Bilişim Dünyası 31 AĞUSTOS 2015 / 01:04

Yüzyıllık markaların hikayeleri Dijital Platform’da

Türkiye’nin yüzyıllık markaları ‘Yüzyıllık Markalar Dijital Platformu’nda buluştu. İstanbul Kalkınma Ajansının desteği ile hayata geçirilen proje ile yerli ve yabancı turistlere mobil rehber niteliğinde hizmet sunulurken, araştırmacı ve akademisyenler içinde başvuru kaynağı olacak yeni bir ‘arşiv’ oluşturuldu.

Yüzyıllık Markalar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı A. Barış Cemiloğlu şöyle konuştu: “Yüzyıllık Markalar Dijital Platformu’nun çıkış noktası İstanbul ve Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlamak ve tarihi markalarımızın geniş hedef kitleleriyle buluşturmak oldu. Günümüzde yerli ve yabancı turistler seyahate çıkmadan önce, ziyaret edecekleri şehirlerin hikayelerini öğrenmek ve köklerini keşfedebilmek için; tarih, kültür, mekan, gelenek, marka ve benzeri tüm konuları öncelikle dijital platformlardan araştırıyorlar. Doğru kurgulanmış dijital platformlar ise bu araştırma sürecinde köprü görevi görerek kişilerin ziyaretçiye dönüşmesine vesile olarak dijital ve interaktif pazarlamanın önemini ve gerekliliğini ortaya koymaktadır. İşte Yüzyıllık Markalar Dijital Platformu’nu da tam da bu amaçlara hizmet etmek üzere hayata geçirdik.”

Yüzyıllık Markalar Dijital Platformu’nu ziyaret edenleri İstanbul’un sembolü olan tarihi mekanlar, şehir haritası üzerinde konumlandırılmış hali ile Yüzyıllık Markalar Derneği’ne üye markaların tarihçeleri karşılıyor. Mobil rehber özelliği taşıyan uygulama akıllı telefonlara yüklenebiliyor, markaların sunduğu hizmet ve deneyimler, şehir haritası üzerinde gösterilerek kullanıcılara sunuluyor.

Dijital ortama meşakkatli yolculuk

‘Yüzyıllık Markalar Dijital Platformu’ büyük bir titizlikle ve yoğun emek vererek sürdürülen bir araştırma sonunda ortaya çıktığını vurgulayan Cemiloğlu sözlerine şöyle devam etti: “Projemizi 3 temel stratejiden yola çıkarak geliştirdik. Bu stratejilerden ilki tarih, kültür, arşiv, bilgi ve içerik kavramlarını tek bir platform altında buluşturmak oldu. İkinci stratejimiz tüm bu içeriğin yerli/yabancı turistlerin ve herkesin hizmetine sunmak. Son olarak üçüncü stratejimiz ise projenin sürdürülebilirliği... Bu bağlamda; yapılan araştırma sürecinin çıktıları, üye markalarımızın arşivleri ve tüm içerikleri toplayarak bir dijital arşiv programı üzerinden bu içeriği herkes ile buluşturuyoruz. Öte yandan bu içeriği kullanıcının istediği kadar ulaşabileceği şekilde www.yuzyillikhikayeler.com websitesi üzerinden yine ziyaretçilerimize sunuyoruz.”

Web sitesinin yanı sıra geliştirilen mobil uygulama ile ziyaretçiler bilgi ve markaların da içinde bulunduğu rota önerileri ile güncel bir rehbere ulaşabilecek. Mobil rehber özelliği taşıyan uygulama akıllı telefonlara yüklenebilecek ve markaların sunduğu hizmet ve deneyimler şehir haritası üzerinde gösterilerek kullanıcılara basit ama oldukça zengin bir içerik sunulacak. Proje kapsamında aynı zamanda markaların işaretlendiği bir rehber harita broşürü hazırlandı. İki dilde hazırlanan bu basılı broşürün dağıtımı derneğin iş ortakları tarafından yapılacak. Tüm bu çalışmalarla birlikte proje kapsamında marka hikayelerinin anlatıldığı bir de kitap hazırlandı. “Yüzyıllık Hikayeler” isimli bu kitap, Tarih Vakfı’nın araştırmalarının bir sonucu olarak ortaya çıktı.

 
ETİKETLER : 1036