e-toplum Bilişime Doğru 12 AĞUSTOS 2012 / 14:41

Savunma ve eğitimde sonraki adımlar zirveden yansıyacak

11-13 Eylül’de gerçekleşecek ICT Summit Eurasia-Bilişim Zirvesi’12, zengin bir içerikle katılımcılarını ağırlayacak.

Bu yıl İstanbul Haliç Kongre Merkezi’ne taşınan ve Vodafone’un ana sponsorluğunda 11 - 13 Eylül 2012 tarihleri arasında gerçekleşecek ICT Summit Eurasia - Bilişim Zirvesi’12, zengin bir içerikle katılımcılarını ağırlayacak. Beş bakanlık ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu (BTK), İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve KOSGEB destekleriyle düzenlenen ve “Sonraki adım” teması ile gerçekleşen zirve, önemli küresel konuşmacıları biraraya getirirken, sektörel konferans ve forumlara ev sahipliği yapacak.

Savunmada sonraki adım zirvede belirlenecek

Zirve, savunma teknolojileri alanındaki gelişmeleri özel bir konferansta ele alacak. Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın himayesinde 13 Eylül’de gerçekleştirilecek etkinlikte, bilişim ve savunma sektörleri arasındaki işbirliği ve teknoloji transferi fırsatları gözden geçirilecek. Ulusal bilgi güvenliği ve siber savaşlar konularında önemli toplantılara ev sahipliği yapacak konferansta iki önemli panel gerçekleştirilecek. SSM Müsteşarı Murad Bayar, BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer de birer konuşma yapacak.

Murad_BayarSavunma Sanayi Müsteşarı
Murad Bayar:

“Savunma sektörü ile bilişim şirketlerinin yerli üretim işbirliğinin geliştirilmesine yönelik önemli bir adım atılacak.”

Savunma sanayisinde bilişim teknolojilerinin kullanımını artırmak, en yeni teknolojileri konusunun uzmanı kişiler tarafından aktarılmasını sağlamak, sektörü buluşturma ve tanışıklığı geliştirmek, ülkemizdeki savunma yazılım şirket kabiliyetlerini mevcut projeler ile örtüştürmek maksadı ile konferans ve paneller gibi çeşitli etkinliklere müsteşarlık olarak katılım sağlamakta ve desteklemekteyiz. Bu sene oldukça yüksek bir katılımla sektörün iştirak edeceği ICT Summit Eurasia - Bilişim Zirvesi’12’nin son günü gerçekleştirilecek Savunmada Sonraki Adım Konferansı’na Müsteşarlık olarak gerekli desteği vermekteyiz.
Bu konferansta da savunma sektörü ile sivil alanda faaliyet gösteren bilişim şirketlerinin yerli üretim işbirliğinin geliştirilmesine yönelik önemli bir adım atılacak olup, bu sayede savunmada bilişim alanında faaliyet gösteren şirket sayımızı ve yerlilik oranımızı artırmak için bir fırsat yakalamış olacağız. Konferansın en önemli temalarından biri de siber güvenlik konusu. Ülkemizde ulusal siber güvenliğin sağlanmasına yönelik en önemli eksikliklerden biri Ulusal Siber Güvenlik Stratejimizin olmaması. Bu strateji belgesinin hazırlanması ve uygulanmasında müsteşarlığımızın hatırı sayılır bir katkı sağlayabileceği kanaatindeyim. Bunun yanı sıra, müsteşarlık olarak bu alanda ülkemizin ihtiyacı olan bir Mükemmeliyet Merkezinin de kurulması amaçlarımız arasındadır.”

Ufuk-GunesYASAD Yazılım Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Ufuk Güneş:
“Savunmada yazılım sektörünün sonraki adımı önem taşıyor.”

“İletişim ve bilgi teknolojilerinde yaşanan gelişimde en büyük dönüşüm alanlarından biri de savunma. Yüksek maliyetlere sahip ileri seviye savunma sistemlerinin, en önemli Ar-Ge faaliyetleri, iletişim, bilgisayar donanımları, yazılım sistemleri üzerine kurulu. Bu yazılım sistemlerini ortaya koyabilme gücü, bizim ülkemizde, bizim üyemiz olan yazılım şirketlerimizdedir. Sektör oyuncularıyla birlikte yetkin yazılım şirketlerimizin ve ekiplerimizin yeteneklerini savunma bilişimine odaklayabilecekleri bir ekosistem oluşturmayı ve yazılım sanayimizi bu alanda küresel başarılara taşımayı hedefliyoruz.”

Murat-İkinciSTM Savunma Projeleri Direktörü Murat İkinci:
“Sorunlara ortak çözüm üretilmesi için önemli bir platform.”

“Savunma sektöründe, bilişim ağırlıklı sistem çözümlerinin sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu olgu, bilişim sektöründe çözüm bulunmaya çalışılan siber güvenlik ve ulusal bilgi güvenliği gibi sorunların, savunma sektöründe de çok yoğun bir şekilde yaşanmasını beraberinde getirmektedir. Savunmada Sonraki Adım Konferansı, her iki sektörün seçkin profesyonellerini bir araya getirmesi münasebetiyle, sorunlara ortak çözümler üretilmesi ve güncel konuların tartışılması için oldukça verimli bir platform oluşturacağını düşünüyorum.”

Adil-Zafer-MuftuogluTÜTED Yönetim Kurulu Başkanı Adil Zafer Müftüoğlu:
“Savunma sanayisine  desteğimizi göstermek istedik. “

Zirvede  savunma teknolojileri alanındaki gelişmelerin ve ülkemiz bilişim sektörü ile işbirliği fırsatlarının özel bir konferansta ele alınacak olmasından büyük mutluluk duyduk. Savunma ve bilişim sektörü arasında işbirliği fırsatlarının değerlendirilmesinin yanı sıra, siber saldırılar karşısında ülkemiz siber güvenlik stratejilerinin oluşturulmasının kaçınılmaz olduğuna inanıyoruz. Yerli ürünlerin siber güvenliğe ve Ar-Ge’ye katkısı hem ulusal güvenlik hem de Ar-Ge yeteneklerimizin geliştirilmesi için çok önemli.Bu kapsamda savunma sanayisine yönelik yatırım yapan herkese desteğimizi biz de Savunmada Sonraki Adım Konferansı’nda sunduğumuz destekle göstermeyi arzu ediyoruz.”

Eğitimin en önemli projesi; zirvede ele alınacak

Bu yıl zirvenin ev sahipliği yapacağı önemli etkinliklerden biri de; Samsung sponsorluğunda gerçekleşecek FATİH Projesi’nde Sonraki Adım Konferansı olacak. Dünya çapında büyük ve özgün olan Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu projesi, TÜBİTAK’ın koordinasyonu ve Ulaştırma Bakanlığı’nın da desteği ile ilerliyor. Beş yılda tamamlanması planlanan projede BT donanım ve yazılım altyapısı, e-içerik ihtiyacı, öğretmen kılavuz kitaplarının güncellenmesi, öğretmenler için hizmetiçi eğitimler ve bilinçli, güvenli, yönetilebilir BT ve internet kullanımı ihtiyaçlarının tamamlanması hedefleniyor. Eğitim sisteminde büyük sıçrama yapması hedeflenen FATİH Projesi’nin mevcut durumu ve sonraki adımlarının ele alınacağı konferans, konunun tüm taraflarını bir araya getirecek ve projenin başarısı için önemli bir tartışma platformu oluşturacak.

Hakan-AtalaySamsung Electronics Türkiye, Kurumsal Satış Müdürü Hakan Atalay:
“Zirvenin bu seneki teması, Samsung’un “Akıllı Sınıf” uygulamasının çıkış noktası ile örtüşüyor.”

“Bilişim Zirvesi ülkemizin en büyük bilgi, iletişim ve eğitim etkinliklerinden biri olması nedeni ile Samsung  Electronics Türkiye için çok önemli bir platform. “Sonraki Adım”, teması ise Samsung’un “Akıllı Sınıf” uygulamasının çıkış noktası ile örtüşüyor. Samsung’un eğitim teknolojilerindeki bir sonraki adımı “tablet, akıllı tahta, sınıf içi yazılım, güvenlik, yönetim ve içerik” ile bütünleşik bir yapı olarak konumlandırması şeklinde. Eğitimde teknolojinin aktif olarak kullanılmasının eğitimde öğrencilerimize ve eğitim sistemimize artı değer sağlayacağına inanıyoruz ve bu nedenle eğitim ve teknolojiyi biraraya getiren her projede yer almayı hedefliyoruz.

Hasan-SüelVodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Hasan Süel:
“Eğitim sisteminde 3G’nin sağladığı olanaklardan faydalanılmalı”

“Bugün mobil iletişim teknolojilerinin, en yoğun etkileşim potansiyeline sahip olduğu alanlardan biri de eğitim. Bilişim teknolojilerinin eğitim sürecinin temel destek araçlarından biri haline gelmesi; bilginin herkes tarafından eşit ve etkin şekilde erişilebilir olması açısından çok önemli. Bu özellikleriyle FATİH Projesi’nin Türkiye eğitim sisteminde hayati bir dönüşümü gerçekleştireceğine inanıyoruz. Projenin eğitim sistemi için gerçek anlamda fayda sağlayabilmesi için tablet bilgisayarlarda 3G’nin sunduğu olanaklardan mutlaka yararlanılmalı. 3G, her alanda yepyeni verimlilik araçları sunarken, teknolojinin demokratikleşmesi ve herkes tarafından erişilebilir olması konusunda önemli rol üstleniyor. FATİH Projesi’nin tam merkezinde konumlanan “etkileşimli bilgi alışverişi” kavramının pratik anlamda hayata geçirilmesi adına 3G’nin bir olmazsa olmaz olduğuna inanıyoruz. Vodafone Türkiye olarak gerek küresel bilgi birikimimiz ve Türkiye’de sürekli yatırımlarla geliştirdiğimiz 3G altyapımız ile bu projeye önemli faydalar sağlayacağımıza inanıyoruz.
ETİKETLER : Sayı:884

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics