Bilişim Dünyası 16 ŞUBAT 2015 / 07:38

Yurtdışına açılan kapı ‘ilaç’la geldi

BT alanında farklı sektörlerde edinilen deneyimi yerel ve küresel şirketlere sunan BTS Bilişim, ilaç ve bankacılık başlığındaki çözümlerini daha da geliştirmeyi hedefliyor.

BTS Bilişim’i Kasım 2011'de iki ortağı Gürkan Budak ve Onur Serin ile birlikte kuran BTS Bilişim Hizmetleri Genel Müdürü Nadi Tanca, kurucu ortaklar olarak bankacılık ve BT sektöründe toplam 50 yılın üzerinde deneyimleri olduğunu vurguluyor. IBM Lotus Domino platformunun Türkiye’deki ilk kullanıcıları ve uygulayıcıları arasında olduklarını söyleyen Tanca, “1993’ten beri e-iş uygulamaları geliştiren ve sistem yönetimi desteği veren bir ekibiz” diyor. Bankacılık; kağıtsız ofis ve elektronik iş akış uygulamalarının ilk uygulandığı ve etkin kullanıldığı bir sektör. Ana bankacılık uygulamaları dışında birçok yardımcı süreç elektronik ortamda işletiliyor. “Bu bakımdan çalıştığımız bankalar, bizim için birer okul oldu” yorumunu yapan Tanca, kendi sektörel uzmanlıklarını şöyle anlatıyor:

 

“Elektronik iş akış uygulamaları yaparken, zamanla hizmet verdiğimiz sektörlerin ihtiyaçları doğrultusunda çeşitli uzmanlıklar gelişiyor. İK uygulamaları, satın alma süreçlerinin takibi, CRM, kalite yönetimi bunlardan bazıları. Biz özellikle ilaç sektörü için kalite yönetimi uygulamaları alanında uzmanlaştık.”

Tanca, çalışmalarını ve hedeflerini paylaşıyor:

Kurumsal öncelikleriniz neler?

Ana faaliyet alanlarımız IBM ve Microsoft çözüm ortaklığı, uygulama geliştirme ve proje yönetimi, süreç danışmanlığı, sistem desteği, GMP, GLP, GDP eğitim ve danışmanlık hizmetleri, tedarikçi denetimleri ve halkla ilişkiler. Tamamen bizim geliştirdiğimiz bir kalite yönetim sistemi olan yazılım QMex. İlaç sektörüne hizmet verdiğimiz için 2014 başında sektör gereklilikleri doğrultusunda şirketimizin kalifikasyonunu arttırmayı hedefledik. 2004 yılından bu yana üç ayrı şirkette birlikte birçok başarılı proje yaptığımız ve sektörde 20 yıllık deneyimi olan Figen Ergin’in Yönetim Kalite Temsilcimiz olarak aramıza katılması ile çalışmalarımız ivme kazandı. İş süreçlerimizi gözden geçirdik, dokümantasyonumuzu tamamladık ve ISO 9001:2008 Kalite Belgesi almaya hak kazandık. QMex bağımsız bir kuruluş tarafından valide edildi. Yurtdışına açılma hedefimiz doğrultusunda tüm dokümantasyonu İngilizce ve Türkçe hazırladık, birçok tedarikçi denetiminden başarıyla geçtik.

QMex hakkında bilgi verir misiniz?

Kalite süreçlerinin elektronik ortamda işletilmesi amacıyla modüler olarak tasarlanmış, birbirleriyle ve diğer iş uygulamaları ile bütünleşik, 21 CFR Part 11 gerekliliklerine göre valide edilmiş internet tarayıcıları üzerinden kullanılabilen, yasal gereklilikler ile uyumu kolaylaştıran bir yazılım. Bir elektronik kalite yönetim sistemi oluşturma fikri 2000 yılında bankacılık sektöründe çalıştığım günlerde ortaya çıktı. Yabancı yazılımların kötü tercüme edilmiş versiyonları Türkiye’de pazarlanmaya başlamıştı, ek geliştirme ve kullanıcı desteğinde sıkıntılar vardı. 2001’de bir tekstil firması için ilk yazılımı geliştirdim, adını ‘elektronik kalite yönetim sistemi’ koydum. O yıllarda ortak iş yaptığımız Bekir Alp Sayın ise ürüne QMex (quality management extra) ismini koyarak isim babası oldu. Bugüne dek 40’tan fazla firmada birçok QMex projesi yürüttük.

İlaç sektörü ile bağlar nasıl kuruldu?

İlaç sektörü ile tanışmamız 2003 yılında Türkiye’de üretim yapan bir yabancı ilaç fabrikası sayesinde oldu. Orada kullanılan yurtdışı kaynaklı bir sisteme 1-2 modül eklemek amacıyla başladığımız projeyi, 22 modül olarak tamamladık. Bu proje esnasında “İlaçta iyi üretim uygulamaları” denilen ve ABD’de FDA merkezli çıkartılmış bir kalite yönetim standardı olan GMP ile tanıştık, GMP’ye uygun iş yazılım geliştirmeyi öğrendik. Şu an Türkiye de faaliyet gösteren 12 ilaç şirketinde kullanılan QMex, artık SAP gibi sektör standardı haline geldi.

Odağınız hangi sektörler?

Gelirimizin yüzde 60’ını ilaç sektörü için QMex projeleri, yüzde 30’unu bankacılık uygulamalarından elde ediyoruz. Türkiye’de hizmet veren orta ölçekli yabancı sermayeli bir bankanın bankacılık sistemi dışındaki tüm süreçleri bizim yaptığımız uygulamalarla yönetiliyor. Uygulamalarımızı sürekli geliştiriyoruz. Hem IBM hem de Microsoft çözüm ortağıyız. 2014 itibariyle ilaç sektörüne yönelik eğitim, denetim ve danışmanlık hizmetleri vermeye başladık, halkla ilişkiler, organizasyon ve sosyal medya danışmanlığı hizmetlerini portföyümüze ekledik. Türkiye’de ürün transferi projelerini ve kontratlı tedarikçi denetimi hizmetlerini ilk gerçekleştiren şirketlerdeniz. BT şirketlerine lisans satışı, ECM projeleri ve BT danışmanlığı diğer ilgi alanlarımız. İlaç sektörünün ilgisi ve QMex tarafında geldiğimiz noktadan hareket ederek bizi yurtdışına götürecek bir yelkene ihtiyacımız vardı, bulduk.

Nasıl?

Yerli bir ilaç üreticisinin bir Amerikan firması tarafından satın alınmasıyla eş zamanlı olarak büyük bir QMex projesi başladı. Türkiye pilot ülke olarak seçildi. Valide edilmiş 12 modül teslim edildi. Bu modüller birer birer hayata geçiyor ve olumlu geri bildirimler alıyoruz. Sırada Brezilya, Rusya ve Çin’deki üretim tesisleri var.

Peki ya kamu?

Bu ay aldığımız bir davete istinaden Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na (TİTCK) QMex tanıtımı yapacağız. TİTCK’nın denetim foksiyonu var. İlaç üreticileri ve dağıtıcıları dışında yeni AB düzenlemelerine göre veteriner ilacı, kozmetik ürün üreten firmaların, mümessil ecza depolarının, ilaç hammaddesi ve ambalaj malzemesi tedarikçilerinin de GMP düzenlemelerine uygun üretim yapmaları bekleniyor. Bu da Sağlık Bakanlığı’nın bunları denetleme imkanı bulması demek. QMex'in en büyük faydası da kolay denetlenebilir olması. Bu yapı ile içeri giren veride düzenleme veya değiştirme yapamazsınız. Sağlık Bakanlığı tarafındaki arkadaşların elektronik sistemlere aşina olması bu denetimlerin hızlı, kolay ve daha sık yapılabilmesi adına önemli fırsatlar içeriyor. İlk çeyrek hedeflerimizden biri bu, yani kamuya çözümümüzü tanıtmak ve referanslarımızı göstermek. Bir diğer hedef de yurtdışı.

2015 gündeminizde öne çıkan başlıklar neler?

En büyük hedefimiz yurtdışında QMex projesi yapmak. İlk projenin ardından QMex’in daha iyi tanınacağına ve yeni fırsatlar yakalayacağımıza inanıyoruz. İç pazarda ise bu çözüme sahip olmayan birçok ilaç firması var. Bunların yanında QMex’i ilaç sektörüne mal ve hizmet tedarik eden, depo operasyonları yöneten şirketlere de sunmak istiyoruz. Bankacılık sektörü çözümlerimizin ciromuzda payını arttırmak, ilaç sektörü için üretim yönetimi ve laboratuvar süreçleri yönetim sistemleri geliştirmek, eğitim, denetim, danışmanlık ve dönemsel kaynak tedariği hizmetlerimizi yaygınlaştırmak, halkla ilişkiler, organizasyon ve sosyal medya danışmanlığı hizmetlerimizi geliştirmek diğer hedeflerimiz arasında.

İlaç sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Son yıllarda yatırımcılar Türkiye’de büyük kapasiteli üretim tesisleri kuruyor ve ürettiği ürünleri ihraç etmeyi hedefliyor. Yurtdışına ilaç ihracatı yapmak için TİTCK denetimlerine paralel olarak ABD ve Avrupa otoritelerinin denetiminden de geçmeleri gerekiyor. Her birinin birbirine benzeyen ama ayrı ayrı regülasyonları var. İhracat hedeflerinin tutması, yasal uyum, verimli ve kaliteli üretim, sektör kârlılığının artması ve sektörün yatırımcılar için cazip hale gelip daha büyük üretim tesisleri kurulması için QMex kullanımının yaygınlaşması gerektiğine inanıyorum.

 
ETİKETLER : 1009

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics