli bir adım atıldı. Büyük sanayi grupları yerli teknolojileri tedarik zincirlerine ekleyerek rekabet avantajı kazanırken, küçük teknoloji şirketleri ise satış kanalları elde etmenin yanında katma değerli ürün geliştirmeye yönelik ihtiyaçları belirleme ve büyük şirketlerin tecrübelerini dinleme fırsatı yakaladı.

İlk buluşma; TAİ yöneticileriyle

İlk tedarik ağı buluşması TAI (TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş.) yöneticileriyle gerçekleştirildi. TAI’nin teknoloji ve ürün geliştirmeden sorumlu yöneticileriyle alt sözleşme grubu yöneticileri, Ankara’nın yenilikçi projeleriyle bir araya geldi. TAI yöneticileri tarafından TAI’nin tedarik ve ürün geliştirme prosedürleri anlatılırken firmalar da ürünleri ve özellikleriyle ilgili sunum yaptı. Projeler arasında; yüksek mukavemetli, hafif ve süper iletken malzeme teknolojileri, uydu teknolojileriyle uzaktan algılama, coğrafi bilgi sistemleri, anti-statik ambalajlama, auto-pilot kontrol sistemleri, anlık büyük veri işleme gibi önemli teknolojiler TAI’nin ilgisine sunuldu. Yatırım Destek Ofisi ‘Yerli Tedarik ve İş birliği Buluşmaları’ projesine yoğun talep nedeniyle, hem Ankara’daki ERKUNT, MAN, HAVELSAN, TÜRK TRAKTÖR gibi büyük firmalarla kurumsal düzeyde görüşmeye hem de tedarik zincirine değer katmak isteyen aday firmaların başvurularını almaya devam ediyor. Başvurular Ankara Kalkınma Ajansı internet sitesi adresi www.ankaraka.org.tr’den gerçekleştiriliyor.

 
ETİKETLER : 1039

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics