Dosya Bilişim Zirvesi 2016'nın Ardından Özel Dosya 04 ARALIK 2016 / 15:57

Tüketiciler, mutfakta bağlantı istiyor

Bağlantılı dünya ve BSH’ın konumunu BSH Bosch & Siemens Global Dijital Dönüşüm Başkanı Mario Pieper anlattı. Ev eşyaları dünyasında değişimi, şirketlerin de bu değişime nasıl ayak uydurduğunu sunumunda ele alan Mario Pieper, “Dijitalde varız” dedi ve bunun gerekçelerini şöyle anlattı:
“Çünkü tüketici artık bunu istiyor, temelde üründe değişim, ürünlerin bağlantı gücü olmasını bekliyor. Gelecekte ürün mimarisinde yazılım ve donanım mimarisi değişecek, öyle ki, ürün yazılım odaklı işleyecek. Bu gelişim ve değişim ışığında tüketiciye dokunma noktaları da çeşitleniyor. Uygulamalar, sosyal medya kanalları bunun örneği ve tüm bu farklı kanallardan tüketici beklentilerine yanıt verebilmeliyiz. Gelecekte bağlantılı cihaz ve çağrı merkezi ile arada tüketiciye yardım edecek çalışanların yetkinlikleri de değişmek zorunda.”
Pieper’e göre, tüketiciyi anlamak, sonra onunla konuşmak, analitik ve profilleme de bu noktada öne çıkıyor. Bunun, şirketlerin temelden radikal bir değişimine işaret ettiğine de vurgu yapan Mario Pieper, şu yorumu yaptı:
“Bu dönüşümü yapmaya değer. Çünkü belirttiğim gibi, tüketiciler bunu istiyor, bağlantılı cihaz bekliyor. En çok bağlantı mutfakta ve orası artık yeni oturma odası. İşte bu yüzden bağlantılı cihazlar burada öne çıkıyor. Home Connect ise bu noktada tek bir uygulama ve Wi-Fi bağlantısı ile çözüm ekosistemi sunuyor, ev eşyalarında yeni bir dönem oluşturuyor.”
Gelecek aydan itibaren Home Connect yapısındaki birçok başlığın Türkiye pazarında yerini alacağı bilgisini veren Pieper, insan-makine, hizmet-fonksiyon bağlantılarının değiştiğini de vurguladı. “Ama bu değişimde herşeyi yenide icat etmek yerine, elimizde olanların ‘bağlantılı’ olmasını istiyoruz ve Home Connect de bunun bir örneği” bilgisini veren Mario Pieper, örnekleri şu sözlerle çeşitlendirdi:
“Herkes siteye girip kendi uygulamasını geliştirebilir, test edebilir. Hangi arayüzler var, bunlara ulaşabilirsiniz. 350 kişi bu portale kayıtlı ve 25 tane ortağımız var bu platformda. Yazılım geliştirme kitine küresel bazda çok rahat ulaşabiliyor, kolayca test edebiliyorsunuz. Bu tamamen sofistike bir yazılım yaklaşımı. İyi fikirler dışardan geliyor ve hackathon ile biz de bunları da öğrenmeye çalışıyoruz. Yeni ürünlerimize WeWash ve Mykie’yi örnek gösterebiliriz. WeWash ile ortak kullanılan çamaşır makinaları var ve bir aplikasyon yardımıyla o anda o çamaşır makinasının müsait olup olmadığını görebiliyor, ödemeyi yapabiliyorsunuz. Bu uygulama 2017 yılında piyasaya sürülecek. Mykie ise kişisel asistan ve soyut zekaya sahip. Mutfakta yemek yaparken size yardım ediyor, sağlıklı yemekler pişirmeniz konusunda destek veriyor. Ev eşyası sektörünü geliştirmek için çalışıyoruz. Herşeyin temelinde bağlantı gücü var ve Home Connect ile farklı bir mutfak deneyimi sunacağız. Gelecek kesinlikle bağlantılı bir dünya olacak ve biz bu anlamda bir numaralı platform olmak, daha üstün mutfak deneyimi yaratmak istiyoruz.”
 
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics