Dosya Bilişim Sektörünün İlk 500'ü 14 TEMMUZ 2014 / 08:29

Son çeyrek bu yılın kaderini belirleyecek

Güvenlik yazılımı kategorisinde ilk sırayı kimseye kaptırmayan Infonet, Türkiye’nin kalkınmasında önemli rol oynaması beklenen yazılım alanını sürüklemeyi sürdürüyor. Şirket adına sertifikanın verildiği yıl olan 2013’ü değerlendiren Infonet Genel Müdürü Taner Özdeş, “2013 yılı politik olayların da etkisiyle negatif geçti. BT sektörü –finansı ayrı tutarsak- kurumlar için öncelikli olmuyor. Güvenlik sektörünün de toplam BT pazarındaki payı artmadı. Dünyada yüzde 10 oranlarına çıkılmışken Türkiye’de henüz yüzde 1 civarında olduğu görüldü” dedi.
Geçtiğimiz yıl antivirüs yazılım yenilemelerinin bile yapılmadığına değinen Özdeş, fiyat konusundaki rekabetin sektörü olumsuz etkilediği tespitinde bulundu. Şirket cirosunun önemli bir kısmının geldiği kamu sektöründe dahi büyüme rakamlarının görülmediğine işaret eden Özdeş, KOBİ’lerin de güvenliğe önem vermediğini ifade etti.
2014 yılında da ekonominin durgun geçmesini beklediklerini ifade eden Özdeş, “Yeni müşteri edinmek günden güne daha pahalı hale geliyor. Sektörün hizmet kalitesi düşüyor. Son çeyrekteki rakamların bu seneyi belirleyeceğine inanıyorum” şeklinde konuştu. Bilişim 500 hakkında görüşlerini de bildiren Özdeş, sözlerini şu şekilde tamamladı:
“Bilişim 500 araştırmasını son derece faydalı buluyorum. Türkiye’deki BT pazarı çok ufak olmasından dolayı veriler çok büyük önem taşıyor. Özellikle sektördeki telekom ve dağıtıcılar dışındaki gelişmeleri takip etmek ve yeni şirketleri tanımak açısından da fayda sağlıyor. Bazı şirketlerin verilerini paylaşmamasını da talihsizlik olarak değerlendiriyorum. Sektörün büyümesi için doğru verilerin oluşması birçok şirketi de teşvik ederek cesaretlendirecektir.”
ETİKETLER : Sayı:980

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN