Bilişim Dünyası 20 ARALIK 2012 / 08:00

Zararlı yazılımlar her yerde

Kaspersky Lab tarafından dünyanın çeşitli ülkelerindeki 11 bin internet kullanıcısı üzerinde yapılan araştırmanın Türkiye sonuçları çarpıcı bulgular ortaya koyuyor. Türk internet kullanıcılarının yüzde 78’i iletişimini sosyal ağlar üzerinden sağlarken, ücretsiz yazılım aramak için internet başına oturanların oranı yüzde 61. Internet üzerinden bankacılık işlemi ve çevrimiçi alışverişe alışkın olduğu ortaya çıkan Türklerin yüzde 72’si, video izleyerek vakit geçiriyor. Zararlı yazılımla karşı karşıya kalan Türk kullanıcılarının oranı ise yüzde 37.

Kaspersky Lab tarafından yeni yapılan araştırma, Türklerin çok çeşitli iletişim ve eğlence amaçlı çevrimiçi hizmetleri kullanmaya meyilli olduklarını ortaya çıkardı. Aynı zamanda araştırma raporunda, interneti alışveriş ve finansal işlemler için kullanmaya çoktan alışmış olan Türk kullanıcıların, bankacılık işlemleri açısından dünya ve Batı Avrupa çapında önemli bir orana ulaştığı da ortaya çıkıyor.

Türk internet kullanıcıların yüzde 78’i sosyal ağlar üzerinden iletişim kuruyor

Çevrimiçi servis olarak en çok e-posta hizmetini kullanan Türk internet kullanıcılarının yüzde 86’sı her gün e-postalarını kontrol ediyor. Türk kullanıcılar arasında ikinci en popüler aktivite olan sosyal ağlar üzerinden ise iletişim yüzde 78’lik bir orana sahip. Dünya çapındaki kullanım oranlarına bakıldığında da bu rakamlar pek farklılık göstermiyor.

İnternet üzerinden ücretsiz yazılım arayanların oranı yüzde 61

Kaspersky’nin araştırmasına göre ayrıca, Türk kullanıcıların çoğu interneti çokluortam eğlence kaynağı olarak kullanıyor. Kullanıcıların yüzde 75’i her gün radyo üzerinden müzik dinlerken, yüzde 72’si video izliyor. Türk internet kullanıcılarının yüzde 62’si boş zamanlarını oyun oynayarak geçiriyor ve yaklaşık olarak yüzde 61’i günlük olarak ücretsiz yazılım araştırmasına giriyor.

Türklerin yüzde 70’i çevrimiçi alışverişe alışkın...

Finansal işlemleri gerçekleştirmek için internet kullanan Türklerin sayısı ise dünya ve Batı Avrupa ülkelerdeki oranlarla paralel bir tablo çiziyor. Şu anda Türklerin yüzde 70’i her gün çevrimiçi alışveriş yapıyor. Bu oran dünya çapındaki çevrimiçi bankacılık işlemleri açısından yüzde 69.7 olarak gerçekleşiyor. Yani, dünya genelinde ve Batı Avrupa’da internet bankacılığının popüleritesi Türkiye’ye oranla yaklaşık yüzde 1 daha düşük.

İnternet kullanıcılarının yüzde37’si en az bir defa zararlı yazılımlarla karşılaşıyor

Araştırmaya göre, Türkler internetin kendilerine sunduğu fırsatlardan aktif olarak yararlanıyor. Araştırmaya katılanların çoğu, internetsiz hayatlarının nasıl olacağını hayal bile edemediklerini belirtiyorlar. Bu yüksek faaliyet oranı aynı şekilde zararlı yazılım geliştiricilerinin, haklayıcıların ve diğer zarar amaçlı kullanıcıların oranını da yükseltiyor. Kaspersky Lab analistleri, her gün, 128 binden fazla tehdidi ortaya çıkarıyor. 2012’nin üçüncü çeyreğinde siber tehditlerle ilgili gerçekleştirilen bir analiz, Türk kullanıcılarının yüzde 37’sinin en az bir defa çevrimiçi zararlı yazılımlarla karşı karşıya kaldığını ortaya koyuyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics