Bilişim Dünyası Bilişim'e Doğru 26 AĞUSTOS 2013 / 08:06

Finans sektörü zirvede buluşacak

Önümüzdeki dönemin bankacılık ve finans sistemi konuşulacak

ICT Summit NOW Bilişim Zirvesi,  bu yıl da Finans ve Bankacılık Konferansı’na ev sahipliği yapıyor. Resmi banka sponsorluğunu Türkiye İş Bankası’nın üstlendiği, sponsorları arasında BT (British Telecom), IBM ve TNBKEP’in olduğu konferans, 26 Eylül’de sektörden önemli isimlerin katılımıyla gerçekleşecek. Konferansta büyük veri, sosyal ağlar, mobil ve bilişim teknolojilerinin önümüzdeki dönemde bankacılık ve finans sistemini nasıl dönüştüreceği konusuna, sektörün teknoloji liderleri yanıt arayacak.

“12 yıldır bölgesel pazardaki oyuncuların buluşmasına aracılık eden zirve, önemini artırıyor”

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aran: ”Bilişim Zirvesi ülkemizi teknoloji alanında bölgesel bir güç haline dönüştürecek fırsatlar sunması nedeniyle büyük önem taşımaktadır. Bölgemizdeki teknoloji ve hizmet sağlayıcıları ile bunlardan yararlanacak müşterileri bir araya getirmesi, yani bölgesel pazardaki oyuncuların buluşmasına 12 yıldır düzenli olarak aracılık eden bir organizasyon olması zirvenin önemini artırmaktadır. Konferans katılımcılarına müşterisinin ihtiyaçlarını ve müşterileri için üretebildiği fayda önerilerini merkeze koymayan kurumların artık var olamayacağı, bu nedenle hayatın içinde aktif bir oyuncu olarak kalabilen, müşterisinin sesine kulak veren, süreçlerine müşterisini dahil edebilen, müşterisine para kazandıran bankaların ve finans kurumlarının varlıklarını devam ettirebileceği yönündeki görüşlerini iletecek. Bu doğrultudaki görüşlerini mobil, sosyal medya ve büyük veri analizi gibi alanlardaki teknoloji yatırımlarına ve projelerine değinerek destekleyecek.”

“Sektöre mesaj için güzel bir platform olacak”

Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Ali Çöplü: “Konferans;  teknolojiye en hızlı uyum sağlayan ve en çok kullanan finans sektöründeki yatırımların ve Ar-Ge çalışmalarının devam etmesi yönündeki mesajların verilmesi anlamında güzel bir fırsat ve platform olacak. Teknolojideki gelişmeler bu sektörleri doğrudan etkiliyor ve sizin de bu yenilikleri uyarlayıp müşterilerinize sunmanız gerekiyor. Teknoloji ve sektörler arasındaki bu dinamizm ile ilgili farkındalığı artırmak ve yatırımların devamlılığını sağlamak lazım.”

“Yenilikleri tartışmaya açabilmek açısından konferans önemli”

IBM Global İş Hizmetleri ve Finansal Hizmetler Sektör Lideri Ümit Altınay:
“IBM olarak faaliyet gösterdiğimiz 170 ülkeden edindiğimiz deneyimlerimizi, çözümlerimizi ve yaklaşımlarımızı Türkiye’nin her gün gelişen finans sektörüyle paylaşmaya devam ediyoruz. Yeni dünyada, IBM olarak neler yaptığımızı ve aslında son on yıldır devam eden inovasyon tecrübemizle bu değişime nasıl yön verdiğimiz, vereceğimiz en önemli mesajlarımızdan bir tanesi olacak.”

“KEP kullanımı önemli avantaj sunacak”

TNBKEP Kurumsal Satış Direktörü Duygu Yantaç: “Kayıtlı E-Posta (KEP), bildiğiniz üzere 1 Temmuz 2012 tarihli yeni Türk Ticaret Kanunu ile hayatımıza giren güvenli e-posta hizmeti. Yürürlüğe giren elektronik tebligat yönetmeliği ile de anonim, limited şirketler için elektronik tebligat adresi olarak KEP hesabı kullanma
kanunen zorunlu. Biz de Türkiye Noterler Birliği Vakfı’nın teknoloji şirketi TNBKEP olarak, finans sektörüne bu konunun önemini ve sağladığı avantajları aktaracağız.”

“Konferans, finansın bilişim sektörünün lokomotifi olması açısından çok önemli”

BT Doğu Akdeniz Bölgesi Global Services Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Yüksel Günay: ”ICT Summit kapsamında gerçekleşen oturumlar, sektör eğilimlerini ve çözümlerini masaya yatırıyor. Ayrıca konusunda uzman kişileri bir araya getiriyor ve son derece verimli geçiyor. Finans ve Bankacılık Konferansı da finansın bilişim sektörünün lokomotifi olması açısından ayrıca önem kazanıyor. Biz British Telecom olarak son 30 yıldır finans sektörüne özel çözüm ve servisler üretiyoruz.  Küresel eğilimleri takip ediyoruz ve servislerimizi bunlara göre şekillendiriyoruz. Konferansta BT’nin finans sektörü için geliştirilmiş  esnek ve yenilikçi bulut uygulamasından ve tümleşik iletişimden bahsedeceğiz.”

Savunma ve Ulusal Bilgi Güvenliği’ne zirve penceresinden bakılacak

Yeni savunma tanımı, uluslararası uzmanlarla tartışılacak
ICT Summit NOW Bilişim Zirvesi’nin bu yıl ev sahipliği yapacağı önemli konferanslardan biri de; “Savunma ve Ulusal Bilgi Güvenliği Konferansı” olacak. 26 Eylül’de Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) ev sahipliğinde gerçekleşecek konferans, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Tüm Telekomünikasyon İşadamları Derneği (TÜTED), Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD), Telekomünikasyon ve Enerji Hizmetleri Tüketici Hakları ve Sektörel Araştırmalar Derneği (TEDER), Savunma ve Havacılık Sanayi İmalatçılar Derneği (SASAD) tarafından destekleniyor. Ana sponsorluğunu Havelsan’ın üstlendiği ve sponsorları arasında Aselsan, STM ve TNBKEP’in olduğu konferans, uluslararası uzmanlarla sektörün önemli isimlerini de biraraya getirecek. Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, Muhabere Elektronik ve Bilgi Sistemleri Daire Başkanı Mete Arslan ve Havelsan Genel Müdürü Sadık Yamaç gibi önemli isimleri buluşturacak olan konferansın konuk konuşmacısı ise dünyaca tanınmış bir akademisyen olan Prof. Peter Sommer olacak. İki panele ev sahipliği yapacak olan konferansta, “Savunmada Data Füzyon”, “Yeni Teknolojiler ve Güvenlik”, “Dünyayı Saran Siber Tehditler ve Saldırılar”, “Acil Haberleşme ve Kamu Güvenliği”, “Siber Güvenlik Politikaları nasıl iyileştirilebilir?” gibi başlıklar tartışılacak.

Dünyaca tanınmış akademisyen konferansta olacak
Savunma ve Ulusal Bilgi Güvenliği Konferansı, bu yıl bilişim suçlarıyla ilgili uluslararası mahkemelerin değişmez bilirkişisi olarak tanınan önemli bir uzmanı ağırlayacak. Siber dünyada terörizm, küresel hacker suçları, korsanlık, sahtekarlık, cinayet ve diğer insanlık suçları üzerine yoğunlaşan, dünyaca tanınmış bir akademisyen olan Prof. Peter Summer, “Siber tehdidin 5N1K’sı: Dijital çağda tehdit değerlendirmesine yeni yaklaşımlar” başlığı altındaki konuşmasıyla önemli mesajlar verecek.

“Bilinç düzeyinin artırılması açısından konferans önem taşıyor”

Havelsan Genel Müdür ve CEO’su Sadık Yamaç:
“Ülkemizdeki farkındalık ve bilinç seviyesini artıracak bu konferansın Havelsan olarak öneminin farkındayız. Havelsan, savunma ve bilişim sektörlerinde anahtar teslim çözümler sunan bir bilişim ve sistem şirketi. Savunma alanında bugüne kadar gerçekleştirilen UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi), ASOS (Askeri Sağlık Otomasyon Sistemi) gibi pek çok büyük E-Devlet projesi, ulusal bilgi güvenliğinde Havelsan’ı önemli bir konumda tutmaktadır. Havelsan, savunma sanayii kapsamında yaptığı işlerde büyük sistemlerin tümleşik bir şekilde çalışmasını sağlamak ve bu sistemler içerisinde kritik teknoloji olarak değerlendirilen parçaları milli olarak yapmaya, teknolojik olarak dışa bağımlılığı azaltmaya ve yurtdışına teknoloji ihraç etmeye odaklanmıştır. Bu bakış açısıyla, “Siber Güvenlik” konusunda da ana entegratör olacak şekilde kabiliyetlerimizi şekillendiriyoruz.

“Bilgi birikimimizi paylaşacağız”

Aselsan Genel Müdür Yardımcısı Dr. Faik Eken: “Zirve kapsamında yer alan ‘Savunma ve Ulusal Bilgi Güvenliği’ alanındaki ülkelerin ihtiyaçları farklı coğrafyalarda bulunmalarına rağmen temelde büyük benzerlikler göstermektedir. Düzenlenen konferans ve paneller ile benzerlikler ve farklılıklar ışığında, ihtiyaçların karşılanma şekilleri değerlendirilecektir. Ayrıca zirvedeki bölgesel işbirliğine yönelik faaliyetlerin de ortak çözümler konusunda faydalı olacağına inanıyoruz. Bu seneki zirvenin tecrübelerin paylaşımının yanı sıra tüm katılımcılara gelecek tasarımına katkıda bulunma deneyimini yaşatmasını arzu ediyoruz. Aselsan, savunma alanındaki çalışmalarının yanı sıra kamu güvenliği ve acil durum haberleşme alanlarında da uzun yıllardır hizmet vermektedir. Kurulumunu gerçekleştirdiğimiz bütünleşik sistemler ve cihazlar, mühendislerimiz tarafından yerli katkıyı maksimum yapacak şekilde tamamen özgün olarak geliştirilmektedir. Zirvede, Türkiye’de ve yurtdışında kullanılan cihaz ve sistemlerimizin, sürekli gelişen/yaşayan sistemler olarak tasarımından idamesine kadarki süreçte yaşanan tecrübeleri paylaşmayı hedefliyoruz. “

“Konferans, milli çözümlerin oluşturulabilmesi için kilit öneme sahip”

STM Savunma Projeleri Direktörü Murat İkinci: ”Ulusal ve uluslararası çok değerli uzmanları bir araya getirerek fikir alışverişinde bulunulmasına aracılık yapan ICT Summit NOW Bilişim Zirvesi’13, hem savunma sanayisine hem de bilişim sanayisine çok değerli katkılar sağlamaktadır. Bu iki sektörün dinamiklerini bir araya getirerek oluşturulacak sinerji, ülkemiz açısından kritik konumda bulunan ulusal bilgi güvenliği alanında dünya ile rekabet edebilecek milli çözümlerin oluşturulabilmesi için kilit öneme sahiptir. STM olarak bizler, geçmişte yapmış olduğumuz ve şu anda devam etmekte olan çalışmalarımızdan edindiğimiz tecrübelerimiz ile siber güvenlik alanında bir Mükemmeliyet Merkezi haline gelmeyi planlıyoruz. Ülkemizde halen başlangıç aşamasında bulunan bu alanda, kurulumu yapılacak tüm sistemlere siber güvenlik akreditasyonu verebilecek merkezi bir birim bulunmamaktadır.
Ulusal Bilgi Güvenliği Stratejisi’nin çok önemli parçalarından biri olan bu alanı, Türkiye’nin en büyük danışmanlık şirketi olarak STM’nin doldurabileceğini düşünmekteyiz. Bu birim ve oluşturduğu kurallar, bilgi sistemlerinin geliştirilmeye başlamasından itibaren uygulanan sistematik bir yaklaşımı zorlayacak, böylece en önemli hususlardan biri olan siber güvenlik risk algılaması kurumsal bir yaklaşımla kontrol edilebilecektir.”

“Siber güvenlik bilişim sektörü ile doğrudan ilişkili bir boyuttur”

SASAD Genel Sekreteri Hüseyin Baysak: ”Son yıllarda askeri ve sivil ortamda önemi giderek artan “Siber Güvenlik” bilişim sektörü ile doğrudan ilişkili bir boyuttur. Önemine binaen Siber Güvenlik- Bilgi Güvenliği küresel seviyede, önemli bir pazar yaratmıştır. 2011 verilerine göre savunma harcamalarının yüzde 3,5 kadarı, diğer bir ifade ile 60 milyar doları bu sektöre yapılmıştır. Pazarın 2017 yılına kadar 120 milyar dolara ulaşacağı tahmin edilmektedir. Bu gün askeri ve sivil yaşamda bilgisayarlar ve iletişim teknolojileri geniş bir yelpazede kullanılmakta olup ülkeler ve ülkemiz için milli güvenlik konusu durumundadır. Bilgi güvenliği “İletişim sistemleri ve bunların ihtiva ettiği bilgilere girişin kontrolü” olarak da ifade edilen sektör, askeri ve sivil yaşamın bir parçasıdır. Dünya genelinde savunma harcamalarının olabildiğince kısıldığı, iç ve dış pazarların daraldığı bir ortamda, çok yüksek harcamalarla edinilmiş ve edinilmekte olan teknolojilerin bilgi güvenliğinin, her yıl yayımlanmakta olan “Top 100” şirketleri için arz ettiği önem, listede yer alan 10 bilişim şirketinin mevcudiyeti ve diğer şirketlerce satın alınan BT şirketlerinin sayılarının her yıl giderek artan sayıda listede yer almaları, sektörün önemini vurgulamaktadır.
Bu nedenle etkinliğin, milli bir mesele olan yeni fikir ve ürünlerle önemli katkı sağlayacağını düşünmekteyiz. “
ETİKETLER : Sayı:935

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics