e-toplum Bilişime Doğru 14 OCAK 2014 / 09:50

E-Konşimento yaygınlaşıyor

“OMSAN, Elektronik Konşimento (e-AWB) Sistemini kullanmaya başladı.Türkiye’nin öncü lojistik şirketi OMSAN, WCA (World Cargo Alliance) üyesi olarak 16 Aralık 2013 tarihi itibariyle elektronik konşimento “e-AWB” sistemini kullanmaya başladı. WIN (World Information Network) tarafından uygulamaya alınan sistem OMSAN’a, “e-AWB”, elektronik veri girişi, navlun izleme & takip, en iyi fiyat alma gibi birçok ayrıcalık ve çözüm imkanı sunuyor. OMSAN Lojistik Hava Kargo Müdürü Nesli Başoğlu, e-AWB sisteminin, operasyonel maliyetleri düşüren, hava kargo teslim sürelerini hızlandıran ve doküman kayıplarından kaynaklanan gecikmeleri önleyen kağıtsız ve eksiksiz iş süreçlerine imkan verdiğini belirtti.

E-konşimento nedir?

Konşimento lojistik alanında; yükleyici, alıcı, ihbar makamı, mülkiyet hakkı gibi bilgileri içeren ve yüklemenin teslim alındığını, gösteren hukuki geçerliği olan taşıma senedidir.

1 Ocak 2015 tarihi itibariyle zorunlu hale gelecek e-konşimento sistemi işlemleri daha hızlı ilerleterek olası hataları önceden tespit edip sorunsuz bir süreç sağlamayı amaçlıyor. IATA'nın Cenevre'deki merkez ofisiyle yapacakları tek bir "çok taraflı anlaşma ile her havayolu şirketiyle ayrı ayrı anlaşmalar yapmak zorunda kalmadan bu sisteme dahil olabileceklerdir. Hava kargo acenteleri gibi uçak şirketleri de bu çok taraflı anlaşmayı imzalayarak e-konşimento sistemine dahil olabilmektedirler. Sistem ayrıca gereksiz evrak sarfiyatının önüne geçerek çevreyle dost bir tutum sergiliyor.
ETİKETLER : e-awb omsan

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics