Bilişim Dünyası 11 EKİM 2010 / 11:55

Zorlaşan veri yönetimine akıllı yönetim çözümü

Dell, yeni bir satın alma atılımıyla depolama optimizasyonu çözümlerine odaklanmış olan Ocarina Networks’ü kanatları altına aldı. Ocarina sunduğu yenilikçi teknolojilerle veri yönetimi maliyetlerini önemli ölçüde azaltabiliyor ve müşterilerine operasyonlarını düzene sokmada yardımcı oluyor. Dell bu satın alma ile akıllı veri yönetimi stratejisinde yeni adım daha atmış oldu.
Veri yönetiminin kritikliğini vurgulayan Dell Kurumsal Ürünler Pazarlama Müdürü Tunç Erkan, akıllı veri yönetimi çözümlerini, “Kurumsal verimlilik yolunda müşterimize gösterdiğimiz yolun bir parçası” diyerek tanımladı. Veri yönetiminde verimsizlik sorununu vurgulayan Erkan, şunları aktardı: “Bunlar veri merkezleri yönetimi ve kurumsal verimliliğin önünde duran engeller. Bunların başında veri yönetim zorluğu geliyor. Bunun sebebi de hızla artan veri miktarı. Veri miktarı son derece hızlı artarken bilişim yatırımlarının aynı hızda artması daralan bütçelerle mümkün değil. Altyapı karmaşıklığı ve bunları yönetmekle ilgili sorunlar diğer bir konu. Uygulama yönetimi ise en önemli konular arasında.”
Dünyadaki verilerin hayat döngüsüne dikkat çeken Erkan, verilerin yüzde 70’nin statik olduğunu ifade etti. Yapılandırılmış veri kavramına değinen Erkan, eskiden veri depolama yapılarında bunun geçerli olduğunu; günümüzde ise özellikle artan bilgisayar penetrasyonu ve internet hızından durumun değiştini vurguladı. “Sosyal paylaşım ağlarının yaygınlaşmasıyla bireylerin sayısal evrene kattıkları bilgi ve veriler söz konusu. Sayısal ortamda bu yapılandırılmamış veriler çok yaygın şekilde yer kaplamaya başladı” diyen Erkan, kurumların verilerinin yüzde 10’unu aktif olarak kullandıklarını; geri kalan yüzde 90’ın yüzde 20’si yarı aktif olduğunu söyledi. Bu verilerin geri kalan kısmı ise yapılandırılmamış durumda olduğunu ifade eden Erkan, “Bunlar depolanıyor. Korunuyor. Arşivleniyor. Bütün bunların içinde farklı veri depolama çözümleri sunmak Dell’in stratejilerinden biri” dedi.
Tümleşik depolama çözümlerinin BT yöneticileri tarafından tercih edilmeye başlandığını belirten Erkan, yöneticiler hem SAN hem de dosya depolamaya aynı kapıdan ulaşmayı sağlayacak çözümlere yöneldiğini söyledi. Erkan, bu noktada gittikçe bulut bilişime geçiş yaşandığını da vurguladı.

Çözümlerde tekilleştirme yeteneği
Ocarina Networks’ün sunduğu veri yönetimi teknolojisi, müşterilerin veri depolama alanı gereksinimini gereksiz verilerden arındırarak düşürüyor.
Dell, veri yönetimi için açık ve bütünleşik bir yaklaşımı benimsiyor. Yapılan açıklamaya göre Ocarina, Dell’in donanım konusunda önemli bir çözüm ortağı olacak. Dell’in depolama sistemlerine tekilleştirebilme yeteneği getirecek. Dell’in amacı veri yönetim maliyetlerini radikal bir şekilde azaltmak ve verimliliği yükseltmek. Bu tasarruf müşterilerinin diğer stratejik yatırımlar için bütçeleri içinde yer açmasına yardımcı olacak.
ETİKETLER : Sayı:791

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics