Bilişim Dünyası Bilişim'e Doğru 02 EYLÜL 2013 / 08:05

Zirve, farklı etkinliklerle zenginleşiyor

Yeni başlıklar, zirvede yer buluyor 

ICT Summit NOW Bilişim Zirvesi’13 bu yıl yeni konuları farklı etkinliklerle gündeme getirecek.

Biyometri temelli teknolojiler, konuşulacak
Biyometri temelli teknolojiler, bu yıl ilk kez zirve çatısı altında Ölçsan sponsorluğunda 26 Eylül’de gerçekleştirilecek Biyometri Forumu’nda konuşulacak. Çalınmaya, taklide ve kopyalanmaya karşı en dayanıklı çözümler olarak değerlendirilen biyometri teknolojilerinin ülkemizdeki SGK gibi öncü kullanıcılar ve bu alanda çözüm sunan sektör temsilcileri forumda biraraya gelecek. Forum konuk konuşmacı olarak Morpho Araştırma ve Teknoloji Başkan Yardımcısı Hervé Jarosz’u ağırlayacak.

Zirvede “Yapay Zeka ve Robot Teknolojileri Forumu“
Özellikle son birkaç yıldır yapay zeka ve robot teknolojileri alanında kaydedilen gelişmeler, her iki alanda teknolojilerin giderek olgunlaştığını gösteriyor. Bu yıl 26 Eylül’de zirvede ilk kez gerçekleşecek olan “Yapay Zeka ve Robot Teknolojileri Forumu” da, bu alandaki son gelişmeleri, meraklılarının bilgisine sunacak.

M2M (Makinelerarası İletişim) zirvede özel etkinlik
Bu yıl zirve, M2M konusunu bir forumla gündeme taşıyacak. 26 Eylül’de gerçekleşecek olan M2M (Makinelerarası İletişim) Forumu, pek çok alanda yeni ufuklar açan M2M uygulamalarını konunun uzmanları ile birlikte tartışmaya açacak.

Enerji verimliliğine kuşbakışı
Bu yıl ilk kez ev sahipliği yapacak etkinliklerden biri de; 25 Eylül’de gerçekleşecek olan “Enerji ve Verimlilik Yuvarlak Masa Toplantısı“ olacak. Toplantı, sektörün temsilcilerini geleceğin problemlerini çözmek üzere buluşturacak.

“İki önemli proje konuşulacak”

Ölçsan Genel Müdürü Burak Sondal: ”Günümüzde artan güvenlik sorunları, yeni önlemler alınması ihtiyacını doğurdu. Hem fiziksel hem de sanal ortamlarda kişilerin doğrulanması, devlet, sağlık, finans ve özel sektörler için yüksek derecede önem arz ediyor. Biyometri Forumu çerçevesinde; biyometri kullanımı ile güvenlikli ve kesin doğrulamaların yapılması, sahtekarlıkların önüne geçilmesi ile ilgili önemli başlıklar tartışılacak.
Forumda, Türkiye için önemli olan iki büyük proje T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü nün yürüttüğü ‘Kimlik Kartı Projesi’ ve Sosyal Güvenlik Kurumunun yürüttüğü ‘Biyometrik Doğrulma’ projesinde bu teknolojiler kullanılarak elde edilen faydalar da aktarılacaktır. “

Zirve, Bulut Bilişim Forumu’na ev sahipliği yapacak

Bu yıl, zirve geçen sene olduğu gibi, teknoloji gündemini meşgul etmeye devam eden Bulut Bilişim konusuna özel bir foruma ev sahipliği yapacak. 26 Eylül’de Atos, Dora ve Huawei sponsorluğunda gerçekleşecek olan forum, bulut teknolojilerinin sağlayıcı ve kullanıcılarını, kazanılan deneyimler ve geleceğe dair beklentiler etrafında kapsamlı bir durum değerlendirmesi yapmasına olanak sağlayacak. “Bulutlararası İletişim ve Kesintisiz Yaşam” ve “Bulut nasıl alıp başını gidebilir? Nasıl Yaygınlaştırabiliriz” başlıklı iki panelin de gerçekleşeceği konferans, İş Bankası, Vodafone, Atos, SAP, BDDK, Evidea.com’un da yer aldığı şirket ve kurumların üst düzey yöneticilerini konuşmacı olarak ağırlayacak.

“Forum, paylaşımlarla konuya ışık tutacak”

Dora Pazarlama Direktörü Banu Peksoy:
”Gün geçtikçe bilişim teknolojileri konusunda Türkiye’de ve dünyada en çok konuşulan ve gündemde olan konu hiç şüphesiz bulut bilişim oldu. Bu sebepten dolayı Dora olarak Türkiye bilişim sektörünün en köklü ve önemli etkinliği olan ve bu yıl sadece Türkiye değil, bir zamanların “Eski Dünyası” olan üç kıta Afrika, Asya ve Avrupa ile dünyanın geleceğine yön verecek olan Bilişim Zirvesi’13 te Bulut Bilişim forumuna sponsor olduk. Bulut bilişim kapsamında, hizmet olarak altyapı (IaaS), hizmet olarak yazılım (SaaS), hizmet olarak platform (PaaS), bulut L/B, bulut DNS ve bulut depolama çözümlerine olan ilgi ve kullanım oranında ciddi bir artış oldu. Bulut Bilişim Forumu’nun, bulut teknolojilerini sunan ve kullanan şirketlere paylaşılacak başarı öyküleri ve deneyimler ile farklı bir ışık tutacağına inandığımızdan, Dora olarak 26 Eylül tarihinde gerçekleşecek olan etkinlikte Evidea başarı öykümüzü paylaşacağız.”

“Mobil İş” zirve gündeminde olacak

Zirve, bu yıl da Mobil İş Forumu’na ev sahipliği yapacak. 25 Eylül’de MOBİLSİAD desteği ve Koçsistem ve Qualcomm sponsorluğunda gerçekleşecek olan etkinlik, mobil iş bazında beklenen yenilikleri gündeme taşırken, kullanıcı beklentilerini de sağlayıcıların stratejileri ile karşılaştırma fırsatı sunacak.

“Mobil eğilimlerden ve akıllı cihazların geleceğinden bahsedeceğiz”

Qualcomm Türkiye Kıdemli İş Geliştirme Yöneticisi ve Bölüm Başkanı Handan Elbirlik: ”Mobil, insanlık tarihinin en büyük platformu. Radyo, TV, internet gibi geri kalan tüm platformlardan daha hızlı gelişti ve yaygınlaştı. Dünyada 1,8 milyar 3G abonesine ek olarak 2016 yılında 1,6 milyar adet yeni abone bekleniyor. Bu, günde 1 milyon yeni aboneye tekabül ediyor. Bu durumda ise çok büyük bir iş potansiyeli sağlanıyor. Mobil İş Forumu bu potansiyelin değerlendirilmesinde fayda sağlayacaktır. Biz, forumda  mobil eğilimlerden ve akıllı cihazların geleceğinden bahsedeceğiz. Kısaca özetlersek; ”Mobil teknoloji nereye gidiyor?” Akıllı telefonlar artık birer bilgisayar haline geldi. “Peki ileride bu mobil bilgisayarda ne gibi özellikler ön plana çıkacak ve bunun sayesinde ne gibi kullanım alışkanlıkları yaratacak?” gibi sorulara odaklanacağız.”

“Mobil İş Konferansı’nı bir fırsat olarak değerlendiriyoruz”

KoçSistem İş Uygulamaları, Ar-Ge ve Danışmanlık Direktörü Ömer Özgür Çetinoğlu: “Mobil teknolojiler, sadece iş yapış şeklimizi değiştirmekle kalmadı; aynı zamanda işin nasıl daha verimli ve performanslı yapılabileceği konusunda da iş dünyasının hizmetine farklı olanaklar sundu. Kısıtlı olanaklar ve rutin süreçler çerçevesinde işlerini yürüten pek çok şirket için mobil teknolojilerin sunduğu nimetlerden faydalanmak aslında göründüğü kadar kolay da değil. Bu sebeple konferansı, mobil teknolojileri daha iyi anlamak, eğilimin nereye doğru gittiğini özümsemek ve farkındalığı artırmak açısından bir fırsat olarak değerlendiriyoruz.”

“Sektördeki faaliyetlerin artırılmasına yönelik aktivitelerin düzenlenmesi önemli”

MOBİLSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Kerem Alkin:
“Bilişim sektöründeki kurumlar, bireyler ve şirketleri bir araya getirerek önemli aktörler arasında işbirliği ve koordinasyonu artıran Bilişim Zirvesi 2013, Türkiye’nin bilişim dünyasındaki güçlü yerini bir kez daha dünyaya duyuracaktır. Bilişim dünyasındaki en önemli rollerden birine sahip olan mobil sektör ise, her geçen gün yükselen bir ivme ile gelişmeye devam etmektedir. Mobil sektördeki hedeflerin belirlenmesinin yanı sıra, sektördeki faaliyetlerin artırılmasına yönelik aktivitelerin düzenlenmesi, Türkiye için farkındalık yaratmaya yönelik önemli adımlardan biridir. Türkiye, genç bir nüfusa sahip olduğu için mobil pazarın büyüme potansiyelini adresliyor. Gelişen mobil ekonominin de teşvik ve desteklerle önünün açılması gerekiyor.”
ETİKETLER : Sayı:936

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics