Bilişim Dünyası Bilişim'e Doğru 19 AĞUSTOS 2013 / 08:20

Zirve, özel projelerle zenginleşecek

Zirve, sektörü geliştirme etkinliklerine ev sahipliği yapacak 

ICT Summit NOW Bilişim Zirvesi’13 bu yıl, farklı konuları içinde barındıran sektörü geliştirme etkinliklerine ev sahipliği yapacak. 

“Uluslararası Eşleştirme ve Buluşturma Toplantıları” işbirliği için platform sunacak
ICT Summit NOW Bilişim Zirvesi’13 bu yıl da bir dizi sektörel geliştirme etkinliğine ev sahipliği yapacak. KOSGEB ve Enterprise Europe Network katkılarıyla gerçekleşecek olan eşleştirme ve buluşturma toplantıları, Türkiye ve çevre ülkelerin bilişim girişimcilerini, iş yöneticilerini, bilişim sektöründeki kamu ve özel kurumları birbirleriyle tanıştırarak geniş katılımlı bir platfom oluşturacak. Bu toplantılara, geçen yıla kıyasla çok daha büyük bir ilgi ve katılım bekleniyor. Çeşitli ülkelerden toplantılara katılacak teknoloji şirketleri yöneticileri, sektörün düzenleyici kurumları ile sivil toplum kuruluşları başkan ve heyetleri, ortak Ar-Ge girişimleri, sistem bütünleştirme projeleri ve diğer alanlarda işbirliği için karşılıklı görüş alışverişinde bulunma şansı yakalayacaklar.
Sektörün gelişimindeki anahtar; Ar-Ge için özel oturum
Zirve, bu yıl sektörün gelişimi için en önemli çıkış noktası olarak görülen Ar-Ge konusuna yönelik olarak özel bir foruma da ev sahipliği yapacak. 26 Eylül’de KOSGEB, Etkin Proje ve YASAD desteğiyle gerçekleşecek Ar-Ge ve Teşvikler Forumu’nda uzman konuşmacılar eşliğinde “Araştırma ve geliştirmeyi etkin destekleyen tedbirler hangileri?“,”Türkiye’de, devletin Ar-Ge girişimlerini cesaretlendirici teşvikleri neler?”, “Şirketler bu teşvikleri almaya nasıl hak kazanabilirler?” konularına ışık tutacak. Forum, teşvik politikalarının yapıcı, uygulayıcı ve faydalananları bir araya getirerek bu soruların yanıtlarını ortaya koyacak.

“Sektörü Geliştirme Forumları”, önemli konuları gündeme taşıyacak
ICT Summit NOW Bilişim Zirvesi’13 bu yıl da, sektör derneklerinin düzenlediği ve güncel konulara değinilecek, Sektörü Geliştirme Forumları’na ev sahipliği yapacak. 25 Eylül’de TESİD’in ev sahipliğinde gerçekleşecek “Üretmeden Nereye Kadar” başlıklı forumda, donanım ve yazılım üretimi olmadan 2023 hedeflerini yakalamanın imkansızlığı ve devreye alınması gereken çözümler irdelenecek. TÜBİDER ev sahipliğinde aynı gün gerçekleşecek “Mega Projeler için Bilişim Sektöründe Yeterli ve Yetkin İnsan Kaynağımız Var mı?” başlıklı forumda ise önümüzdeki yıllarda başlanacak mega projelerin bilişim sektörüne ait kısımlarında çalışacak yeterli insan kaynağının bulunmaması konusu ve yapılması gerekenler gündeme taşınacak. 26 Eylül’de ise TELKODER ev sahipliğinde “Medya-İnternet Yakınsaması, OTT ve Fiber Yatırımları: OTT ve Telekom İşletmecileri Açısından Rekabet, Düzenlemeler ve Yatırım Politikalarına Etkileri” başlıklı forum gerçekleşecek. Forum, bu konularda ulusal çapta belirlenecek politikaların ve altyapı yatırımlarının desteklenmesinin önemini ortaya koyacak.

Vatandaşa yönelik farklı konular, zirve penceresinden yansıyacak

Vatandaşlara yönelik onların hayatını kolaylaştıracak teknoloji ve uygulamalar, yaşama ilişki farklı konular da bu yıl zirvede yer bulacak.

SGK, teknoloji ile değişen yüzünü zirvede anlatacak
Zirve bu yıl ilk defa vatandaşa dönük olarak önemli konuları farklı etkinliklerle gündeme taşıyacak. Bu yıl ilk kez zirve çatısı altında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) işbirliği ile gerçekleşecek olan proje ile SGK’nın yenilikçi yaklaşımları, konu ile ilgili olarak gerçekleşecek oturum ve çözüm gösterileri ile katılımcılarla buluşacak. “Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan Yenilikçi Yaklaşımlar: Oturum ve Çözüm Gösterileri” başlığıyla 26 Eylül’de gerçekleşecek etkinlikte, SGK’nın geliştirdiği yenilikçi internet ve mobil teknoloji tabanlı çözümler ve yakın gelecekte sunulacak sayısal hizmetler zirve katılımcılarına aktarılacak.

Teknoloji ile değişen şehir yaşamı zirvede konuşulacak
Teknolojinin yeniden tanımladığı ve dönüştürdüğü şehir yaşamı, İstanbul metropolü penceresinden zirvede 25-26 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek “Akıllı Şehir İstanbul” Konferansı ile ele alınacak.
IBM sponsorluğunda gerçekleşecek olan etkinlikte, alanında uzman konuşmacılarla şehir yönetiminin farklı konuları irdelenirken, tematik gösteri alanında ise vatandaşlara yönelik akıllı şehir yönetimindeki farklı uygulamalar tanıtılacak. Geleceğin şehirlerinde ulaşım, çevre ve enerji, şehir güvenliği, akıllı sosyal hizmetler ve yönetişim konularının işleneceği konferans, kent yönetimlerinin sorunlara “Akıllı Şehir” vizyonuyla hayata geçirilen çözümleri, zirve katılımcılarına aktaracak. Fuayedeki “Akıllı Şehir Uygulama Alanı” katılımcıların, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yakın gelecekte İstanbulluların hizmetine sunacağı birçok yeni hizmetle de tanışmasını sağlayacak.

“Dijital Yaşam Oturumları” ufuk açacak
Zirvede bu yıl vatandaşlara dönük olarak gerçekleşecek etkinliklerden biri de; “Dijital Yaşam Oturumları” olacak. 26 Eylül’de gerçekleşecek ve bir panele de ev sahipliği yapacak olan oturum, bilişim teknolojilerinin yaşamımızı şekillendiren en dinamik ve sıcak konularını, teknoloji uzmanlarının gözünden gündeme taşıyacak. Oturumlarda, teknoloji satın almaya ilişkin karar verme süreçlerinizi hızlandıracak yeni bilgiler ortaya konurken, televizyon teknolojilerinin gelecek beş yılından evdeki hızlı internete sosyal vatandaşlığa kadar farklı kullanıcı deneyimlerini de ilk elden öğrenme fırsatı yakalanacak.

Zirve, Telekom Konferansı ile telekomünikasyon sektörünün nabzını tutacak

Bu yıl “Daha hiçbir şey görmediniz!” sloganıyla ve yeni bir isimle 24-26 Eylül 2013 tarihlerinde Vodafone ana sponsorluğunda gerçekleşecek ICT Summit NOW Bilişim Zirvesi’13, her sene olduğu gibi; uluslararası önemli konuşmacılara, pek çok farklı konferans, forum ve özel etkinliklere ev sahipliği yapacak zirve, Telekom Konferansı ile telekomünikasyon sektörünün nabzını tutacak. 25 Eylül Çarşamba günü etkinliğin ikinci gününde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ev sahipliğinde; Tüm Telekomünikasyon İş Adamları Derneği (TÜTED), The European Telecommunications Network Operators’ Association (ETNO), International Telecommunication Union (ITU) desteği ve Alcatel Lucent, Hitachi, Huawei, Netaş ve Vodafone sponsorluğunda gerçekleşecek olan Telekom Konferansı, pek çok önemli konuyu uluslararası konuşmacılarla gündeme taşıyacak. Gün boyunca sektörden önemli isimlerin katılacağı üç panele ev sahipliği yapacak olan konferansta,  “NOW’da işbirliği, yasal düzenlemeler, yeni bakış açıları”, “Etkin rekabette sektörü büyütmek için ipuçları”, “Dünyada telekom eğilimleri ve sektörün geleceği”,”Telekomda yeni nesil altyapı çözümleri: Sırada ne var?” gibi başlıklar tartışılacak. Bilişim Zirvesi’ni ve Telekom Konferansının sektör açısından katma değerini, konferansta hangi yeni konulara değineceklerini değerli konuşmacılarımıza sorduk.

BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer:
“Bilişim zirveleri, Türkiye’nin bilişimde, katettiği yola tanıklık etmemize aracı oldu”

“2013 yılında değişen çehresi ile göreceğimiz Bilişim Zirvesi’nin ana teması gerçekten çok orijinal. ‘Daha Hiçbir Şey Görmediniz’. Bilişimdeki gelişme ve değişmeler bu temanın ne kadar da yerinde olduğunu gösteriyor. Ben, ulusal çapta ya da özellikle uluslararası çapta yapılan kongre, konferans, fuar ve zirvelerin, bilişim sektörünün ufkunu genişletmede çok etkin rol oynadığını düşünüyorum. Bundan önceki Bilişim zirveleri de Türkiye’nin bilişimde, katettiği yola tanıklık etmemize aracı oldu ve Türkiye’nin bölgesel bir güç olduğunu defalarca gösterdi.“

“Telekom pazarındaki değişim hiç olmadığı kadar hızlı” 

Alcatel Lucent Afrika, Türkiye, Azerbaycan Pazarlama Direktörü Barış Özkök: “Servis sağlayıcı ve kullanıcıyı bir araya getiren, geleceğe yönelik eğilimleri şekillendiren bir platform olması sektör açısından önemini artırıyor. Dünyada telekom pazarındaki eğilimlere yakından baktığımızda değişim bugüne kadar hiç olmadığı kadar göz alıcı. Her yıl daha da artan bir genişbant ihtiyacı var. Bu ihtiyacı 3 etken tetikliyor: Akıllı “ekranlar”, yaratıcı uygulamalar ve video. Sadece mobil video alanında 5 yılda 6 kata yakın bir büyüme öngörülüyor. Servis sağlayıcılar bu ihtiyaca fiber, LTE ve küçük hücreler yatırımları ile cevap veriyor. Son yıllarda bahsettiğimiz bir diğer gelir kalemi olarak belirlenen Over-the-Top (OTT) uygulamalar için dünyada farklı iş modelleri ortaya konmaya devam ediyor. Bu konularda hangileri Türkiye için bir model olabilir? Bir diğer konu, bulut bilişim. Yeni Dünya düzeni aslında 3 köşeli... Ekran + Bulut + Şebeke...  Bulut mimarisine geçişler veri merkezleri ile başladı ama “Daha hiçbir şey görmediniz!”. Bir de şebekelerin SDN (Software Defined Networking) ile dönüşümünden sonra yaşayacağımız değişimleri değerlendireceğiz.”

“Yakınsama teknolojilerinin durumunu konuşacağız”

Telkoder Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak: “ICT Summit NOW- Bilişim Zirvesi, ülkemizde düzenlenen sektörün en önemli etkinliklerinden biri. Bilişim sektörünün geleceğiyle ilgili önemli mesajlar verilecek ve vizyonlar paylaşılacaktır. TELKODER olarak biz de telekom sektöründeki gelişmelere ışık tutacağız. Özellikle Türkiye, bilişimin altyapısını oluşturan telekom hizmetleri bakımından bir dönüm noktasından geçiyor. Tüm dünyada popüler hale gelen yakınsama hizmetleri, hem içerik hem de servis sağlayıcıları açısından değişimin bir başlangıcı. Düzenleyeceğimiz oturumlarımızda yeni dönemde yakınsama teknolojilerinin durumunu konuşacağız.”

“Etkinlik, sektör oyuncularının alanı ile ilgili bilgi birikimini büyük ölçüde geliştiriyor”

Huawei Kurumsal Çözüm Direktörü Özay Uyanık: “Huawei olarak bilişim dünyası çalışanlarını bir araya getiren ICT Summit NOW- Bilişim Zirvesi’ni her sene yakından takip ediyoruz. Her yıl farklı bir içerikle gerçekleşen ICT Summit, sektördeki tüm şirketlere, ürün-servis ve Ar-Ge çalışmalarını tanıtma fırsatı vererek sektör oyuncularının alanı ile ilgili bilgi birikimini, büyük ölçüde geliştiriyor. Huawei olarak biz de hem telekom operatörlerinin hem de kurumsal şirketlerin karlılığını artıracak bilgi ve iletişim ürün ve çözümlerimizi,  servislerimizi  de ön plana çıkararak her sene olduğu gibi ICT Summit NOW Bilişim Zirvesi’13’te sergileyeceğiz.”

“Konferans, sektör şirketlerini ortak hedeflere yöneltme açısından kritik”

Netaş Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Selcan Taşkıran: “Zirve kapsamında gerçekleştirilecek Telekom Konferansı, sektörde faaliyet gösteren şirketleri ortak hedeflere yöneltmek, ulusal Ar-Ge birikimimiz ve kaynaklarımızla yapılacak yatırımların sağlayacağı faydayı tüm paydaşlara vurgulamak açısından kritik öneme sahip. Netaş’ın temel misyonu Türkiye için çalışmak ve vizyonu da, Türkiye’nin küresel teknoloji markası olmak. Bu hedefe ulaşmakta en büyük etken elbette ki Ar-Ge yatırımlarımız. Dolayısıyla bu konferansta katılımcılara ve sektörümüze vereceğimiz en iyi mesaj; Ar-Ge’ye yatırım yapmanın önemi olacak.”

“Konferansta telekomünikasyon endüstrisinin geleceği masaya yatırılacak”

TÜTED Yönetim Kurulu Başkanı Adil Zafer Müftüoğlu: “Bu yıl zirve kapsamında 25 Eylül günü gerçekleşecek olan Telekom Konferansı’nı destekliyoruz. Zirvede kullanıcılar, sağlayıcılar ve düzenleyiciler, sektörün tüm taraflarının uluslararası alanda önde gelen temsilcileri, konferansta telekomünikasyon endüstrisinin geleceğini masaya yatıracaklar. Zirvede ayrıca ülkemiz telekomünikasyon sektörünün bölgesel ve küresel anlamda gücünü ve Ar-Ge projelerinin hacmini artırabilmesi için farklı fırsat kapılarının aralanmasını sağlayacak tanışıklıkların doğacağına inanıyoruz. Uluslararası eşleştirme toplantılarının, sektörde önemli ilerlemeler sağlayacağını düşünüyoruz.”

“Telekom sektöründeki eğilimler konuşulacak”

Hitachi Data Systems  Telekom Sektörü Danışmanı Özgür Yılmaz: ”Telekom sektöründeki eğilimlerin konuşulacağı, çalışan yönetici ve profesyonellere ışık tutacak, önlerini aydınlatacak bir etkinlik olacaktır. Telekom sektörünün BT altyapısı high-available (devamlılık), basit, performanslı ve  esnek olmalıdır. Telekom diğer sektörler ile karşılaştırıldığında en dinamik yapıya sahip olan sektördür ve sürekli değişen ihtiyaçlara ancak esnek bir altyapı ile yanıt verilebilir.Performans ne kadar yüksek olursa birim zamanda yapılan iş o kadar yüksek olur. Yüksek performansın değişen ihtiyaçlardan etkilenmemesi diğer önemli bir noktadır. High available  yani devamlılık dört unsur  arasında en önemlisidir.”
ETİKETLER : Sayı:934

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics