e-toplum Bilişime Doğru 05 AĞUSTOS 2012 / 12:48

Finans ve sağlıkta sonraki adımlar zirvede tartışılacak

İstanbul Haliç Kongre Merkezi’ne taşınan ve Vodafone’un ana sponsorluğunda, beş bakanlık ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), İstanbul Büyükşehir Belediyesi, KOSGEB ve TET İMMİB destekleriyle düzenlenen ICT Summit Eurasia - Bilişim Zirvesi’12, bu yılda farklı etkinliklere ev sahipliği yapacak. 11 - 13 Eylül 2012 tarihleri arasında “Sonraki Adım” teması ile gerçekleştirilecek ve dünyaca ünlü konuşmacıları ağırlayacak olan zirvenin ev sahipliği yapacağı etkinlikler arasında Finans ve Bankacılıkta Sonraki Adım Konferansı ile E-Sağlık, M-Sağlıkta Sonraki Adım Konferansı da yer alacak. Finans ve bankacılık sektörleri için en kestirme teknolojik çıkar yolları Finans ve Bankacılıkta Sonraki Adım Konferansı’nda ortaya konurken, elektronik sağlık ve mobil sağlıkta en güncel gelişmeler de E-Sağlık, M-Sağlıkta Sonraki Adım Konferansı’nda ele alınacak.
Zirvede ilk kez geçen yıl sahiplerini bulan, tüm Avrasya bölgesi ülkelerinin bilişim şirketleri tarafından yıl içerisinde başarıyla hayata geçirilmiş uluslararası projeleri ve üstlenicilerini ödüllendirmek üzere düzenlenen “ICT Summit Eurasia Ödülleri” de sahiplerini bulacak. 11 Eylül’de sahiplerini bulacak ödüllerin finalistleri de belli oldu.

Sağlık zirve merceğinden geçecek

Elektronik sağlık ve mobil sağlıkta en güncel gelişmelerin ele alınacağı E-Sağlık, M-Sağlıkta Sonraki Adım Konferansı, devlet temsilcileri, hastaneler ve teknoloji geliştiricileri bir araya getirecek.

Bu yıl zirve, sağlık alanındaki gelişmeleri özel bir konferansta ele alacak. Sağlık Bakanlığı desteği ile Sisoft’un konferans ana sponsorluğu ve Acıbadem Mobil ve Vodafone sponsorluğunda gerçekleşecek E-Sağlık, M-Sağlıkta Sonraki Adım Konferansı, sağlık sektörünün teknolojinin etkisiyle bir sonraki adımda sunabileceği yenilikçi hizmet ve uygulamaları gündeme taşıyacak. SGK, TÜBİTAK gibi kurumlardan da konuşmacıları ağırlayacak konferansta; Türkiye’yi e-sağlık kaydına hazırlayacak altyapı çözümleri, sosyal medyanın sağlığın yaygınlaştırılmasında kullanımı ve kişisel sağlıkla ilgili gelecek öngörüleri gibi başlıklar da derinlemesine tartışılacak.

E-sağlık beş panelde konuşulacak
Konferans kapsamına Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ekrem Atbakan, Sağlık Bakanlığı Bilgi Sistemleri Genel Müdürü Hakkı Öztürk ile İdari İşler Grup Başkanı Dr. Ünal Hülür başta olmak üzere bakanlıktan çok sayıda konuşmacı kürsüye çıkacak. “Mobil sağlıkta bizi ne bekliyor?” başlıklı panel Avea, Turkcell, Vodafone ile Acıbadem Mobil’den yöneticilerin katılımıyla gerçekleştirilecek.
Türkiye’nin elektronik sağlık kaydına hazır olup olmadığının sorgulanacağı bir başka panelde, Sağlık Bakanlığı, TÜBİTAK ve akademisyenler söz alacak.

Omer_SisoSisoft Genel Müdürü
Ömer Siso:
“Bilişim Zirvesi, sektörün kalbi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.”

“ICT Summit Eurasia-Bilişim Zirvesi’12, yakın coğrafyamızdaki teknoloji ve iş dünyasının buluştuğu, uluslararası bir etkinlik. Zirve, sektörün kalbi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Son derece profesyonel hazırlanan bu etkinlik sayesinde kişiler sektör devlerini bir arada görme fırsatını yakalamanın yanında, yeni teknolojik gelişmelerden de haberdar oluyorlar. Son günlerde sağlık bilişiminde yaşanan dinamizm ise heyecan verici boyutta ve Sağlık Bakanlığı bu dinamizmin lokomotifi. Sağlık kurumlarında kağıt kullanımının bilgiye erişimde zaman kaybına, maliyetlerin artmasına ve çevre kirliliğine neden olması nedeni ile kağıdın kaldırılması noktasından hareketle, hem ülkemizde hem de yurtdışındaki tüm hastanelerimizde Dijital Hastane uygulamalarını başlattık. Etkinlikte minyatür bir Dijital Hastane örneğini konuklarımızın beğenisine sunacağız. Geleceğin e-Sağlık ve m-Sağlık’ta olması nedeni ile konferansta bunun önemine vurgu yapacağız. Bu alandaki yurtiçi ve yurtdışı tecrübelerimizi kendi ülkemize de taşımanın önemli bir görev olduğunu düşünerek, bu konferansa ana sponsor olarak katıldık.”

Ekrem_AtbakanSağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Ekrem Atbakan:
“Konferans, sağlık bilişimindeki gelişmeleri tartışacağımız, uygulamaların etkilerini değerlendireceğimiz ve geleceğe yönelik düşünceleri paylaşacağımız önemli bir etkinlik.”

“Bilişim Zirvesi, bu alandaki gelişmelerin paylaşıldığı ülkemizin ve yakın coğrafyamızın önemli bir platformu haline gelmiş durumdadır. Bu kapsamda bu yıl da gerçekleştirilecek olan e-Sağlık konferansı da, sağlık bilişimindeki gelişmeleri, projeleri ve kavramları tartışacağımız, uygulamaların etkilerini değerlendireceğimiz ve geleceğe yönelik düşünceleri paylaşacağımız bir etkinlik olacaktır. Konuyla ilgili paydaşların tümünün bir araya gelmesi ile doyurucu bir konferans olacağını düşünüyorum.  Katılımcılara bu yıl öncelikle Sağlık Bakanlığı’nın yeniden yapılanması süreci hakkında bilgiler vereceğiz. Bu yeni yapılanmadan sonra oluşan ve yakın zamanda oluşacak olan çok önemli düzenlemeler hakkında ilk elden bilgiler vereceğiz. Ayrıca, ülke geneline etki eden ve edecek olan projelerimizde son durum nedir, neler bekliyoruz konusunda mesajlarımız olacaktır.”

Ozgur_TurgayAcıbadem Mobil Sağlık Genel Müdürü Dr. Özgür Turgay:
“Sağlıkta da çok yakında bankacılık gibi self servis hizmetler dönemi başlayacak sonraki adımlar önem taşıyor.”

E-Sağlık ve mobil sağlığın hayatımıza girmesi ile sağlık hizmetlerinin hemen hemen hepsi hastane dışına taşınabilir oldu. Hatta riskli hamileliklerin takibini bile Acıbadem Mobil Sağlık olarak geliştirdiğimiz mobil teknolojiler ve cihazlar sayesinde hamile kişinin evden çıkmasına gerek kalmadan yapabiliyoruz. Kısacası sağlıkta da çok yakında bankacılık gibi self servis hizmetler dönemi başlayacağını öngörüyoruz diyebiliriz. Kısaca, e-Sağlık ve m-Sağlık aslında çoktan hayatımızın içine girmeye başladılar ve hızla sağlık sektörünü yeniden şekillendiriyor. İşte e-Sağlık ve m-Sağlık’ta bir sonraki adımı düşünmenin önemi de bu noktada başlıyor. Sağlık sektörünü oluşturan bileşenlerin çokluğunu düşündüğünüzde bir sonraki adımda bu bileşenlerin de bu dönüşüme ayak uydurmasının ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor. Tüm dünyada, bu yönde sağlık sektürünü şekillendirmek üzere çalışmalar başlamış durumda. Acıbadem Mobil Sağlık olarak sektörde bu dönüşümün Türkiye’de ki öncülüğünü yapıyoruz demek doğru olur. e-Sağlık ve  m-Sağık alanlarında birçok ilki hayata geçirdiğimiz bu sektörde bu hizmetlerin topluma tanıtımını yapmak ve nasıl kullanabileceklerini anlatmak en öncelikli işlerimizden biri oluyor. O yüzden bir sonraki adımların önemini anlatmak da bizim görev olarak gördüğümüz bir iş haline geldi diyebiliriz.”

Rasim-ÇetinDatasel Genel Müdür Yardımcısı Rasim Çetin:
”Pazardaki hızlı gelişmelere ayak uydurmak açısından önemli bir konferans.”

“Zirve, sorunlar karşısında doğru tepki koymak açısından diğer alt toplantılara da yol açması bakımından bir başlangıç noktası niteliği de taşımakta ve politikalar belirlemek açısından çok önemli bir sosyal aktivite. Mobil sağlık teknolojilerinde de henüz olgunlaşmamış pazar ortamı ve teknolojik yönelmeler ve geleceğe dönük doğru tahminler yapmak için bilgi alışverişi, pilot çalışmalardan alınan derslerin tartışıldığı ve paydaşlara daha güncel bilgilerin aktarılabildiği bir platform olmalı. Bu nedenle pazardaki hızlı gelişmelere ayak uydurmak açısından Sağlık Konferansı önemli bir konferans olabilir. Konferansta, teknoloji ve sektörün geldiği nokta ve bundan sonraki gidebileceği yerlere ait en yakın vizyonel tahminlerimizi paylaşmak ve bu konuda sektör regülatörlerine rehberlik ve yardım görevini üstlenmek konularında mesajlarımız olacak”

Finans sektörü zirvede buluşacak

Finans ve bankacılık sektörleri, Finans ve Bankacılıkta Sonraki Adım Konferansı’nda yeni teknolojileri ve fırsatları konuşacak

ICT Summit Eurasia - Bilişim Zirvesi’12, bu yıl da finans ve bankacılık alanındaki gelişmeleri özel bir konferansla ele alacak. Finans ve Bankacılıkta Sonraki Adım Konferansı ile sektör oyuncularının yenilikçi hizmetler üreterek müşterilerini etkilemelerine aday teknolojiler masaya yatırılacak.
Zirve kapsamında 12 Eylül 2012, Çarşamba günü gerçekleşecek konferansta, finans ve bankacılık alanındaki teknolojik gelişmelerin bir sonraki adımında sektörü nelerin beklediği aktarılacak. Her ölçekteki bankaların teknolojiyi iş modellerine nasıl uyguladıkları üzerinde durulacak. Öne çıkan konu başlıklarından bir diğeri bankacılıkta yakın alan iletişimi, mobil ödeme sistemleri, mobil finansal uygulamalar, akıllı kartlar ve e-cüzdan uygulaması olacak. Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın’ın açılış konuşmasını gerçekleştireceği konferans, “Finans ve bankacılıkta bir sonraki teknoloji adımları” başlıklı bir panele de ev sahipliği yapacak. Panel, Denizbank Bilgi Teknolojileri Ve Destek Operasyonları Genel Müdür Yardımcısı Dilek Duman, ING Bank BT’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Sivri, Bankasya Genel Müdür Yardımcısı Ali Tuğlu, Türkiye Finans Genel Müdür Yardımcısı Fahri Öbek ve Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Ögüt gibi sektörden önemli isimleri biraraya getirecek. Konferans, mobil ödeme sistemleri ve NFC konusunda iş ve teknoloji sunumlarına da ev sahipliği yapacak.

ICT_SummitICT Summit Eurasia Ödülleri’nde  finalistler belli oldu

Avrasya’nın en iyi bilişim projelerini taçlandıran ICT Summit Eurasia Ödülleri’inde finalist projeler belirlendi. Bu yıl 12 finalist ilk üç ve özel ödül için yarışacak.

Tüm Avrasya bölgesi ülkelerinin bilişim şirketleri tarafından yıl içerisinde başarıyla hayata geçirilmiş uluslararası projeleri ve üstlenicilerini ödüllendirmek üzere düzenlenen “ICT Summit Eurasia Ödülleri” geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ICT Summit Eurasia - Bilişim Zirvesi ‘12 kapsamında gerçekleştiriliyor. Bu yıl Türkiye ve yurtdışından 16 projenin  yarıştığı ödüllerde, ön eleme sonrasında finalistler belli oldu. Finalistlerden ilk üç ve özel ödül kazanacak dört proje zirvenin ilk gününde sahiplerini bulacak.
Avrasya ülkelerinde yerleşik bulunan ve bilişim teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm şirketlerin başvurabildiği ödüllere şirketlerin, tasarım, tedarik, uygulama, yönetim ve işletim süreçlerini gerçekleştirdikleri, bilişim teknolojilerine dayalı bir projeleriyle başvurmaları şartı aranıyordu. Başvuru sahibinin, başvuru konusu projenin ana yüklenicisi veya proje bir ortaklık ya da konsorsiyum tarafından gerçekleştirilmiş ise, bu oluşumun lideri olması, başvuruya konu olan projenin, başvuru tarihinden önceki 12 ay içerisinde tamamlanarak devreye alınmış ve halen kullanımda olması, projenin, ana yüklenicinin kendi ülkesinin dışındaki ülke veya ülkelerde gerçekleştirilmiş olması ve projenin işvereninin veya kullanıcılarının da, bu ülke veya ülkelerde yerleşik kişi, kurum ve kuruluşlar olması gerekliliği de diğer gereklilikleri oluşturuyordu.
İlk kez Bangladeş’ten yapılan bir proje başvurusunun da yer aldığı bu yıl ki ödüllerde 16 proje başvurusundan ödül şartlarını taşıyanların gözönünde bulundurulduğu ön eleme sonucu 12 proje finale kaldı. Finale kalan projelerden dördü yapılacak değerlendirme sonrası ödüle uzanacak.

ICT Summit Eurasia Ödülleri 2012 finalist projeler ve şirketleri:

1-Ardıç Ar-Ge Bilgi ve Teknoloji Çözümleri
Proje adı: ADDOPAD
Proje tanımı: 1-6 yaş arasında çocuklu genç aileler için tasarlanmış bir tablet ekosistemi.
2- CARDTEK Grup
Proje tanımı: Mastercard mobil bypass ile Android işletim sistemi bulunan akıllı telefonlarda, gömülü güvenlik unsuru uygulaması ile NFC uygulamalarının geliştirilmesi.
3- FSB Future Solution for Business (Bangledeş)
Proje adı: Amar Desh Amar Gram (My Country My Village-Benim Ülkem Benim Köyüm)
Proje tanımı: Bangladeş’in kırsal topluluklarda tarım üreticileri için daha iyi ekonomik fırsatlar için www.Amar Desh eSHOP.com adında bir sanal pazar.
4- INNOVA Bilişim Çözümleri
Proje tanımı: Katar İçişleri Bakanlığı - Biyometrik E-Devlet Kiosku Projesi
5- INNOVA Bilişim Çözümleri
Proje tanımı: Saudi Telecom Company (STC) Elektronik Sadakat Programı
6- KOMTEL Telekomünikasyon İthalat İhracat
Proje tanımı: Eurovision 2012 Kristal Salon için kapalı mekan kapsama.
7- NETAŞ Telekomünikasyon
Proje adı: Genband A2 İletişim Uygulama Sunucusu  9.1 sürümü
Proje tanımı: Ses, video, konferans, anlık mesajlaşma, durum, işbirliği ve hareketlilik için çokluortam uygulamalarının bütünleştirildiği uygulama sunucu platformu.
8- Sisoft Sağlık Bilgi Sistemleri
Proje tanımı: Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs için komple (uçtan uca) sağlık bilgi sistemi uygulaması.
9- TAV Bilişim Hizmetleri
Proje tanımı: Kral Khalid Havalimanı, Riyadh - Suudi Arabistan ve Kral Fahd Havalimanı, Damman - Suudi Arabistan için kaynak kullanım sistemi.
10- TELENITY
Proje adı: Konum tabanlı sosyal ağ çözüm hizmetleri
Proje tanımı: Hindistan için tasarım, geliştirme, teslimat, test, pazarlama ve konum tabanlı sosyal ağ çözümü hizmetlerini içeren proje.
11- TURKCELL İletişim Hizmetleri
Proje adı: Turkcell Europe GmbH Telekom Altyapısı Kurulumu
Proje tanımı: Turkcell’in Avrupa’daki müşterilerine ön ödemeli, faturalı ve katma değerli hizmetler sunmak için tüm gerekli altyapının kurulması, bütünleştirilmesi ve operasyonunu  içeren proje.
12- TÜRK TELEKOMÜNİKASYON
Euro GmbH
Proje tanımı: Türk Telekom Mobil (TTM) - Amacı, Almanya’ da yaşayan Türkler için MVNO (mobil sanal ağ operatörü) iş olanağı oluşturmak olan proje.
ETİKETLER : Sayı:883

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics