Dosya Bilişim Zirvesi 2016'nın Ardından Özel Dosya 24 ARALIK 2016 / 16:30

Dijital Tıp Devrimi

Bilişim teknolojilerinin sağlık alanına etkisi her geçen gün artıyor. Sağlık hizmetlerinin kalitesinin ve hızının artmasıyla birlikte maliyetlerde de önemli ölçülerde düşüşler yaşanıyor. Bilişim Zirvesi kapsamında düzenlenen Dijital Tıp Devrimi konulu Teknoloji Platformu’nda bu dönüşüm süreci ile sağlık ve bilişim teknolojilerinin yakınsaması detaylı bir biçimde ele alındı. Oturumun açılış konuşmasını gerçekleştiren Sisoft Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürü Ömer Siso, günümüzde hastanelerin bilgi teknolojileri ile donatıldığını bu konuda Sisoft’un da önemli katkıları olduğunu kaydetti. Daha sonra söz alan BAU Yazılım Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve BAU Kıbrıs Kurucu Rektörü Prof. Dr. Adem Karahoca, sağlık bilişiminde büyük veri analitiği uygulamaları konusunda bilgi verdi.
Artı Sağlık İcra Kurulu Başkanı Dr. Hüseyin Kurt’un yönettiği ve Agito CEO’su Bahadır Emre Omacan, MLP Care Kurumsal Pazarlama Grup Müdürü Burak Ünal, Novartis Türkiye Teknik Operasyonları Bilgi İşlem Direktörü Mürvet Temuçin Reis ile Sisoft Genel Müdürü Ömer Siso’nun konuşmacı olarak katıldığı “Paydaşların Gözünden Sağlık 2.0 ve IoMT” panelinde ise sağlıkta dönüşüm sürecindeki sorunlar ve çözüm önerileri konuşuldu. Günün ikinci yarısında ise Ankara Üniversitesi Biyoteknoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hilal Özdağ, “ağlık araştırmalarında omik devrimle değişen paradigma: Deneme yanılmadan hassasiyet ve kesinliğe” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Daha sonra söz alan Forrester Research İşletme Mimarisi Baş Analisti Henry Peyret, sağlık sektörünün dijital dönüşümü, Oracle MEA Sağlık Hizmetleri Danışmanlığı Başkan Yardımcısı Alain Ozan da dijital dönüşüm ve bulutta yolculuk konulu birer konuşma gerçekleştirdiler.
BThaber Yayın Koordinatörü Ayhan Sevgi’nin moderatörlüğünde gerçekleştirilen Dijital Sağlık: Yeni Nesil Teknolojiler başlıklı oturumda ise yeni teknolojilerin sağlık alanına entegrasyonu konusu ele alındı. Marmara Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ali Serdar Fak, Sağlık Bakanlığı Sağlık Sistemleri Genel Müdürlüğü Proje Kaynak Geliştirme Birim Sorumlusu Umut Elmas ile Brocade Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Feyyaz Atalay’ın konuşmacı olarak katıldığı oturumda, giyilebilir teknolojiler ve nesnelerin internetinin sağlık alanına yansımaları ele alındı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN