Dosya Bilişim Zirvesi 2016 Özel Dosyası 21 KASIM 2016 / 11:48

​Dijital evrimden kaçış yok!

Bireyler, şirketler ve ülkeler olarak dijital dönüşüm sürecini nasıl yaşadığımız ve bu geleceği nasıl karşılamamız gerektiği konularında dünyadan ve ülkemizden vizyoner yaklaşımlar getiren, Türkiye’nin en büyük teknoloji etkinliği Bilişim Zirvesi için geri sayım başladı. 22 – 23 Kasım günlerinden İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan etkinliğin açılışına Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da katılacak.
Zirve bu yıl, Dijital evrim süreçlerinde Endüstri 4.0 içerisinde var olmayı amaçlayan kapsamlı bir içerik sunuyor.  ‘’Dijital Evrim ile Endüstri 4.0 - Kaçış Yok!‘’
16 farklı konu başlığında yerli ve yabancı katılımcılar zirve kapsamında bir araya gelecek. Bilişim Zirvesi’16’da “Dijital Evrim’in Organizasyonu” kitabının yazarı Sriram Narayan, Robert Bosch Engineering and Business Solutions Başkan Yardımcısı & İşletme Birimi Başkanı Gaur Dattatreya ve BSH Bosch & Siemens’in Global Dijital Dönüşüm Başkanı Mario Pieper sunumları merakla beklenen isimlerden sadece birkaçı…
 
Dijitalleşme dev bir sarmal halinde dünyadaki her şeyi değiştirip dönüştürüyor. Yeni dijital dünyada nesneler, cihazlar, insanlar, ofisler, evler, şehirler, ülkeler birbirlerine dijital nöron ağlarıyla bağlanıyor ve birbiriyle iletişim kuran, tetikleyen, etkileyen ve akıllı hale getiren bir ekosistem oluşturuyor. Tasarım, eğitim, üretim, pazarlama, eğlence, ticaret, alışveriş, sağlık, ulaşım ve aklımıza gelebilecek her alan dijitalleşmek ve devasa bir dijital ekosistemin parçası olmak zorunda.
Dijitalleşmenin 4. dalgası olan Endüstri 4.0, herşeyi birbirine bağlamakla kalmıyor aynı zamanda yepyeni tasarım, planlama, Ar-Ge, sanayi, üretim, tedarik, kalite, süreç yönetimi, otonom sistemler, hizmet ve müşteri deneyimini de beraberinde getirerek 4. dalga dijital ekonominin temellerini atıyor.  Dijital evrimin bir parçası olamayanın var olamayacağı bu dünyada dijital olmaktan kaçış yok!
Bilişim Zirvesi 2016'da dijital evrim yol haritasını hep birlikte oluşturuyor, endüstri 4.0 dalgasını yakalamanın ipuçlarını belirliyor.
Dijitalleşme sürecini halen yaşarken diğer yandan son derece hızlı evrildiğini görebiliyoruz. 5 yıl sonra internete bağlı 25 milyar gömülü sistem ve diğer taşınabilir cihaz olacak.  Bu cihazlarda da her gün yaklaşık 2.5 kentilyon baytın üzerinde yeni veri üretilecek. Yine 5 yıl sonra dünyada 50 milyar TB'lık dijital içerik üretilmiş olacak. 15 yıl sonra çocuklarımızın yüzde 50’si, bugün mevcut olmayan, geleceğin işlerinde çalışacak. Dijital evrimin kapısından içeri girmek zorundayız, çünkü dijital evrim geçirmeyen bireylerin, kurumların ve ülkelerin bugünden sonra var olma şansı yok.
Dijitale evrilmek sadece teknoloji kullanımının ötesinde organizasyonların, çalışanların, liderlerin, süreçlerin dijitalleşmesini gerektiriyor. Dijital düşünen bireyler ve organizasyonlar bir araya geldiğinde dijital ortak zekaya ulaşılmış oluyor.
Zirve'den hepimiz şu sorunun yanıtını alarak ayrılacağız: Dijital Evrim ile Endüstri 4.0’da neler yapabileceğiz ve sonraki durak neresi?
Bu yıl Bilişim Zirvesi’nde yer alan Teknoloji Patformları’nın temel yapıtaşları dijital yaşamın içinden alındı. Dünyamızda, küreselden bugüne bakışımız, 2050’ye kadar uzanıyor. Bağlantılı dünyada neler oluyor, neler olacak? Digital Evrim’in bizi götüreceği dünyada nelerle karşılaşacağız sorusunun yanıtı Bilişim Zirvesi’nde aranacak.
 
KUTU
Zirve’den Konu Başlıkları
 • Türkiye'nin yeni çıkış yolu: Endüstri 4.0 ile Gelen Yeni Ar-Ge ve İnovasyon Anlayışı
 • Dijitalleşmede C Level
 • Dijital Topluma Evrilmek
 • Dijital İşler Dijital Kazançlar
 • Dijital Çağın Kadını
 • Mobil Dünyada Dijital İnovasyon
 • Dijital Tıp Devrimleri
 • Dijitalde Siber Güvenlik 4.0
 • Entegre Dijital Pazarlamanın Dinamik Yapısı
 • IoT ve M2M'e Hazırlık: Gömülü Sistemler
 • Büyük Veri ve Bulut Çözümlerinde Cognitive ile Yapay Zeka Algoritmaları
 • ERP Çözüm Süreçleri
 • CRM Operasyonlarında Endüstri 4.0
 • Dijital İstanbul’da Dijital Yaşam
 • Yeni Nesil Kentler ve Akıllı Kentsel Dönüşüm.
 Kaçış yok!
Türkiye’nin bilişim tarihi açısından büyük önem taşıyan, Türkiye’nin tüm her köşesinden bilişim profesyonellerini bir araya getiren Bilişim Zirvesi’nin bu yıl 16’ıncısı gerçekleştiriliyor. Birçok fuarın, konferansın, zirvenin iptal edildiği ya da ertelendiği bir zamanda, içinde bulunduğumuz durum da göz alındığında birçok büyük grubun dahi gösteremediği bir cesaret örneğiyle Bilişim Zirvesi gerçekleştiriliyor. BThaber olarak biz 16’ıncı defa bu etkinlikte yer almaktan, bir parçası olmaktan büyük bir gurur duyuyoruz.
Bilişim Zirvesi, ismi hatta içeriği kopyalanmaya çalışılan, defalarca benzeri gerçekleştirilmeye çalışan ama asla başkalarının başaramadığı bir zirve. Hem sponsor şirketlere hem katılımcılara büyük bir değer katan bir etkinlik. 
Bu yıl zirvenin sloganı “Kaçış Yok!”. Evet, bilişimden artık kaçmak mümkün değil. Artık hayatımızın her noktasında bilişim teknolojileri var. Hayatımızı, yaşam şeklimizi, şirketleri, şirketlerin iş yapış şekillerini her şeyi kökünden değiştiriyor. Ya bu değişime ayak uyduracaksınız ya da bu değişim sürecinde kaybolup gideceksiniz.
Bu haftaki sayımızda, zirvede neler olacağı ve hangi konuların işleneceği hakkında bilgi alabilmeniz için Bilişim Zirvesi’ne katılacak şirketlerin sözcülerinin görüşlerine yer verdik.
ETİKETLER : 1097

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics