Bilişim Dünyası 25 KASIM 2013 / 08:04

Yüzde yüz yerli akıllı arama çözümleri

2009 yılında kurulan Paritus, akıllı arama teknolojilerini kullanarak yüzde yüz yerli veri kalitesi yazılımları üretmeye odaklanmış bir oluşum.

Ar-Ge faaliyetleriyle 2009 yılından bu yana Türkiye şartlarına özel uygulamalarıyla Büyük Veri başlığına odaklanan Paritus Akıllı Arama Çözümleri birbirinden bağımsız çalışan ve yüzde 100 Java tabanlı web servisleri ile veri kalitesine odaklanarak tam olarak bu alanda profesyonellere yepyeni bir ufuk açıyor.
Yüzde yüz yerli çözümler sunduklarının altını çizen Paritus Akıllı Arama Çözümleri Direktörü Zuhal M. İşcan, “Sürekli yenilenen ve Türkiye için geliştirdiğimiz yazılımlarımız ile yapısal olmayan şirket ismi, kontakt ismi, posta adresi ve telefon gibi kurumsal ve kişisel kimlik bilgilerini arama, eşleştirme, tekilleştirme ve doğrulama hizmetleri sunuyoruz. Geliştirdiğimiz teknolojileri kullanarak müşterilerimizin Ana Veri Yönetimi, İş Zekâsı ve Veri Kalitesi alanlarındaki farklı uygulama ve platformlardaki problemlerini çözüyoruz. Türkiye için geliştirdiğimiz bulanık mantık ve doğal dil işleme algoritmaları; imlâ yanlışlarını, fonetik hataları, eksik kelimeleri, kısaltmaları, unvanları, varyasyonları ve pek çok yazım farklılığını dikkate alarak doğru veri kayıtlarını doğru zamanda saliseler içinde arayıp eşleştirebiliyor” dedi.

Web tabanlı teknolojiler
Uygulamanın platform bağımsız özelliğini dış katmanda kullandığı Apache CFX servislerinin sağladığını kaydeden İşcan, “Kurumlara herhangi bir dilden, uygulamadan veya platformdan erişme fırsatı veren Paritus API (uygulama programlama arayüzü) yüzde 100 Java ile ve açık kaynak kodlu kütüphaneler ile geliştirildi. Türkiye’de son yıllarda gelişen harita verileri sayesinde müşterilerimizden gelen talep üzerine Paritus akıllı arama teknolojilerini kullanarak Türkiye’nin ihtiyacı olan Paritus@Address Web servisini piyasa sürdük. Paritus@Address ile kirli adres verilerinizi düzeltip, doğrulayıp posta kodu ve enlem boylam bilgisi ile zenginleştirebilirsiniz. Saniyede yüzlerce adresi işleyebilen servisimize bulut üzerinden güvenli bir şekilde erişebilir ya da şirketinizin bünyesinde platform bağımsız kurup çalıştırabilirsiniz” şeklinde görüş belirtti.

Denizin ortasındaki ATM’lere son
Kullandıkları sistemle, arama noktalarının coğrafi kodlarının da çıkarılmasının mümkün olduğunu belirten İşcan, “Hali hazırda bazı banka ATM’lerinin denizin ortasında olduğunu görebilirsiniz Ancak bizim çözümlerimizle bu sorun da ortadan kalkıyor. Paritus Akıllı Arama Çözümleri, kurumların çok değerli Büyük Veri’si içinde, posta adreslerinden, şirket unvanlarına; telefon numaralarından, e-posta kayıtlarına; kimlik numaralarından, ürün kodlarına kadar tekil ve doğru olması gereken birçok bilgiyi, bulanık mantık kullanarak ayrıştırıyor ve diğer kayıtlarla ilişkisel olarak değerlendirerek profesyonellerin hizmetine sunuyor” dedi.

Sistem nasıl çalışıyor?

Paritus Akıllı Arama Çözümleri, Garanti Bankası, Enpara.com, Erikli, Hayat, Şekerbank, Şölen ve BN Telekom gibi Türkiye’nin değerli birçok markasına ana veri yönetimi, iş zekâsı ve veri kalitesi alanında çeşitli veri kalitesi hizmetleri sunuyor. Kullanıcılar, Paritus Adres Doğrulama ve Geocoding çözümüne kaliteli API’ler sayesinde kurumlar her yerden ve istedikleri zaman erişebiliyor ve sistemi yüksek bir performansla kullanabiliyor. Paritus@Address kullanıcıları bir adresi ortalama 100 mili saniye gibi bir hızla doğrulatabildiği gibi 1 milyon adresi de standart bir PC’de saatler mertebesinde derleyebiliyor.
ETİKETLER : Sayı:947

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics