Bilişim Dünyası Bilişim'e Doğru 30 EYLÜL 2013 / 08:01

Şirketlerden izlenimler

“Teknoloji kullanıcıya katma değer sağlamalı”

ICT Summit NOW’un üç yıldır sponsorları arasında yer alan Atos Türkiye, yenilikçi standıyla zirvenin göz dolduran şirketlerinden biri oldu. İş teknolojilerinin müşterilerine katma değer sağlaması gerektiğini ifade eden Atos Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Orhan Akbulut, iş teknolojilerine bulut bilişimi dahil ettikleri çözüm önerileriyle yer aldıkları zirvedeki tempodan memnun olduklarını ifade etti. Akbulut, “Zirveyi ülkemizde bilişim alanına katkı sağlayan en önemli organizasyon olduğunu düşündüğümüz için sun üç yıldır sürekli katılım göstererek destekliyoruz. Üç gün boyunca da ilgili ekibimizle burada yer alacağız. Atos şirketlerinden biri olan blueKiwi’nin CEO’su Robert Shaw, burada Zero e-posta başlığında bir sunum yaptı. Bu kavramdaki amaç e-posta iletişimini tamamen yok etmek değil, daha verimli bir iletişim altyapısı kurmak tabii ki. Bu sunumun oldukça ilgi çektiğini söyleyebilirim” dedi.
İki gün boyunca yapılacak oturumlara aktif katılım sağlayacaklarını da kaydeden Akbulut, sözlerini şöyle noktaladı:
“Bulut bilişim, enerji ve elektrik dağılım gibi oturumlara hem sponsor oluyor hem de katılıyoruz. Bu yıl zirve Atos açısından daha canlı geçiyor. Burada bizim gibi katılımcıların da sayısı artıyor ki bu da sektörümüz için çok önemli bir detay.”

Vodafone’dan yeni teknolojiler

Vodafone yeni teknolojilerini ve İş Ortağım uygulamalarını tanıttı. Vodafone Global’in geliştirdiği Locate hizmeti SIM kartın takılabildiği her şeyi sinyaller yoluyla takip edebiliyor. Bu teknolojideki yenilik; POS cihazları, el terminalleri gibi cihazlarda kullanılabildiği gibi yasal izinler çerçevesinde kişilere de takılabilmesi. Geliştirilen elektrikli araç şarj aleti terminalleri, akıllı cihazlara uyumlandırılacak, yakınlık ve doluluk durumunu cihazlara bildirebiliyor. Akıllı tarım alanında, Lipton’la çay eksperleri için kağıt ortamını tablete aktaran ve numune alınan arazide koordinat, eğim gibi etiket verilerini teşhis eden bir uygulama geliştirilmiş. Ford ile geliştirilen bir başka tarımsal uygulama, traktörlere monte edilen bir parça aracılığıyla, hasatla ilgili rekolte bilgileri anında Tarım Bakanlığı’na aktarılabiliyor. Vodafone’un NFC teknolojisiyle cep telefonlarını kredi kartı ve ulaşım alanında akıllı bilet olarak kullanılmasını sağlayacak projesi de ilgi gördü.

Havelsan bilişimde de güvenlik

Havelsan yetkilileri siber güvenlikle ilgili çözüm önerileriyle ICT Summit NOW Bilişim Zirvesi’13’te yer alırken, bilişim ve güvenlik alanında bilişim kısmının altını çizmek istediklerini ifade ettiler ve bu konudaki komuta kontrol projeleri ilgililerle paylaşıldı.

Çoklu üretici çoklu çözüm

Netaş, ICT Summit NOW Bilişim Zirvesi’13’te ‘Çoklu üretici çoklu çözüm’ mottosuyla katıldı. Ürün yelpazesi çok geniş olan Netaş, zirvede 3 çözüm önerisini ön plana çıkardı. Selcan Taşkıran, 4G LT çözümünün, Biomig’in kalite onayı alan tek parmak ve damar tanıma algılayıcısı olduğunu söyledi. SGK’nın yeni düzenlemesi sonrasında, yazılan reçetelerin onaylanması için gerekli olan bu cihazlar içinde biomig’in kullanıcı dostu olarak da öne çıkacağını ifade etti. Selcan Taşkıran, Netaş’ın artık KOBİ’lere de hizmet vereceğini ve ERP kurumsal kaynak planlama çözümlerini farklı kanallar üzerinden tüketiciye sunacağını söyledi.

Türkiye’de bir ilk Ölçsan’dan

SGK’nın biyometrik kimlik doğrulama teknolojisine yönelik cihazını standında tanıtan Ölçsan, Türkiye’de olmayan yeni bir teknolojiyi sergiledi. Lazer yoluyla parmak izi tarayan Finger On The Fly cihazı, avuç içini tanıdığı kişinin bilgilerini anında ekrana getiriyor. Avuç içi izini tanıtan kişinin, dosyada kayıtlı kişinin vatandaşlık numarasından geçmiş bilgilerine dair yüklenen klasörde ne varsa görüntüleniyor.

KoçSistem etkileşimli bankacılık ve konaklama çözümleri geliştiriyor

KoçSistem ICT Summit NOW Bilişim Zirvesi’13’te dört alanda etkileşimli kiosklarla sayısal yayıncılık uygulamalarını tanıttı. Ali Can Aydeniz KoçSistem yazılımı Pixage Hospitaly’i ve konaklama çözümlerini tanıttıklarından bahsetti. Yazılım bir turistin, konaklayacağı odada ihtiyacı olabilecek tüm hizmetleri detaylarıyla karşılamaya yönelik tasarlanmış. Mybank, Microsoft kinect, etkileşimli finans konularının yanı sıra FATİH Projesi’yle de ilgilenen KoçSistem, 65 inçlik dokunmatik ekranını tanıttı. Mobil cihazlarla eşzamanlı çalışabilen ekran tüm işletim sistemlerinde çalışıyor. Pardus ve Windows 8 destekli çalışan ekran, çoklu dil özelliğine sahip.
Aydeniz ayrıca Intel’le ortak geliştirdikleri Maximus’la yeşil BT teknoloji çözümleri geliştirdiklerini anlattı. Bulut ve veri saklamada kullandığın kadar öde uygulamaları olduğunu, veri bankalarında da maliyeti artıran soğutma işlemlerini gerekli olduğunda kullanan bir sistem geliştirdiklerini de belirtti.

Proline akıllı şehirlerde güvenlik çözümleri sunuyor

Proline’ın akıllı şehir temasıyla katıldığını ifade eden Ali Kuru, yongalı vatandaşlık kartları sistemini  tanıttı. SGK’nın yeni uygulamasına yönelik geliştirilen parmak damar izi tarayıcı biyopos, kimlik kartı okuma cihazıyla uyumlandırılmış  parmak  izi tarayıcısı, taranan veriyi kimlik kart okuma cihazından gelen veriyle karşılaştırıyor. Böylece kimlik doğrulama sürecinde parmak izi tanımlanamaması sorunlarını da ortadan kaldırıyor. Proline’ın tanıttığı şehir güvenliği çözümlerinin içinde lazerli kart basım cihazı da yer alıyor.

Karel’den yeni çözümler

Zirvede Karel, UCAP tümleşik iletişim sistemini tanıttı. Kişisel karşılama robotu, anlık mesaj iletimi, kişisel mesajlaşma, sisteme bütünleşik mesaj, kullanıcıya yönelik web portalı gibi özellikler sunan tümleşik iletişim sistemini de tanıttı.

Aselsan’ın güvenlik çözümleri

Aselsan yetkilileri kamu güvenliği ve acil yardım çözümlerini zirvede sundu. Kripto cihazları, telsizler, şifreli USB, USB kripto modülü ve kriptolu cep telefonu çözümleri gibi, iletişim güvenliği sağlayan çözümleriyle güvenlik alanında yer aldı.

Akıllı belediyeler

Akıllı belediye standlarında, Fatih Belediyesi Fatih Mobil, mobil belediye hizmetleri, coğrafi bilgi sistemleri, çokluortam bilgi yönetim sistemleri ve belediyecilikte ilk olan artırılmış gerçekçilik teknolojisiyle görsel enformasyon çözümleriyle katıldı. Başakşehir Belediyesi BT tabanlı projelerin inovasyon ortamında geliştirilmesini sağlayan, yaşayan laboratuvar çalışmasını tanıttı. Çekmeköy Belediyesi de İstanbul Kalkınma Ajansı desteğiyle sayısal arşiv uygulamasıyla katıldı. E-eksper uygulamasıyla eksperlerin belediyelerde zaman harcamaları gerekmeyecek.
ETİKETLER : Sayı:940

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics