Bilişim Dünyası 27 NİSAN 2015 / 10:33

Zenium’un, Almanya’daki veri merkezi hizmete girdi

Eylül ayında Türkiye’deki veri merkezi İstanbul One’ın resmi açılışını gerçekleştirecek olan Zenium, İstanbul’dan önce Almanya’daki veri merkezi Frankfurt One’ı hizmete sundu.

Bir veri merkezi kurulması için donanım ve yazılım haricinde her türlü teknik altyapı ve yeterliliğe sahip alanları müşterilerinin hizmetine sunan Zenium, veri merkezlerine getirdiği farklı bakış açısı ile diğer veri merkezi şirketlerinden ayrılıyor. Zenium, müşterilerine her türlü ihtiyacın düşünüldüğü, tüm planlamaların yapıldığı, depreme, doğal afetlere, yangına, su baskınlarına hazır alanlar sağlıyor. Burada müşterilere elektrik, soğutma ve güvenlik gibi hizmetler sunuluyor. Aslında şirketin yaptığı işin bir ofis alanı kiralamaktan pek bir farkı yok, yani bir nevi veri merkezi emlakçılığı demek mümkün. Şirket 500 metrekarenin üzerinde alana ihtiyaç duyan bankalar, Telekom operatörleri gibi büyük ölçekli müşterilere doğrudan hizmet verebiliyor. Kendi müşterilerine veri merkezi hizmeti sunan sistem entegratörleri de Zenium’dan hizmet alabiliyor.

Frankfurt, veri merkezleri açısından büyük öneme sahip

Zenium’un Almanya’daki veri merkezi Frankfurt One’ı açılışında BThaber olarak biz de yer aldık ve yakından inceleme fırsatı bulduk. Üç adet veri merkezi binasından oluşan Frankfurt One’ın şu an A bloğu hazır ve şirketlere buradan hizmet veriliyor. Toplamda 15 bin metrekarelik bir teknik alana sahip olan veri merkezinin A bloğu 5 bin metrekare. Diğer bloklar ihtiyaç doğrultusunda hızla hizmete sokulabiliyor. Ayrıca veri merkezinin yan tarafında bulunan arazi de şirkete ait ve istenildiğinde ölçeklenebilecek durumda. Fiziksel anlamda da güvenliği oldukça sıkı olan Frankfurt One, Tier IV seviyesinde dayanıklılık sunuyor ve müşterilere çeşitli bağlantı olanakları sağlıyor. Enerji verimliliğinin üst düzeyde tutulduğu veri merkezinin müşterileri arasında büyük telekom şirketleri ve çeşitli entegratörler yer alıyor.

Frankfurt One’ın açılışında konuşma fırsatı bulduğumuz Zenium Grup Ticari Direktörü olan ve aynı zamanda Frankfurt One’ın yöneticiliğini yürüten Julian King şunları söyledi: “Yeni nesil veri merkezleri için mükemmel bir örnek olan veri merkezimiz Frankfurt One,  tüm müşterilerimizin ihtiyaçlarına tam anlamıyla cevap verebiliyor. Bunun yanında ihtiyaç duyulduğunda teknik alanı hızla hazır hale getirebilmemizi sağlıyor. Enerji verimliliği ve ölçeklenebilirliğini de dikkate aldığınızda yüksek kaliteli veri merkezi alanı sunabilmemizi sağlayan yenilikçi yaklaşımımızı gözler önüne seriyor”.

Finansal bir merkez olmasının veri merkezi için Frankfurt’un tercih edilmesinde büyük bir rol oynadığını vurgulayan King, sözlerine şöyle devam etti: “Tam bir finans merkezi olması Frankfurt’un Avrupa’daki en önemli veri merkezlerinden birisi haline gelmesini sağlıyor. Ayrıca burada dünyanın en iyi fiber ağlarından birisine sahip. Yani çok yüksek hızlar ve bantgenişliği düşük gecikmelerle sağlanabiliyor ve veri merkezi bağlanabilirliği elde ediliyor. Ayrıca Avrupa’nın en önemli internet değişim noktalarından birisi olan DE-CIX burada bulunuyor. Bu da Frankfurt’u en iyi seçeneklerden birisi haline getiriyor. Burası önümüzdeki yıllarda bulut pazarı açısından en önemli noktalar arasında yer alacak”.

İstanbul One Eylül ayında resmi olarak açılıyor

Zenium’un Türkiye’deki yatırımı İstanbul One’ın resmi açılışı Eylül ayında gerçekleştirilecek. Yaklaşık 160 milyon dolarlık yatırımla İstanbul’da Dudullu Organize Sanayi Sitesinde hayata geçirilecek ve buradan müşterilere toptan veri merkezi hizmetleri sunulacak. İstanbul One da, Frankfurt One gibi üç veri merkezi binasından oluşuyor. Toplamda 12 bin metrekarelik teknik alana sahip merkez Tier III+ seviyesinde dayanıklılığa sahip olacak ve çok operatörlü bağlantı olanakları sunacak.

Frankfurt One’ın açılışında konuştuğumuz Zenium Türkiye Genel Müdürü Aslıhan Güreşcier, “İstanbul One resmi olarak eylül ayında açılacak. Aslında Nisan itibarıyla ilk müşterimiz olan Koç Sistem burada çalışmalarına başladı. Nisan ayının sonunda müşterilerimize hizmet vermeye başlayacağız. Yani Eylül ayında aslında tamamen çalışır bir veri merkezi olarak açılış yapacağız. Çalışmalar tam hız devam ediyor. İstanbul One, 160 milyon dolarlık yatırımla Türkiye’deki bilişim sektörü açısından çok büyük önem taşıyan bir proje aslında. İstanbul haricinde Ankara’da da felaket yönetimi amaçlı bir veri merkezi kurma ve ilerleyen dönemlerde İstanbul One’ın kapasitesi dolduktan sonra İstanbul’da ikinci veri merkezini de açmak planlarımız arasında yer alıyor. Yani Zenium’un yatırımları Türkiye’de devam edecek” dedi.

Frankfurt’un veri merkezi açısından oturmuş bir pazar olduğunu, İstanbul’un ise pazarın daha yeni oluştuğu bir yer olarak büyük önem taşıdığını vurgulayan Güreşcier sözlerine şöyle devam etti. “Bizim Türkiye’de olmamızın amaçlarından birisi burada bir pazar oluşturmak. Bu doğrultuda çalışmalarımıza devam ediyoruz. 500 metrekare ve üzeri veri merkezi alanına ihtiyaç duyan finans kuruluşları, bankalar ve telekom şirketleri bizim hedeflerimiz arasında yer alıyor. Ayrıca Koç Sistem gibi sistem entegratörleri de verdiğimiz hizmetlere ilgi gösteriyor. Tüm dünyadan bulut hizmet sağlayıcılarının da müşterilerimiz arasında yer almasını bekliyoruz.”

 
ETİKETLER : 1019

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics