Bilişim Dünyası 24 ARALIK 2012 / 01:02

Yüksek potansiyel büyüme getirecek

Adı sürekli ortaklık yapısı ve mahkemelerle anılmaya başlanan Turkcell’de suların durulması bekleniyor. Turkcell ortaklarından Altimo da sorunların aşılmasıyla Turkcell’in çok daha güçlü bir marka ve şirket olacağı görüşünü savunuyor. Altimo’nun Satınalma ve Birleşmelerden Sorumlu Başkanı Mustafa Kıral, Turkcell’in Türk şirketi kimliğini korumayı kendi görevleri olarak da gördüklerini ve bunu gerçekleştirmek adına da her taşın altına ellerini sokacaklarını belirtiyor.

Altimo, Rus Alfa Group’un şirketlerinden bir tanesi. Rusya’nın en büyük holdinglerinden biri olan Alfa Group, telekomünikasyon, sigorta, bankacılık, petrol, perakende, medya ve su dağıtımı gibi alanlarda büyük yatırımlara sahip. Alfa Group’un telekomünikasyon yatırımlarına 2001 yılında başladığını belirten Mustafa Kıral, “Grubumuz ilk olarak sadece Moskova’da faaliyet gösteren ve 500 bin kadar abonesi olan Vimpelkom’un hisselerine yatırım yaparak bu alana girdi. Daha sonra Megaphone, Kiev Star, Golden Telecom ve en son da Turkcell olmak üzere büyük yatırımlar yapıldı. 2005 yılının sonunda da Altimo kuruldu ki ismimiz Alfa Telecom International Mobile’ın kısaltılmış hali. Altimo’nun kuruluş sebebi de bu dağınık yapıdaki yatırımları derli toplu bir şekilde tutmak için diyebilirim” şeklinde görüş belirtti.

Stratejik olarak potansiyel gördükleri alanlara yatırım yapmayı tercih ettiklerinin altını çizen Mustafa Kıral, “Bu alanlarda da inandığımız şirketleri portföyümüze ekleyerek büyük bir yapı oluşturduk. Ekibimizde yeni satın almalar için bir takım, elimizdeki şirketleri yönetmek için bir takım ve şirketlerimizin büyük birleşmelerde yer alması için bir takım olmak üzere üç takımla faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Organizasyon yapımızı en iyi özetleyen operasyonlarımızdan bir tanesi Vimpelkom. Bu şirket biz aldığımızda Moskova’da faaliyet gösteren ve 500 bin aboneli küçük bir operatörken bugün geldiğimiz noktada dünyanın 20 farklı ülkesinde faaliyet gösteren ve 200 milyon civarında abonesi olan bir yapı haline geldi. Kısaca agresif açılım ve büyüme hedefimizi göstermesi açısında da Vimpelkom gerçekten önemli bir operasyon” dedi.

Türkiye’ye 2005 yılında merhaba dedi
Altimo’nun kurulmasıyla birlikte Türkiye ile 2005 yılında tanıştıklarını kaydeden Mustafa Kıral, bu konuda ise şunları söyledi:
“Türkiye çok inandığımız bir pazar. Ortağı olduğumuz Turkcell, geliştirdiği teknolojilerle, müşteri memnuniyet seviyeleriyle ve kapsamı alanıyla çok başarılı bir şirket. Ayrıca 3G altyapısı tarafında da dünyadaki en güçlü operatörlerden bir tanesi olarak görülüyor. 2005 yılında doğrudan hisse alımı yapılamadığı için Turkcell ortaklarından Çukurova Telekom Holding’in yüzde 49 hissesini alarak ortaklığımızı başlattık. Ayrıca grubun nakit ihtiyacı sebebiyle de kalan yüzde 51 hisseyi de rehin almak üzere 1.7 milyar dolar tutarında bir borç verdik. Sonuç olarak da Turkcell’de dolaylı olarak yüzde 13,7 hissemiz oluştu Çukurova’da da borçtan dolayı yüzde 13 civarında bir hissemiz daha var. Ancak aramızdaki borcun tahsili tarafında yaşadığımız mahkeme sürecinin olumlu sonuçlanmasıyla Turkcell’deki hisse oranımız netleşecek”

Hedef Afrika
Yeni dönemde Turkcell’i daha yukarılara taşıma düşünceleri olduğunu paylaşan Kıral sözlerini, “Turkcell’in Çukurova grubuyla sağlanacak olası bir anlaşmayla da çok başarılı bulduğumuz mevcut yönetim kadrosunun yönetim kurulu desteğini almasıyla birlikte şirketin çok daha iyi seviyelere geleceğine inanıyoruz. Özellikle Telia Sonera ile bizim Vimpelkom’da yaptığımız gibi bir büyüme planlıyoruz. Bugün Afrika’da girilmesi gereken çok bakir bir pazar var ve Turkcell az önce saydığım başarılı yönleriyle bu pazarda başarılı olması çok mümkün bir yapı. Davaların sonlanmasıyla birlikte Turkcell tarafında daha da güzel günlerin geleceği aşikâr” şeklinde bitirdi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics