Bilişim Dünyası 25 TEMMUZ 2014 / 13:39

YHT hattında kesintisiz iletişimAvea, Ankara - İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattındaki kapsama çalışmalarını tamamladı. Hat, kesintisiz ses ile mobil internet iletişimi için Avealı yolcular için hazırlandı. Avealılar, gerçekleştirilen bu yatırımla Ankara -İstanbul YHT hattındaki tünellerde dahil olmak üzere iletişimi kesintisiz olarak sağlayabilecek.

Avea, Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattında, Avealılara kesintisiz iletişim için gerekli hazırlıkları tamamladı. Tren hattında, kapsama alanını genişletip, iyileştirmeler kapsamında altyapı ve sistem kurulumları ile tüm yatırım ve çalışmaları gerçekleştiren Avea; hat boyunca, kesintisiz ses ile mobil internet iletişimini yolculara hazırladı.

GSM-R sisteminin Türkiye’deki operatörlerin kullanılmaya başlanmasıyla, yeni teknolojiyi YHT hattında kullanım imkanı elde eden Avea, hizmete girecek Eskişehir-İstanbul arasındaki YHT hattında müşterilerine kesintisiz ses ve internet erişimi sağlamayı hedefliyor.

Çözüm aynı zamanda İstanbul-Ankara YHT tren hattında da kullanılabilecek.

Avea, Ankara-İstanbul YHT hattındaki tünelleri de içeren kapsama alanı oluşturulması yönündeki çalışmalarını bitirdi. Avealılar, 2G ve 3G kuleleri için gerçekleştirilen saha kurulum ve aktarım çalışmaları sonucunda, tünellerden geçişler boyunca da iletişimlerini sürdürebilecekler.

Toplam 5.6 milyar lira yatırım bedeli ile tamamlanan Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattının toplam uzunluğu 533 km ve trenin ulaşacağı maksimum hız ise 250 km olacak. Yıllık ortalama 7,5 milyon yolcu taşıması beklenen Ankara- İstanbul Hızlı Tren Hattı’nın Polatlı, Eskişehir, Bozüyük, Bilecik, Pamukova, Sapanca, İzmit, Gebze ve Pendik olmak üzere 9 durağı bulunuyor.

Ayrıca Ankara-Eskişehir ve Eskişehir-İstanbul olmak üzere 2 etaptan ve 10 ayrı bölümden oluşan projenin ilk adımı olan 245 kilometrelik Ankara-Eskişehir YHT hattı ise, söz konusu hattan bağımsız, 250 km/saat hıza uygun çift hatlı ve yüksek standartlı olarak inşa edilip 2009 yılında hizmete girmişti.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics