Dosya Bilişim Sektörünün İlk 500'ü 14 TEMMUZ 2014 / 09:21

Bilişim sektörünün gelişimine yön verenler

Türkiye bilişim sektörünün tek referans kaynağı konumunda bulunan Bilişim 500 Araştırması 15. kez gerçekleştirildi. İnterpromedya Pazar Araştırma Grubu I-Research tarafından gerçekleştirilen araştırmanın kategorilerinde dereceye giren şirketlerin yöneticilerine plaketleri, 25 Haziran günü Maslak TİM’de düzenlenen bir törende verildi. Tören, başta Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer olmak üzere Türkiye bilişim sektörünün önde gelen isimleri ve Türkiye’de bilişime yön veren şirketlerin temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti. BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer, törende yaptığı konuşmada, bilişim sektörünün sağlıklı gelişimi açısından ölçümlenebilmenin çok önemli olduğuna vurgu yaptı ve bu açıdan da Bilişim 500 Araştırması’nın önemli bir boşluğu doldurduğunu kaydetti.
Türkiye bilişim sektörünün gelişimi ile ilgili birçok veriyi kapsayan araştırma sayesinde şirketler kendi performanslarını ölçme ve rekabetteki yerlerini görme şansı yakalıyorlar. Özellikle kurumsal şirketlerin satın alma ve bilgi işlem birimleri açısından, Bilişim 500’ün ortaya koyduğu sıralamalar satın alma kararında belirleyici rol oynuyor.
Bilişim 500 sonuçlarına göre Türkiye bilişim sektörünün önümüzdeki yıl yüzde 12 oranında büyüyeceği öngörülüyor. İnterpromedya Pazar Araştırma Grubu I-Research’ün pazar analizlerine göre kamu, finans ve telekom sektörü hala en büyük satın almayı yapan sektörler olarak dikkat çekiyor.
Kurumsal tarafta veri depolama donanımı, felaket yönetimi, mobil uygulama, kurumsal kaynak planlaması, iş analitiği, sanallaştırma, veri güvenliği, veri merkezi hizmetleri, büyüyen alanlar olarak öne çıkıyor.
Araştırmaya göre KOBİ’lerin yıllık BT bütçeleri önceki yıllara göre yüzde 50’nin üzerinde arttı. Ancak öncelikli yatırımları arasında halen ilk sırada bilgisayar yer alıyor. İletişim teknolojileri pazarında rekabet katma değerli servislerle devam ediyor. Akıllı telefon satışları ve internet, iletişim teknolojileri pazarını büyüten unsurlar olarak dikkat çekiyor.
ETİKETLER : Sayı:980

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN