Bilişim Dünyası 29 TEMMUZ 2011 / 16:03

Yılın ilk 6 ayında 55 yeni müşteri

Yılın ilk altı ayında yüzde 40’lık büyüme sağlayan SAP, 55 yeni müşteriye ulaştı. SAP Türkiye Genel Müdürü Cem Yeker, Türkiye organizasyonunun SAP içinde öneminin arttığını söyledi.

Yılın ilk 6 aylık döneminde yüzde 40’lık büyüme rakamına ulaşan SAP Türkiye, aynı dönemde 55 yeni müşteriye sahip oldu.

SAP Türkiye, şirketin 65. ülke  ofisi olarak 2001 yılında kurulmuştu. O zaman 17 kişilik bir kadro ile serüvenine başlayan şirket, bugün ise Türkiye’de 150 kişilik kadrosu ve oldukça geniş bir iş ortağı ekosistemiyle faaliyetlerini sürdürüyor. Türkiye’de 10. yılını kutlayan SAP’in çözümleriyle Türkiye’de yıllık ciroya göre en büyük 10 şirketin 8’i iş süreçlerini kontrol ediyor. SAP Türkiye’nin son beş yıldır  yılda ortalama yüzde 20’lik bir büyüme gerçekleştirdiğini anlatan SAP Türkiye Genel Müdürü Cem Yeker, SAP Türkiye’nin 2010 yılı gelirinin ise 46 milyon avro olarak gerçekleşmiş bulunduğunu açıkladı. Bu yıl ise ilk 6 ayda yüzde 40’lık büyüme rakamına ulaşan SAP Türkiye, aynı dönemde 55 yeni müşteriye sahip oldu. Bu müşterilerin sektörel dağılımında ise üretim sektörü başı çekti.

Kaynak aktarımında Türkiye öncelikli ülke
Sene sonunda da yüzde 40’lık büyüme rakamının süreceğini ve yılı böyle kapatacaklarını öngören Yeker, SAP içinde Türkiye organizasyonunun kaynak aktarımında öncelikle ülke olarak öne çıktığını ifade etti. Yeker, şunları söyledi:
“Türkiye’nin BT harcamaları artıyor, yazılım ve katma değerli servisin bu harcamalar ve bütçeler içindeki payı da. Dolayısıyla bu pazarın önünün çok açık olduğunu düşünüyoruz. Türkiye’de işletmeler BT’ye yatırımı sürdürüyor. Bu pastanın da büyüyeceği anlamına geliyor. SAP’nin küreselde de bakış açısı bu şekilde. Brezilya, Çin, Rusya, Meksika ve Ortadoğu ülkeleri gibi gelişen pazarlar arasında Türkiye şu an ikinci sırada ve stratejik pazarlar arasında.”

Üç sektör; kamu, bankacılık-sigorta ve enerji dağıtım
Yeker, üç sektörü özellikle öne çıkarıyor; bunlar kamu, bankacılık-sigorta ve enerji dağıtım. Bu sektörlerde yatırımın artacağını, kendilerinin de özellikle bu sektöre odaklandıklarını belirten Yeker, Ankara’da organizasyonlarını da geliştirdiklerini ifade etti.
İş ortakları ekosisteminde de gelişmelerin bu doğrultuda sürdüğüne değinen Yeker, “Yeni sektörlerle beraber iş ortakları ağımızda da yenilikler oluyor. Örneğin işi ve uzmanlığı sadece sigortacılık üstüne olan iş ortağımız oldu. İş ortakları tarafında 2 bin kişilik bir ekosistemden 2015’te 5 bin kişiye çıkacağımızı tahmin ediyoruz. 34 iş ortağımızın 32’si katma değerli satıcımız.”
Bu yılki SAP Forum etkinliği ile de ilgili bilgi veren Yeker, Eylül’de gerçekleşecek etkinlikte in memory teknolojisi ve mobilitenin öne çıkacağını, bu yılki forumun en büyük sürprizinin ise dünyaca ünlü satranç ustası Kasparov olacağını açıkladı.
ETİKETLER : Dosya Sayı:832
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN