e-toplum Bilişime Doğru 07 OCAK 2013 / 14:53

Bilim teknoloji için çalışma grubu toplandı

Sivil toplum girişimi olarak ortaya çıkan "Bilim Teknoloji İçin İstanbul Çalışma Grubu" ilk toplantısını Malta Köşkünde yaptı. Üniversite rektörleri, öğretim üyeleri, sivil toplum temsilcileri, iş adamlarının katıldığı toplantıda, Türkiye'nin bilim ve teknolojide gerekli seviyeye çıkması için sivil toplumun neler yapması gerektiği tartışıldı.

Toplantıda konuşan rektör, akademisyen, iş adamı ve sivil toplum temsilcileri de bilim ve teknoloji konusunda bir seferberlik başlatılmasını önerdiler.  TÜBİTAK Bilim Kurulu üyesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek takdim konuşmasında "Türkiye'de 60 bin civarında araştırmacı var ve bunun 200 bine çıkarılması gerekiyor" dedi.

Prof. Yüksek konuyla ilgili olarak şunları ekledi. "Bizde Ar-Ge için GSMH'dan binde iki ayrılıyordu, şimdilerde GSMH'dan ayrılan bu pay 5 katına çıktı ve ayrılan pay yüzde bir.  İleride bu oran yüzde üçe çıkacak. Yüzde birini devlet, yüzde ikisini özel sektör karşılayacak.  1990 larda kaliteli buzdolabı deyince AEG ve Siemens alınırken bu gün Almanya'da, İngiltere'de Arçelik satılıyor."

Orta gelir sendromuna değinen Yüksek, "Fakirlikten çıkarsınız ama zengin olamazsınız. Bir üste geçiş ancak teknolojik üstünlükle olur.  500 milyar dolar ihracat hedefi ancak teknolojik ürünle yakalanır. Demirin kilosu 1.2  dolar, otomobilin kilosu 10, uçağın 100, uydunun 100 bin dolar. İnsanların da ülkelerin de hayali olmalı." şeklinde konuştu.

Yıldız Teknik Üniversitesi Akademisyenlerinden olan Prof. Dr. Yunus Çengel de toplantıda bilim-teknoloji konusunda detaylı bir sunum yaptı. TÜBİTAK'ın değiştiğini ve hareketlendiğini söyleyen Çengel, 12 Temmuz'da yayınlanan kanunla TÜBİTAK risk sermayesi vermeye başladığını sözlerine ekledi.

Toplantı 22. dönem Erzurum milletvekili ve Bahçeşehir Üniversitesi UYGAR Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nuran Kara Pilehverian, Yıldız Teknik Üniversitesi Sosyal bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Alpaslan Açıkgenç, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Eruslu, İTÜ Nükleer Enerji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Beril Tuğrul, Beykent Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ensar Nişancı ve Bilim-Teknoloji için İstanbul Grubu Başkan yardımcısı Kemal Çiftçi gibi isimlerin katılımıyla gerçekleştirildi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics