Bilişim Dünyası 31 AĞUSTOS 2015 / 00:58

Yürüme engelliler için 3D çözüm

Yürüme engelli bir hastanın hayatını kolaylaştırmak ve hastayı sosyalleştirmek amacını taşıyan TEK Robotik Mobilizasyon Cihazı, bir uzaktan kumanda sayesinde hastanın yanına kadar geliyor, belli kavrama noktalarından hastayı kavrayarak hastanın kalkmasına ve hareket etmesine yardımcı oluyor. Cihaz, kompakt yapısı ve hareket kabiliyeti sayesinde, tekerlekli sandalyeye kıyasla daha fazla - ayağa kalkma, ayakta kalabilme ve hareket edebilme, oturma - hareket özgürlüğü kazandırıyor.

Farklı üniversiteler tarafından desteklenen bu Ar-Ge projesini hayata geçirmek için ilk adımlar, Matia Robotics’in 2013 Mart’ında +90 3B Dijital Fabrika ile tanışması ile atıldı. 2014 yılı sonuna kadar tasarımdan üretime her aşamada ortak çalışmaların sonucunda bugün TÜV ve FDA gibi otoritelerin sertifikalarına hak kazanan olan cihazın bugün pek çok ülkede kullanıcısı bulunuyor. Projenin hayata geçirilmesinde ilk etap olan prototipleme süreci, 9-10 aylık bir zaman dilimini kapsadı. +90 3B Dijital Fabrika’da üretilen parçalarla testlere giren cihaz, 3B baskının gerçek mühendislik malzemelerini kullanabilme avantajından faydalanmış oldu.

3B baskı parçalar, alev almazlık gibi, testlerde karşılanması beklenen belirli şartlara uygun, gerçek mühendislik malzemeleri ile aynı tepkileri veren malzemeler ile +90 3B Dijital Fabrika’da üretildi. Test sonuçlarına göre yapılan revizyonlarla cihaz, belirtilen sertifikaları almaya hak kazandı. Bu, hem ürün geliştirmedeki tasarım revizyonları hem de zaman ve yatırım maliyetleri açısından 3B baskı avantajlarının net olarak deneyimlendiği bir süreç oldu.

Projenin ilerleyen aşaması ise ön seri imalat oldu. Fikrin nihai kullanıcıyla ticari olarak buluşması ve ilk kullanıcıların geri bildirimleri için ihtiyaç duyulan 20 adet son kullanıcı ürünündeki hazır ekipmanlar hariç görsel ve fonksiyonel modellerin neredeyse tamamı +90 3B Dijital Fabrika’da üretildi. Farklı ülkelerdeki sahiplerine ulaştırılan bu cihazların sağladığı geri bildirimlerle TEK Robotik Mobilizasyon Cihazı, kullanıcısı için daha mükemmel hale getirilmiş durumda.

+90 3B Dijital Fabrika’nın sahip olduğu FDM teknolojisinin ağırlıklı olarak kullanıldığı aşamalar üstün yüzey pürüzsüzlüğü ile görselliği mükemmelleştiren ve kumanda paneli gibi esnek-sert malzemelerin beraber üretimine olanak sağlayan PolyJet, tırnaklı-geçmeli ve hareketli parçaların üretimini sağlayan SLS (Lazer Sinterleme) ve ön seri ve düşük adetli seri imalatta ekonomik ve kaliteli çözüm olan silikon kalıplama gibi diğer 3 boyutlu üretim çözümleri ile destekleniyor.

 
ETİKETLER : 1036

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics