Bilişim Dünyası 15 OCAK 2017 / 08:23

Yerli yazılım ile tam güvenlik fırsatı

TÜBİTAK tarafından geliştirilen yerli işletim sistemi Pardus, yeni güncellemeler ve geliştirmeler ile zorunlu hale geliyor. İlk olarak Havelsan'da kullanılmaya başlanacak olan yerli işletim sistemi, böylece havacılık ve savunma sanayisinde öncülük edecek. Milli yazılımın önünün açılacağı zorunluluk ile milli güvenlik odaklı endişelerin en aza indirilmesi hedefleniyor. ERP şirketi CPM Yazılım’ın Yönetim Kurulu Başkanı Recep Palamut da düzenlemeden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu projenin yazılım sektörü için dönüm noktası olduğu ifadesini kullandı. Recep Palamut, beklentilerini şu sözlerle dile getirdi:
“Pardus işletim sistemi ile birlikte yerli yazılım kullanımı zorunluluğu, Türk yazılımını dünya ülkeleriyle yarışacak hale getirecek. Ülkemizde birçok hastane ve kurumda Pardus kullanılmaya başlandı. Yerli işletim sistemi Pardus açık kaynaklı bir yazılım olduğu için zararlı dosyaların bulaşma ihtimali de ortadan kalkıyor. Yazılım sektörünün ülke ekonomisine katkısının yanı sıra ülke güvenliğine olan katkılarının da altını çizmemiz gerek.”
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN