Dosya Bilişim Zirvesi 2016 Özel Dosyası 20 KASIM 2016 / 12:47

Teknolojinin en hızlı ve en iyi şekilde adapte edildiği alan sağlık

TC Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Gen. Müdürlüğü, Proje Kaynak Geliştirme Birim Sorumlusu Umut Elmas 
 
Teknoloji ve bilişim sistemleri, insan hayatının neredeyse istinasız her alanına entegre olmuş ve ekonomiden sağlığa, eğitimden ulaşıma kadar iş yapma alışkanlıklarını ve hatta gündelik alışkanlıklarımızı yeniden şekillendirmiştir. Her geçen gün bir önceki yeniliği eskitecek kadar da hızla ilerlemektedir. Artık ülkelerin büyüklüğü teknolojik altyapılarıyla, sahip oldukları küresel şirketlerle ve bu alandaki sermaye güçleriyle ölçülüyor.
İnsan hayatının en müstesna alanı olan ve teknolojik gelişmelerin en hızlı şekillendirdiği sağlık sektöründe de durum aynı. Bugün dünyada en fazla verinin üretildiği ve teknolojinin en hızlı adapte edildiği alan sağlık. Bunun geldiği son noktanın gelişen mobil sağlık araçları ile ortaya çıkan bireye özgü tedaviler ve doktorsuz hastane kavramı olduğunu söyleyebiliriz.
Buradan hareketle bu trendin bir getirisi olan kişiselleştirilmiş sağlık, mobil sağlık ve e-sağlık alanındaki yeni nesil teknolojileri ve uzaktan tanı, tetkik ve tedaviyi mümkün kılan sistemleri ele alacağız ve bu yeniliklerin insan ihtiyaçlarını ve beklentilerini ne yönde değiştireceği, sağlığa ilişkin yapılacak yeni proje ve politikaların hangi yöne gideceği üzerinde duracağız.
 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN