Bilişim Dünyası 04 EKİM 2015 / 22:40

Zenium İstanbul One veri merkezi açıldı

Geçtiğimiz aylarda İstanbul’da açılacağını duyurduğumuz ve BThaber olarak Frankfurt’taki binasını ziyaret ederek yakından gördüğümüz Zenium’un İstanbul’daki veri merkezi hizmet vermeye başladı.

Bir veri merkezinin ihtiyaç duyacağı her şey göz önünde tutularak hazırlanan Zenium İstanbul One, Türkiye’de toptan satış veri merkezi hizmeti sunan ilk veri merkezi tesisi olacak. İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’ne yakın bir konumda inşa edilen ve operatörden bağımsız olarak hizmet verecek tesisin bu bölgede ana bağlantı merkezi olması bekleniyor.

İstanbul One tesisi kendine yetebilen amaca özel tasarlanmış toplam 12.000 metrekare yüksek özellikli teknik alana ve çeşitli kaynaklardan sunulabilen 30MVA güç kaynağına sahip üç binadan oluşuyor. Şirketlere görev-kritik alanlarda hizmet verecek olan tesis, Türkiye’de en üst seviye deprem yönetmeliğine uygun olarak inşa edilmiş. Böylece tesis olası bir deprem durumunda anında kullanıma ve operasyonların devamına olanak sağlayacak.

Zenium’un veri merkezi tasarımına farklı yaklaşımı sayesinde, müşterilerin veri süitleri sadece ilk günkü güç ve soğutma gereksinimlerini karşılayacak şekilde değil, ileride gereksinimler arttıkça ölçeklenebilir şekilde inşa edilebiliyor. Bu, hem enerji açısından hem de başlangıçtan itibaren ekonomik açıdan etkin, geleceği garanti altına alınmış çözümün de dahil olduğu birçok fayda sağlıyor.

İstanbul One, Zenium’un bölgede toptan satış çözümleri alanında standardı belirlemeye yönelik açmayı planladığı veri merkezi serisinin ilki olma özelliğini taşıyor. Maliyet verimliliğini ve BT altyapıları tarafından yoğunlukla ihtiyaç duyulan erişilebilirliği artıran toptan satış veri merkezi hizmeti halihazırda daha gelişmiş pazarlarda kullanılıyor.

Türkiye’de karşılanamayan yoğun bir talep olduğuna dikkat çeken Zenium Türkiye Ülke Müdürü Aslıhan Güreşcier, “Zenium Türkiye’ye sadece toptan satış veri merkezi hizmeti standardını belirlemek için değil, aynı zamanda veri merkezi altyapılarındaki büyüme ve erişilebilirliği desteklemek amacıyla da yatırım yapıyor” diye konuştu. Güreşcier, “Esnek şartlardan, operatörden bağımsız hizmetten, ölçeklendirilebilir güç ve soğutma sistemlerinden faydalanmak isteyen kurumlar için denenmiş ve test edilmiş çözümler sunuyoruz. Böylece kurumlar gelişmiş seçeneklerden faydalanabiliyor ve gelecekte ihtiyaç duyacakları veri merkezi gereksinimlerini ilk günden garanti altına alabiliyorlar. Tedarik hızı ve müşterilerimizin büyüyen ve değişen ihtiyaçlarına destek verme becerisini bir araya getiren toptan satış veri merkezi hizmet kalitemiz, veri merkezi seçimlerinde Zenium’u ilk sıraya taşıyacak. İlk müşterimiz olan KoçSistem, İstanbul One üzerinden kendi müşterilerine BT ve bulut servisi hizmeti vermeye şimdiden başladı” dedi.

Zenium, İstanbul One’dan sonra Ankara’da da yatırım yapmayı planlıyor. Yetkililerin verdiği bilgiye göre şirket, önümüzdeki aylarda Ankara’da veri merkezi açmak için çalışmaya başlayacaklar. Ankara’daki veri merkezinin daha çok olağanüstü durumlara yönelik olması planlanıyor.

Zenium İstanbul One özellikleri:

Deprem durumunda anında kullanıma ve operasyonların devamına izin veren en yüksek seviye depremden korunma yönetmeliğine uygun olarak inşa edilen Zenium İstanbul One’ın özellikleri şöyle:

• Depreme dayanıklı acil durum jeneratörleri tarafından desteklenen çift besleme kaynaklı 30MVA güç kaynağı

• Birden fazla fiber bağlantı sağlayıcısına erişim sağlayabilen farklı bağlantı seçenekleri

• Yüksek seviyeli güvenlik

• Istanbul One, tahsis edilmiş mekanik ve elektrik tesis tarafından desteklenen ve tamamen özelleştirebilen veri merkezi hizmetleri sunuyor. Her bir veri süiti, ölçeklenebilme özelliği sayesinde ilk günkü enerji ve soğutma ihtiyacını karşılayacak şekilde tasarlanıp inşa edilebiliyor ve gün geçtikçe artan ek gereksinimlere uyum sağlayabiliyor. Böylece kurumlar ekonomik ve başlangıç anından itibaren operasyonel masraflarını tahmin edebildikleri enerji-etkin bir veri merkezine sahip oluyorlar.

• Zenium, ‘telekom operatörü bağımsız’ (carrier neutral) çalışma politikası ile çeşitli fiber bağlantı sağlayıcılarına erişim olanağı vererek kurumların kendi ihtiyaçlarına en iyi çözüm sağlayan telekomünikasyon operatörü ile çalışmalarına imkan tanıyor.

 

 
ETİKETLER : 1040

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics