Bilişim Dünyası 30 EYLÜL 2012 / 10:04

Zararlı yazılımlar her yerde

Trend Micro, İrlanda’nın Cork kentindeki medya merkezinde Türk gazetecileri ağırladı.

Trend Micro, İrlanda’nın Cork kentindeki merkezinde İtalyan gazetecilerin ardından Türk gazetecileri ağırladı. Merkezde üst düzey yöneticilerle yapılan toplantılar ve sunumlar sonrasında Trend Micro CEO’su Eva Chen de toplantıya video konferansla katılarak gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Toplantının açılış konuşmasını Trend Micro Akdeniz Ülkeleri Pazarlama Müdürü Sibel Yılmaz yaptı. Merkezde Türk gazetecileri ağırlamaktan son derece memnun olduklarını kaydeden Yılmaz, “Trend Micro’nun kalbi sayılan bu merkezde sizleri görmek büyük mutluluk. Burada teknoloji dışında neler yaptığımızı da görme fırsatı bulacağınızı umut ediyoruz. Yöneticilerimizle yapacağınız görüşmelerin, bizim vizyonumuz, çalışmalarımız ve hedeflerimiz hakkında da bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır” dedi. Toplantıda Sibel Yılmaz’dan sonra Trend Micro EMEA Bölgesi Küresel İşlerden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Anthony O’Mara, söz aldı. Gelişen mobil teknolojilerin hayatımızda önemli etkiler bıraktığını kaydeden O’Mara, şunları söyledi:
“Sayısal hayat artık her yerde, işimiz bile bu eğilime ayak uydurdu. İnovasyon artık birçok konunun belirleyicisi konumunda. Bizim tarafımızda müşterilerimize kattığımız değer ve onlara sağladığımız faydanın yolu inovasyondan geçiyor. Ar-Ge konusu da artık hayatın bir vazgeçilmezi. Tüm bunlardan sonra karşımıza güvenlik sorunları çıkıyor. Artık dünyanın neresinde olursanız olun siz ve müşterileriniz doğrudan tehdit altında olabilirsiniz.”

“Türkiye de üs olarak kullanılıyor”
Geçen hafta duyurdukları bir güncellemeyle Türkiye’de de etkili olan bir virüsü etkisiz hale getirdiklerini belirten Trend Micro Kıdemli Tehdit Araştırma Müdürü Robert McArdle, “Rusya ve Türkiye dışında artık Kazakistan gibi ülkeler de kötü amaçlı yazılım yaymak için kullanılıyor. Maxim Efemov isimli bir Rus haklayıcı Türkiye’de Türk banka kullanıcılarını hedefleyerek bir saldırı başlattı. Bu kişinin LinkedIn’de bir hesabı da var yani haklayıcılar artık bu kadar açık davranıyor. Bu şahıs da Türk kullanıcıların e-posta hesaplarını ve şifrelerini çalarak çevrimiçi bankacılık hesaplarından haksız kazanç sağlamaya çalıştı biz de bu kişinin bilgilerini Türk polisi ve yetkililerle paylaştık” dedi.
Toplantıda son olarak Trend Micro EMEA Bölgesi Güvenlik Araştırma ve İletişim Direktörü Rik Ferguson söz aldı. Kısa bir sunum yapan ve mobil işletim sistemleri üzerindeki tehditler üzerine örnekler veren Ferguson, “Kurumsal riskler de son dönemde artış gösteriyor. Consumerization, bulut ve sanallaştırma gibi yeni nesil teknolojiler de bunun önünü açıyor. Çevrimiçi bankacılık işlemlerinin artması da haklayıcıları bu alana yöneltti. Mobille birlikte artan tehditlere karşı da çalışmalarımız sürüyor” şeklinde konuştu.

Eva-Chen“Türkiye gelecek beş yılın belirleyicisi”

Tüm gün süren toplantıların ardından Trend Micro CEO’su Eva Chen video konferansla Kaliforniya Pasadena’dan Cork’a bağlandı. Açılış konuşmasına şirketi tanıtarak başlayan Chen, bir kadın yönetici gözüyle teknoloji şirketi yönetmenin inceliklerinden bahsetti. Sorduğumuz soru üzerine Türkiye’nin gelecek beş yıldaki önemli ülkelerden biri olacağını kaydeden Chen, “Türkiye; Brezilya, Endonezya ve Rusya gibi yüksek nüfusa sahip ve çok hızlı gelişen ülkelerden bir tanesi. İnternet ve bağlı teknolojiler bu ülkelerde çok hızlı bir gelişim süreci gösteriyor. Buna bağlı olarak da eğilimler ve kullanıcı talepleri de değişiyor. Buradan hareketle gelecekte bu ülkelerin belirleyici olacağını düşünüyorum” dedi.
ETİKETLER : Sayı:890

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics